Οι Δαυίδ μας έχουν πιθανότητες;

Από τότε που η Εθνική Ελλάδας κατέκτησε το Euro 2004 έχω πάψει να πιστεύω πως υπάρχει κάτι που είναι αδύνατον στο ποδόσφαιρο. Υπό αυτήν την έννοια λοιπόν, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έχουν τις δικές τους πιθανότητες πρόκρισης κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Μπενφίκα αντίστοιχα.

Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (25/02 & 19/03):

Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες δεν θα ετίθετο θέμα συζήτησης για το μεγάλο φαβορί αυτού του ζευγαριού, όμως οι «μπέμπηδες» είναι εφέτος καράβι δίχως κυβερνήτη, διότι ο Ντέιβιντ Μόγιες που αντικατέστησε τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στον προπονητικό θώκο δεν έχει βρει ακόμη τη χημεία του με την ομάδα. Η Γιουνάιτεντ είναι έβδομη στην Premier League και έχει αποκλειστεί από το FA Cup και το League Cup. Η Ευρώπη όμως αποτελεί μία διαφορετική ιστορία. Στη φάση των ομίλων του Champions League τερμάτισε πρώτη στο Α’ γκρουπ, όπου είχε να αντιμετωπίσει τις Λεβερκούζεν, Σαχτάρ Ντόνετσκ και Ρεάλ Σοσιεδάδ, μαζεύοντας 14 βαθμούς, έπειτα από τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και καμία ήττα. Η κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση μπορεί να αποτελέσει μέσο εξιλέωσης για τον Μόγιες ή να τον… καταδικάσει οριστικά.

Όλα τα παραπάνω ουδόλως πρέπει να απασχολούν τους «ερυθρολεύκους» για να μην αποδειχθούν αποπροσανατολιστικά στον δρόμο για μία πρόκριση που είναι εξ ορισμού δύσκολη. Το συγκρότημα του Μίτσελ παραμένει αήττητο από το ξεκίνημα της σεζόν στον ελλαδικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχει καθαρίσει προ πολλού την υπόθεση πρωτάθλημα και να βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η αλήθεια όμως είναι πως η διαφορά που έχει από τους διώκτες του στη Super League είναι πλασματική, αφού δεν ήταν λίγες οι αναμετρήσεις που είχε την εύνοια της διαιτησίας, ενώ και όσον αφορά στον δεύτερο προημιτελικό με τον Ατρόμητο για το κύπελλο πολλοί κάνουν λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος. Γεγονός είναι πως οι Πειραιώτες δεν πείθουν. Εξ ου και δεν πρέπει να ξεγελιούνται από την άσχημη αγωνιστική κατάσταση της Γιουνάιτεντ. Εξάλλου, στη φάση των ομίλων στάθηκαν τυχεροί, κυρίως στα παιχνίδια με Μπενφίκα και Άντερλεχτ που τους έδωσαν την πρόκριση για τους «16».

Οι γνωστοί αθλητικογράφοι Αντώνης Καρπετόπουλος και Κωστής Ραπτόπουλος μου ανέλυσαν τηλεφωνικώς τις σκέψεις τους:

Αντώνης Καρπετόπουλος: «Στον Ολυμπιακό δεν πρέπει να συζητήσουν καθόλου το πώς τα πάει η Γιουνάιτεντ στο Νησί. Στο Champions League δεν έχει χάσει ματς. Είναι ο μόνος στόχος που της έχει μείνει. Θέλει να περάσει τον Ολυμπιακό, να πάει στους «8» και από εκεί και πέρα θα της μένουν δύο παιχνίδια για τους «4» ώστε να σώσει τη χρονιά. Ο Ολυμπιακός έχει θεωρητικά κάτω από 20% πιθανότητες πρόκρισης».

Κωστής Ραπτόπουλος: «Υπάρχει μόνο μία πιθανότητα να προκριθεί ο Ολυμπιακός, αν παίξει με τρία στόπερ, πέντε δηλαδή στην άμυνα, και να πάρει τον δεύτερο ρόλο και εδώ και εκεί. Όμως κανένας Ισπανός προπονητής δεν παίζει με τρία στόπερ. Δεν υπάρχει ελπίδα. Θα του λείψουν οι Σίοβας (τραυματίας), Μήτρογλου και Βάις (αποχώρησαν τον Γενάρη με μεταγραφή), τους οποίους δεν έχει αντικαταστήσει.

