Στέφανος Τσιτσιπάς: η Στοκχόλμη ήταν μόνο η αρχή!

Την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος Έλληνας άνδρας τενίστας που κατέκτησε επαγγελματικό τίτλο στο τένις, επικρατώντας με 2-0 σετ του Ερνέστς Γκουλμπίς στον τελικό του Όπεν της Στοκχόλμης και κάνοντας, για ακόμη μία φορά, τους… άμαθους με το συγκεκριμένο άθλημα συμπατριώτες του να ασχοληθούν με αυτό.

Με ωραίο, επιθετικό τένις, ο 20χρονος αντισφαιριστής ξεπέρασε το εμπόδιο του Λετονού με 6-4, 6-4 games στην τρίτη και φαρμακερή του συμμετοχή σε τελικό ΑΤΡ, αρπάζοντας την ευκαιρία που του δόθηκε να παίξει ένα τέτοιο παιχνίδι όντας ο ίδιος το φαβορί. Είχαν προηγηθεί μέσα στη χρονιά ο τελικός του Barcelona Open και του Rogers Cup. Εκεί, όμως, έπαιζε με αντίπαλο τον βιονικό Ράφαελ Ναδάλ.

Ο γεννημένος στην Αθήνα από Καρδιτσιώτη πατέρα και Ρωσίδα μητέρα, Στέφανος Τσιτσιπάς, αποτελεί μία ιδιάζουσα περίπτωση για τον ελληνικό αθλητισμό, καθώς καταφέρνει να παίξει στο πλέον υψηλό επίπεδο ένα άθλημα που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στη χώρα μας. Με μέντορα τον πατέρα του και προπονητή του, Απόστολο Τσιτσιπά, το Νο16, αυτήν τη στιγμή, της παγκόσμιας κατάταξης προέρχεται από μία άκρως αθλητική οικογένεια, αφού εκτός από τον πατέρα του, προπονήτρια είναι και η μητέρα του, Τζούλια Αποστόλη, ενώ η δίδυμη αδερφή αυτής έπαιζε επαγγελματικό τένις ως αθλήτρια της Σοβιετικής Ένωσης και είναι αυτή που βοήθησε πολύ τον Στέφανο στα έξοδα των ταξιδιών του στο εξωτερικό για προπονήσεις και συμμετοχή σε junior τουρνουά.

Έτσι, ο «Τσίτσι», χάρη στη θεία του, είχε τη δυνατότητα να κάνει τα πρώτα του βήματα στο τένις στην ακαδημία του Πατρίκ Μουράτογλου στο Παρίσι, που είναι μία από τις πιο φημισμένες παγκοσμίως. Εκεί, με σκληρή δουλειά, κατάφερε να πάρει τις βάσεις που τον έχουν μετατρέψει σε έναν ολοκληρωμένο τενίστα, με περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, που μπορούν να τον φέρουν ακόμη και στην πρώτη πεντάδα της παγκόσμιας κατάταξης. Πιο συγκεκριμένα, είναι ένας τενίστας που μπορεί να παίξει το ίδιο καλά τόσο στο χώμα, όσο και στο γρασίδι, όσο και στις σκληρές επιφάνειες. Και αυτό γιατί ναι μεν το δυνατό του σερβίς και τα σωστά ανεβάσματά του στο φιλέ τον βοηθούν στις γρήγορες επιφάνειες και στο «χτυπάω και ανεβαίνω» παιχνίδι του, όμως η ταχύτητά του και οι καλές του άμυνες τον βοηθούν στο… πιο αργό χώμα.

Και ενώ προετοιμάζεται για το Paris Masters αυτής της εβδομάδας και το Next Gen ATP Finals, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δηλώνει πως θέλει να συνεχίσει να εξελίσσεται. Είναι, λοιπόν, βέβαιο πως αν παραμείνει υγιής (και μακάρι να παραμείνει υγιής), θα μας απασχολεί ευχάριστα για πολλά-πολλά χρόνια ακόμη. Η Στοκχόλμη ήταν μόνο η αρχή!