Επιτεύγματα γένους θηλυκού

Από το δάγκωμα του αμαρτωλού μήλου από την Εύα και στο πέρασμα των αιώνων, η γυναίκα θεωρούνταν υποδεέστερη του ανδρός. Όμως, από το 1768 που η εγκυκλοπαίδεια Britannica όριζε τη γυναίκα ως το θηλυκό του άντρα μέχρι τις μέρες μας, πολλές απόψεις περί της ισότητας των δύο φύλων έχουν ανατραπεί. Μέσα στον 20ο αιώνα, το «ασθενές φύλο» κατάφερε να πετύχει ισχυρές διεκδικήσεις και να κατέχει ουσιαστικό ρόλο στην κοινωνία.  Το λιθαράκι τους στη νέα αυτή πραγματικότητα έβαλαν γυναίκες από διάφορους τομείς και σε διαφορετικές εποχές. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου, δημιούργησα το δικό μου υποκειμενικό top 10 σημαντικών γυναικών, οι οποίες επηρέασαν τις γυναίκες της εποχής τους και άσκησαν σημαντική επιρροή με το έργο τους.  Άραγε το δικό σας ποιο είναι;

1.    Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα (1771-1825): Ιστορική γυναικεία προσωπικότητα από τον ελλαδικό χώρο και σύμβολο ανδρείας και πατριωτισμού. Η Σπετσιώτισσα επαναστάτρια κληρονόμησε μία μεγάλη περιουσία από τους δύο της συζύγους και τη διέθεσε όλη για τις ανάγκες της επανάστασης. Το αρχοντικό στο οποίο διέμενε, λειτουργεί  σήμερα ως μουσείο προς τιμήν της.

2.    Μαρία Κιουρί (1867-1934): Το όνομά της υπήρξε συνυφασμένο με το χώρο της φυσικής και της χημείας.  Σε μία εποχή που οι περισσότερες γυναίκες δε μορφώνονταν και δεν εργάζονταν, η Μαντάμ Κιουρί έκανε τη διαφορά και ξεχώρισε στο χώρο των θετικών επιστημών. Μαζί με το σύζυγό της, Πιερ Κιουρί, ανακάλυψε το πολώνιο και το ράδιο και μελέτησε φαινόμενα ραδιενέργειας. Για το μεγάλο της επιστημονικό έργο, βραβεύτηκε δύο φορές,  με το Νόμπελ Φυσικής το 1903 και με το Νόμπελ Χημείας το 1911. Επίσης, υπήρξε η πρώτη γυναίκα που έγινε Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης.

3.    Καλλιρρόη Παρρέν (1861-1940): Σημαντική γυναίκα για το ελληνικό έδαφος. Υπήρξε λόγια, δημοσιογράφος στην εποχή της και μία από τις πρώτες γυναίκες που έθεσε τις βάσεις για το φεμινιστικό ρεύμα στην Ελλάδα. Μέσα από τη δράση της στο φεμινιστικό έντυπο «Εφημερίδα των Κυριών» και στο «Λύκειο των Ελληνίδων», προέτρεψε τις γυναίκες να μορφωθούν και να εργαστούν για να επιτύχουν διεκδικήσεις και μια καίρια θέση στην κοινωνία στο μέλλον.

4.    Μέριλιν Μονρόε (1926-1962): Ένα από το πολυφωτογραφημένα πρόσωπα στην ιστορία του αμερικανικού σινεμά. Το πρόσωπό της κοσμεί σχέδια του AndyWarhol, κοσμήματα, ρούχα και η ζωή της κινηματογραφικά φιλμ, με πιο πρόσφατο το «Επτά ημέρες με τη Μέριλιν».  Οι ταινίες «Στάση λεωφορείου» και «Μερικοί προτιμούν το καυτό» την καθιέρωσαν ως το απόλυτο σύμβολό το σεξ. Αναμφισβήτητα, συνιστά την πρώτη γυναικεία φιγούρα, η οποία κατάφερε να απενοχοποιήσει τη γυναικεία σεξουαλικότητα.

