Ματέο Γκαρσία: ένα αστέρι από την Αργεντινή

Ο Ματέο Ιεζεκιήλ Γκαρσία γεννήθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου του 1996, στην Κόρδοβα της Αργεντινής. Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα από την ομάδα Ινστιτούτο Κόρδοβα, από εκεί που ξεκίνησαν την καριέρα τους θρύλοι του ποδοσφαίρου, όπως ο Οσβάλντο Αρντίλες, ο Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες και ο Μαρσέλο Μπιέλσα, αλλά και ο Πάολο Ντιμπάλα. Ο Ματέο Γκαρσία έκανε την πρώτη του επαγγελματική εμφάνιση στις 6 Ιουνίου του 2014 με την ομάδα της Κόρδοβα.

Από την αρχή, ξεχώρισε για την ταχύτητα και τις ατομικές του ικανότητες και ήταν ζήτημα χρόνου το πότε θα κάνει το μεγάλο βήμα. Το 2016 πέρασε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, για λογαριασμό της ισπανικής ομάδας, Λας Πάλμας, η οποία έδωσε το ποσό των 400.000 ευρώ για να τον αποκτήσει. Στη Λας Πάλμας έμεινε για έναν μόλις χρόνο, πετυχαίνοντας δυο γκολ, ενώ δεν είχε πολλά λεπτά συμμετοχής σε αγώνες. Πριν έρθει στον Άρη ως δανεικός, ο Ματέο Γκαρσία αγωνίστηκε για μία χρονιά (2017-2018), επίσης με τη μορφή δανεισμού, στην Οσασούνα και στην Αλκορκόν, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Αδιαμφισβήτητα, ο Ματέο κάνει την καλύτερη του πορεία φέτος στον Άρη και δικαίως έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον πολλών ομάδων. Μέχρι τώρα, σε 28 εμφανίσεις, σε Superleague και Κύπελλο Ελλάδας, έχει σημειώσει εννιά γκολ και έχει μοιράσει μία ασίστ, ενώ είναι και πρώτος σε κλεψίματα (69). Πέρα όμως των στατιστικών δεδομένων, ο Ματέο Γκαρσία προσφέρει πολλά περισσότερα από τα γκολ. Εκτός ότι του αρέσει το γρήγορο παιχνίδι και το παιχνίδι ένας εναντίον ενός, χαρακτηρίζεται για την ταχύτητα και την εκρηκτικότητά του και αποτελεί διαρκή κίνδυνο για τις αντίπαλες άμυνες. Ακόμη, διαβάζει το παιχνίδι συμπαικτών και αντιπάλων και βρίσκεται την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο. Δεν χρειάζεται παρά να δει κανείς τα γκολ που σημείωσε εναντίον του Λεβαδειακού και του ΠΑΣ Γιάννινα, για να καταλάβει τι εννοούμε με το «διαβάζει το παιχνίδι συμπαικτών και αντιπάλων». Πρέπει κανείς να παρατηρήσει τις κινήσεις που κάνει μετά τα σουτ και τις εκτελέσεις φάουλ των συμπαικτών του.

Εκτός, όμως, από τα προσόντα που διαθέτει επιθετικά, ο Ματέο Γκαρσία έχει αυτό που θέλουν όλοι οι προπονητές, βοηθάει, δηλαδή, στο ανασταλτικό κομμάτι της ομάδας. Ο Αργεντίνος δεν τρέχει και πιέζει μόνο επιθετικά, αλλά επιπλέον γυρνάει και δίνει πολύτιμες βοήθειες και αμυντικά, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το παιχνίδι του Άρη εναντίον της Ξάνθης στα «Πηγάδια».

Τέλος, πέρα από τα αθλητικά του προσόντα, την μαχητικότητα και το πάθος με το οποίο αγωνίζεται, ο Ματέο Γκαρσία είναι ένας άνθρωπος ταπεινός και ήσυχων τόνων. Ουδέποτε μέχρι τώρα δεν έχει απασχολήσει το ελληνικό πρωτάθλημα με την συμπεριφορά του, αλλά εν αντιθέσει έχει κερδίσει τον σεβασμό και την αγάπη πολλών υγιών φιλάθλων. Ο Αργεντίνος, ποτέ στο παιχνίδι, δεν ασχολείται με τις διαιτητικές λάθος αποφάσεις, ούτε προκαλεί λεκτικά αντιπάλους. Αντιθέτως, όπως έχει πει και ο ίδιος παίζει ποδόσφαιρο γιατί το αγαπάει και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού το μόνο που τον νοιάζει είναι να δώσει τον καλύτερο του εαυτό.

Επομένως, καθόλου άδικα, ο Ματέο Γκαρσία έχει τραβήξει πάνω του τα βλέμματα τόσων των ελληνικών όσο και κάποιων ξένων ομάδων, οι οποίες επιδιώκουν την απόκτηση του από τη Λας Πάλμας!