Ο «Χαϊκουιός»

Δεν δραπετεύουν όλοι οι ιοί από εργαστήρια βιολογικού πολέμου ή από ερευνητικά κέντρα. Αυτός που με κατατρώει, όρμηξε πάνω μου και στους συμμαθητές μου σε ένα εργαστήριο δημιουργικής γραφής. Ναι-ναι, γελάστε ελεύθερα. Κουνήστε επικριτικά το σοφολογιώτατο κεφάλι σας. Όταν ο ιός επιδράμει στον εγκέφαλό σας, όταν αρχίσει να κατατρώει και να σβήνει τις συνάψεις σας και σας πετάξει σαν στυμμένα γεροντάκια με άνοια και «Αλτσχάιμερ» στον δρόμο, θα σας κοπεί το γέλιο.

Ξέρω πως ο ιός κατασπαράζει και τα δικά μου γάγγλια, αλλά όχι τόσο γρήγορα όπως των συμμαθητών μου. Ίσως η συνωμοσιολογία με την οποία φλερτάρω χρόνια τώρα καθυστερεί τη νόσο. Ποιος μπορεί να πείσει τους γιατρούς πως η δομή του ιού μπορεί να είναι γράμματα, συλλαβές και λέξεις; Ποιος να πιστέψει πως μεταδίδεται με την υψηλόφωνη ανάγνωση και την απαγγελία του; Εγώ θα σας δώσω τον γενετικό του κώδικα, αλλά, προς Θεού, μην τον διαβάσετε δυνατά. Έτσι κι αλλιώς, το εργαστήριο τον εξέδωσε με τα χαϊκού των μαθητών και όλο και κάποιος θα τον απαγγείλει. Προλαβαίνουμε άραγε να το υποτάξουμε; Διαβάστε το με σιγανή φωνή:

«Ασκαρδαμυκτί,
ιού επελαύνοντος