Ιδιωτικότητα και ασφάλεια στο Διαδίκτυο: χρήσιμες συμβουλές

Την προηγουμένη Τετάρτη βρεθήκαμε στην ενημερωτική εκδήλωση του ACM AUTH για την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα στο Διαδίκτυο, που έγινε στο πλαίσιο της Φοιτητικής Εβδομάδας Α.Π.Θ. Ο Ντίνος Παπακώστας, δευτεροετής φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου και μέλος της ομάδας, μάς εξήγησε πώς τα δεδομένα μας διαρρέουν στο Διαδίκτυο, πώς διασφαλίζουμε το προσωπικό μας απόρρητο και, τέλος, πώς αντιμετωπίζουμε τους κινδύνους του Διαδικτύου.

-Πώς διαρρέουν οι προσωπικές μας πληροφορίες
Privacy Policy: όροι που έχει μία ιστοσελίδα, σχετικά με τη νομική υπόσταση και τη λειτουργία της. Στόχος να δείξει στο χρήστη πώς να αξιοποιήσει τα δεδομένα του χρήστη κατά την πλοήγησή του. Πολλές φορές μπορούν να δείξουν πληροφορίες ευαίσθητες για τον χρήστη.
End-User License Agreement (E.U.L.A.): περιγράφει πώς θα αξιοποιηθεί το πρόγραμμα από τον χρήστη. Η εταιρία θέλει μέσα από το E.U.L.A. να κάνει το λογισμικό καλύτερο με τη βοήθεια των χρηστών.
Μηχανές αναζήτησης: ένας αλγόριθμος αναζήτησης που συνεργάζεται με ιστοσελίδες στο Διαδίκτυο και βοηθούν τον χρήστη να βρει τις πληροφορίες που αναζητεί. Η πιο συχνή είναι η Google. Όμως, οι περισσότεροι ειδικοί συνιστούν την DuckDuckGo, μία μηχανή αναζήτησης που προσφέρει ό,τι και η Google, μόνο που δεν καταγράφει τι ψάχνει ο κάθε χρήστης.

-Πώς μπορείτε να αυξήσετε την ασφάλεια στο διαδίκτυο
Ισχυροί κωδικοί πρόσβασης: μη βάζετε κωδικούς αναμενόμενους, μικρούς σε έκταση και εύκολους (π.χ. 1-9, password, κάποιο φαγητό κ.λπ.) ή σχετικούς με εσάς και τα ενδιαφέροντα σας. Χρησιμοποιήστε σύνθετους κωδικούς, με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες, γράμματα και σύμβολα. Σημαντικό να μη χρησιμοποιείτε τους ίδιους κωδικούς σε διαφορετικές υπηρεσίες.
Two Factor Authentication (2FA): για έξτρα ασφάλεια στον λογαριασμό σας. Το ενεργοποιείτε σε μία υπηρεσία και αυτή περιμένει έναν έξτρα κωδικό που δημιουργείται από το 2FA και αλλάζει αυτόματα κάθε 30’’.Γνωστά είναι το Google Authenticator και το Authy. Μάλιστα, δίνετε στοιχεία για τον λογαριασμό σας και σας προειδοποιεί στο email για τυχόν προσπάθεια παραβίασης του λογαριασμού σας.
Προσοχή με τα προσωπικά μας αρχεία: καθημερινά μπορεί να ανεβάζουμε αρχεία-στοιχεία σε υπηρεσίες υγείας ή τραπεζικές, ή στoν προσωπικό μας λογαριασμό στο Facebook, για το πού είμαστε και με ποιον. Όμως, ποτέ δεν ξέρουμε πώς μπορούν αυτά να αξιοποιηθούν.
PGP Encryption: είδος κωδικοποίησης για το προσωπικό email. Ένα αρχικό μήνυμα η εφαρμογή το μετατρέπει σε μορφή μη αντιληπτή για έναν τρίτο. Μόνο ο χρήστης ο οποίος έχει το κλειδί ή χρήστης που το έχει λάβει μπορούν να ξεκλειδώσουν και να δουν το μήνυμα. Μάλιστα, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης παρέχει αυτήν την υπηρεσία στο email. Μπορείτε να τη βρείτε στο κέντρο ηλεκτρονικής διακυβέρνησης (it.auth.gr).
Virtual Private Networks (VPNs): συνδέουν το τοπικό σας δίκτυο με ένα πιο ευρύ δημόσιο δίκτυο, ώστε να γίνετε ανώνυμοι, να αποκρύψετε την πραγματική σας τοποθεσία χωρίς να επηρεαστεί η πλοήγησή σας στο Διαδίκτυο. Θετικό είναι ότι επειδή ο server αυτός μπορεί να βρίσκεται σε άλλη χώρα ή ήπειρο, μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε περιεχόμενο που δεν παρέχεται στην Ελλάδα, όπως βίντεο ή μουσική. Επίσης, το Πανεπιστήμιο έχει δικό του V.P.N. Αν ενδιαφέρεστε, μπορείτε να ανατρέξετε στους αντίστοιχους οδηγούς.

-Χρήσιμα Εργαλεία
Antivirus: αναμφισβήτητα ο πιο γνωστός τρόπος για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Ένα antivirus πραγματοποιεί ενέργειες στο παρασκήνιο και σας συμβουλεύει για διορθώσεις.
Password Manager: διαχειριστές κωδικών πρόσβασης (LastPass, 1 password, dashlane) προτείνουν να αποθηκεύσουν τον κωδικό πρόσβασής σας σε μία ιστοσελίδα, ώστε να μην τον επαναπληκτρολογείτε κάθε φορά. Προτείνουν, επίσης, κωδικούς για εσάς, για περισσότερη ασφάλεια.
Ενημερώσεις-Αναβαθμίσεις Ασφαλείας: Πάντα να εκτελείτε τις ενημερώσεις που προσφέρονται από το λογισμικό σας, για να έχετε περισσότερη ασφάλεια και καλύτερη επίδοση στην πλοήγησή.

-Τι είναι το ACM AUTH
Το ACM AUTH αποτελεί το επίσημο παράρτημα της ACM -της μεγαλύτερης εκπαιδευτικής και επιστημονικής κοινότητας, σχετικά με την πληροφορική, που προωθεί την τεχνογνωσία, τις συνεργασίες και την καινοτομία και αριθμεί κοντά στα 100.000 μέλη παγκοσμίως- στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Το ACM AUTH αριθμεί περί τα 50 μέλη. Στόχοι της ομάδας είναι να ενθαρρύνει τους φοιτητές να ασχοληθούν με τους τομείς του προγραμματισμού, της πληροφορικής, της ρομποτικής και του Διαδικτύου, να προωθήσει την έρευνα και να παράσχει σημαντικές γνώσεις και δεξιότητες. Μπορεί να εγγραφεί οποιοσδήποτε χωρίς να έχει απαραίτητα γνώσεις για την πληροφορική, συν το ότι είναι διασκεδαστικό και περνάει όμορφα με τα υπόλοιπα μέλη.

Περισσότερες πληροφορίες για την ομάδα μπορείτε να βρείτε στο acmchapter@auth.gr και στη σελίδα @acmauth στα social media.