5.    Κοκό Σανέλ (1883-1971): Γυναίκα ορόσημο στην ιστορία της μόδας. Ο ομώνυμος οίκος μόδας ασκεί επιρροή στη βιομηχανία της μόδας μέχρι και σήμερα. Υπήρξε καινοτόμος στο χώρο της, αφού αυτή ήταν που εισήγαγε το θρυλικό άρωμα no. 5, το μικρό μαύρο φόρεμα, το γυναικείο ταγέρ, την καπιτονέ τσάντα με την αλυσίδα. Επιπλέον, πολλές γυναίκες επηρεάστηκαν από το προσωπικό στυλ της σχεδιάστριας και υιοθέτησαν τα παντελόνια καμπάνες, τα κοντά μαλλιά και το μαύρισμα από τον ήλιο.

6.    Μαρία Κάλλας (1923-1977): Υπηρετεί με το παραπάνω τον όρο παγκόσμια Ελληνίδα, αφού αποτέλεσε μία από τις κορυφαίες υψίφωνους στην ιστορία της όπερας. Επιτυχία, δόξα, χρήμα και ένας μυθιστορηματικός έρωτας με τον Έλληνα μεγιστάνα Αριστοτέλη Ωνάση, συνιστούν το πάζλ της ζωής της, το οποίο έχει δώσει αφορμή και για κινηματογραφικές απόπειρες, εμπνευσμένες από τη ζωή της.

7.    Μητέρα Τερέζα (1910-1979): Η λέξη φιλανθρωπία έχει γίνει συνώνυμό της. Η Καθολική μοναχή από την Αλβανία ταξίδεψε και βοήθησε φτωχούς και άπορους σε όλο τον κόσμο. Για τη σημαντική φιλανθρωπική της δράση, της απονεμήθηκε το Νόμπελ Ειρήνης, το 1979. Μάλιστα, μετά το θάνατό της, αγιοποιήθηκε από τον Πάπα Ιωάννη Παύλο το Β’.

8.    Μάργκαρετ Θάτσερ (1925): Αν και δεν είναι ιδιαίτερα συμπαθής στην κοινή γνώμη, εντούτοις, συνιστά μία από τις ισχυρότερες γυναίκες πολιτικούς στην παγκόσμια ιστορία. Διετέλεσε από το 1979 μέχρι το 1990, αρχηγός του Συντηρητικού Κόμματος του Ηνωμένου Βασιλείου και Πρωθυπουργός της χώρας, η μοναδική γυναίκα που κατέλαβε αυτές τις δύο θέσεις. Λόγω της ισχυρής της προσωπικότητας και της σκληρής νεοφιλελεύθερης πολιτικής που ακλουθούσε, έχει μείνει στην ιστορία ως «η σιδηρά κυρία», όπως ονομάζεται και η ταινία που γυρίστηκε  για τη ζωή της, πριν από λίγο καιρό.

9.    Μελίνα Μερκούρη (1920-1991): Μία από τις πιο αγαπητές γυναίκες πολιτικούς στην ελληνική πολιτική ζωή. Η πολυτάλαντη Μελίνα Μερκούρη υπήρξε και  μεγάλη ηθοποιός του ελληνικού σινεμά, αφού με την ερμηνεία της στο «Ποτέ την Κυριακή» απέσπασε βραβείο στο Φεστιβάλ των Καννών και μία υποψηφιότητα για Όσκαρ γυναικείας ερμηνείας. Η θητεία της στο Υπουργείο Πολιτισμού αποτέλεσε έναυσμα για να ξεκινήσει η εκστρατεία για την επιστροφή των ελγινείων μαρμάρων πίσω στην Ελλάδα. Μετά το θάνατό της, έχουν θεσπιστεί τρία βραβεία «Μελίνα Μερκούρη», φόρος τιμής στο πρόσωπο και το έργο της, ένα βραβείο για τις ευρωπαϊκές πολιτιστικές πρωτεύουσες, ένα θεατρικό βραβείο και ένα βραβείο πολιτιστικής κληρονομιάς από την UNESCO.

10.    Νάντια Κομανέτσι (1961): Αποτελεί, ίσως, τη μεγαλύτερη αθλήτρια στο χώρο της ενόργανης γυμναστικής. Το κορίτσι-λάστιχο από τη Ρουμανία κατάφερε το αμίμητο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μόντρεαλ το 1976, δηλαδή να αποσπάσει το απόλυτο δέκα στις παράλληλες μπάρες, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία του αθλήματος. Στη συγκεκριμένη Ολυμπιάδα κατέκτησε συνολικά 3 χρυσά μετάλλια. Για αυτό της το κατόρθωμα  ενέπνευσε πολλά κορίτσια εκείνη την εποχή να ασχοληθούν με το άθλημα της ενόργανης γυμναστικής.