Το… ΜαρίζαΡίζειν εστί φιλοσοφείν!

«Ανάμεσα στ’ άστρα» είναι ο τίτλος των εφετινών παραστάσεων της Μαρίζας Ρίζου στον «Σταυρό του Νότου» και ο τίτλος αυτός τα λέει όλα! Δανεισμένος από το ομώνυμο τραγούδι της, σε στίχους και μουσική του Αίσωνα Χαρατσάρη, προϊδεάζει για ό,τι πρόκειται να βιώσουν όσοι επιλέξουν να τη δουν από κοντά. Εξάλλου, όλοι αυτοί που έχουν έρθει έστω και μία φορά σε επαφή με τη Μαρίζα, γνωρίζουν ότι το συγκεκριμένο κομμάτι αντικατοπτρίζει πλήρως την ιδιοσυγκρασία της.

Γεννημένη στις 13 Οκτωβρίου 1986, από Αρτινό πατέρα και Κύπρια μητέρα, η ταλαντούχα performer έχει δει την καριέρα της να αναπτύσσεται σταδιακά, έτσι όπως, δηλαδή, αρέσει και στην ίδια. Αν και απόφοιτη του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Πανεπιστημίου Αθηνών, ήξερε από μικρή ότι προορισμός της ήταν η μουσική. Τα πράγματα, πάντως, θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί εντελώς διαφορετικά για την ίδια, αν το 2012 αποφάσιζε να μεταβεί στο Άμστερνταμ για μεταπτυχιακό στα φωνητικά. Ακούγοντας, όμως, τυχαία, τη διασκευή της στην «Μπόσα Νόβα του Ησαΐα», του Φοίβου Δεληβοριά, να παίζει στο ραδιόφωνο, αποφάσισε να μείνει στην Ελλάδα και να χτίσει βήμα-βήμα την καριέρα της εδώ.

Η Μαρίζα Ρίζου έχει δύο προσωπικούς δίσκους στο ενεργητικό της, ενώ στα σκαριά βρίσκεται και ο τρίτος, δείγμα του οποίου παρουσιάζει στα lives της στον «Σταυρό του Νότου». Και μπορεί το στυλ των τραγουδιών της να απέχει, πλέον, από τους jazz και swing ήχους με τους οποίους μας συστήθηκε, όμως το πάθος και η αγάπη της γι’ αυτό που κάνει, ως στοιχεία μεταφερόμενα στο κοινό μέσα από τη φωτεινότητα και τη θετική ενέργειά της, παραμένουν απαράμιλλα. Κάπως έτσι, τα 100 άτομα κοινού έγιναν 200, μετά 500 και, πλέον, είναι, πάνω-κάτω, 1000!

Την παραπάνω διαπίστωση μπορεί εύκολα κανείς να την επιβεβαιώσει, αν βρεθεί μία Παρασκευή στην Κεντρική Σκηνή του «Σταυρού του Νότου», αφού θα τη δει γεμάτη! Η Μαρίζα Ρίζου, πάντα ξυπόλυτη, εμφανίζεται στη σκηνή λίγο μετά τις 10:30μ.μ., με το τραγούδι «Ανάμεσα στ’ άστρα». Με το κέφι και το μπρίο που τη διακατέχει, δεν σταματά να κάνει αστεία και να πειράζει το κοινό, δημιουργώντας κλίμα ζεστό και οικείο. Πρόκειται για μία συνθήκη λύτρωσης και εκστατικής χαράς, χωρίς, βέβαια, να λείπουν και οι πιο αισθαντικές στιγμές, όπου το, δίχως άλλο, αποκαλύπτονται και οι σπουδαίες φωνητικές ικανότητες της νεαρής καλλιτέχνιδος.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει, ασφαλώς, όλες τις μεγάλες επιτυχίες της Μαρίζας, από το «Μία άλλη ευτυχία», την «Μπόσα Νόβα του Ησαΐα», το «Είναι μικρή η ζωή» και το «Πάμε μια βόλτα», μέχρι το «Ανάμεσα στ’ άστρα» και το «Πόσο βλάκας», που θα περιλαμβάνονται στον τρίτο της δίσκο και μυρίζουν επιτυχία! Δεν λείπουν, φυσικά, και οι διασκευές σε τραγούδια άλλων καλλιτεχνών, τα οποία η ίδια αγαπά και τα αποδίδει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ακούγονται, λοιπόν, επίσης, το «Δεν ζητάω πολλά» του Κωστή Μαραβέγια, ο «Ωραίος και η ωραία», το οποίο έχουν πρωτοερμηνεύσει η Κατερίνα Κούκα και ο Αντώνης Καφετζόπουλος, η «Αχάριστη» του Βασίλη Τσιτσάνη, αλλά και κομμάτια του αγαπημένου συνθέτη της Μαρίζας Ρίζου, Σταμάτη Κραουνάκη, όπως ο «Άδωνις» και η «Κουτσομπόλα». Ιδιαίτερη είναι η στιγμή που με ένα μαντήλι στο χέρι και ανεβασμένη σε ένα σκαμπό, η αγαπημένη μουσικός τιμά -με χιούμορ- την παράδοση, τραγουδώντας Ηπειρώτικα. Βασικό χαρακτηριστικό σε όλες τις ερμηνείες της είναι ότι ξέρει να τοποθετεί με διαφορετικούς τρόπους τη φωνή της, ώστε κάθε φορά να την κουμπώνει ιδανικά στο κομμάτι που λέει.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στην μπάντα που εμφανίζεται μαζί με τη Μαρίζα πάνω στη σκηνή. Η τρομπέτα του Βαγγέλη Κατσαρέλη, οι κιθάρες του Άγγελου Αϊβάζη (που τραγουδάει κιόλας επί σκηνής), το κοντραμπάσο του Γιώργου Μουχτάρη, τα τύμπανα του Γιώργου Κωστελέτου και το πιάνο του Μάρκου Χαϊδεμένου, οι ενορχηστρώσεις του οποίου έχουν κάτι φρέσκο να πουν, συνοδεύουν άρτια καθ’ όλη τη βραδιά τη Ρίζου. Ο Μάρκος Χαϊδεμένος, μάλιστα, υπόκειται και στα διαρκή πειράγματά της, πράγμα που φαίνεται πως αποτελεί αγαπημένη της ασχολία.

Συνολικά, λοιπόν, θα μπορούσε να πει κανείς ότι η Μαρίζα Ρίζου βρίσκεται στην καλύτερή της φάση καλλιτεχνικά, εξελισσόμενη, έτσι κι αλλιώς, συνεχώς. Μέρος αυτής της εξέλιξης είναι και οι εφετινές της εμφανίσεις στον «Σταυρό του Νότου». Επομένως, αν είστε λάτρεις της καλής μουσικής και βρεθείτε κάποια από τις επόμενες Παρασκευές στην Αθήνα, δεν πρέπει να τη χάσετε. Γιατί, όπως θα έλεγαν και οι Αρχαίοι Σπαρτιάτες, το… ΜαρίζαΡίζειν εστί φιλοσοφείν!

Πηγή φωτογραφιών:
facebook.com/Mariza Rizou Οfficial