«Στο στόχαστρο», της ομάδας Θεατρικό Πραξικόπημα

Το Θεατρικό Πραξικόπημα, ως φοιτητική θεατρική ομάδα υπάρχει από το 2018, άλλα τη φετινή χρονιά, έχοντας μεγαλύτερη συμμετοχή, παρουσιάζει το θεατρικό Πρότζεκτ: «Στο στόχαστρο», μία παράσταση με έντονο κοινωνικό περιεχόμενο.

Η παράσταση «Στο στόχαστρο» αφόρα εννέα ιστορίες ανθρώπων, οι οποίες διαδραματίζονται όλες σε ένα σκηνικό φυλακής. Καθένας από τους πρωταγωνιστές των ιστοριών αυτών ζει εγκλωβισμένος σε μία δική του ψυχική και συναισθηματική πραγματικότητα.

«Είμαστε ουσιαστικά μία ομάδα φοιτητών που απλά αγαπούν το θέατρο», επισημαίνει η Μάγδα Μαυρίδου, μέλος της θεατρικής ομάδας «Θεατρικό Πραξικόπημα». Η θεματολογία έργων, που επιλέγει η θεατρική αυτή ομάδα, αφορά κυρίως κοινωνικά ζητήματα.

Η βοήθεια των διοργανωτών της Φοιτητικής Εβδομάδας είναι καθοριστική για όλη την προσπάθεια και ιδιαίτερα για τη διαφήμιση της αποψινής παράστασης. Η παράσταση «Στο στόχαστρο», λοιπόν, θα πραγματοποιηθεί απόψε, 30 Μαΐου, ώρα 20:00, στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.