ΠΑΟΚ – Μπενφίκα (20/2 & 27/02):

Άλλο ένα ζευγάρι με φαβορί και αουτσάιντερ. Η Μπενφίκα, που είναι αναμφίβολα το μεγάλο όνομα στη διπλή μάχη με τον ΠΑΟΚ, δεσπόζει στην κορυφή της πορτογαλικής Primeira Liga. Το σύνολο του Χόρχε Ζέσους δεν σταματάει πουθενά, το φεγγάρι του είναι εκπληκτικό και δείχνει ότι μπορεί να κατακτήσει όλους τους θεσμούς (Europa League, Πρωτάθλημα, Κύπελλο, League Cup) για τους οποίους αγωνίζεται. Η τύχη χρωστάει πολλά στους «αετούς» της Λισσαβόνας, αφού πέρυσι τους στέρησε τρεις τίτλους κυριολεκτικά στο πάρα πέντε, ενώ φέτος, αν και ήταν φανερά καλύτεροι στον κρίσιμο αγώνα του «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό, σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ θα μπορούσε να λέει 1-3 ή 1-4, ηττήθηκαν με 1-0.

Τύχη και ΠΑΟΚ, από την άλλη πλευρά, είναι δύο λέξεις που συμβαδίζουν λίγο-πολύ από το ξεκίνημα της σεζόν. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε στους ομίλους του Europa League, χωρίς στην ουσία να έχει αποκλείσει αντίπαλο. Ευνοούμενος από την τιμωρία της Μέταλιστ για στημένους αγώνες, πήρε τη θέση της και δοκίμασε τις δυνάμεις του κόντρα στη Σάλκε για τα play off του Champions League. Δεν τα κατάφερε όμως και έτσι εξέπεσε στο Europa League. Στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, η ομάδα του Χουμπ Στέφενς δεν αρέσει, ενώ και ο ίδιος δέχεται δριμύ κριτική για το γεγονός ότι δεν έχει βρει ακόμη σταθερό κορμό βασικής ενδεκάδας. Η μεγάλη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, σε συνδυασμό με τις αρχικές προσδοκίες για πρωτάθλημα έχουν δημιουργήσει ένα βαρύ κλίμα. Κομβικά σημεία για την παραμονή του Ολλανδού τεχνικού και μετά το τέλος της εφετινής αγωνιστικής περιόδου αποτελούν τα δύο παιχνίδια με τους Πορτογάλους, καθώς επίσης και το αν θα κατορθώσει να οδηγήσει τους Θεσσαλονικείς στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

«Η Μπενφίκα έχει ομαδάρα. Ο ΠΑΟΚ πάει μόνο για την καλή εμφάνιση. Θα αποκλειστεί. Θα είναι κάτι το εξωγήινο αν περάσει, κάτι το μη φυσιολογικό», σχολίασε για το ε. ΜΜΕ.ίς ο Κωστής Ραπτόπουλος.

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος ωστόσο έχει διαφορετική άποψη: «Είναι παιχνίδι ειδικών κινήτρων. Δεν παίζει ρόλο η τακτική. Είναι παιχνίδι των ποδοσφαιριστών. Η Μπενφίκα θυμάται το ‘Καραϊσκάκη’ και είναι σε τρομερή φόρμα, όμως το τι γίνεται στα πρωταθλήματα δεν παίζει ρόλο. Τις πιθανότητες του ΠΑΟΚ θα τις τοποθετούσα αρχικά στο 40%».

Πάντα με… άδεια αθλοφορίας, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ οφείλουν να δώσουν όλο τους το είναι για την πρόκριση, ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που «Καραϊσκάκη» και «Τούμπα» αναμένονται κατάμεστα στις πρώτες αναμετρήσεις. Από εκεί και πέρα, το πράγμα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τους αντιπάλους τους.

Πηγή: uefa.com