Ένας νέος… και ωραίος Ολυμπιακός

Ο «νέος» Ολυμπιακός, με τον Μπλατ στο τιμόνι, έδωσε το πρώτο του δυνατό τεστ στη Μόσχα εναντίον της Χίμκι, επικρατώντας με 87-66 για την 1η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Πειραιά έκανε σημαντικές αλλαγές από πέρυσι, ξεκινώντας με αλλαγή προπονητή, αφήνοντας πίσω την εποχή Σφαιρόπουλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανακοίνωσαν στις αρχές περίπου του Ιουλίου την έναρξη της συνεργασίας τους με τον Ισραηλινό τεχνικό, Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος δήλωσε υπερήφανος, αλλά και ανυπόμονος για να εξελίξει και να μεγαλώσει ακόμα παραπάνω τον Ολυμπιακό. Ακόμη, οι πρόεδροι Αγγελόπουλοι, προχώρησαν και σε σημαντικές μεταγραφές παικτών, αποκτώντας τους Ζακ ΛεΝτέι, Αλέξανδρο Βεζένκοφ, Γιάνις Τίμα, Γουίλιαμς-Γκος και Αξέλ Τουπάν.

Όπως προαναφέραμε, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην ανταγωνιστική EuroLeague, επικρατώντας σε μία πολύ δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Χίμκι. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος και οι ΛεΝτέι, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς, Τίμα και Πρίντεζης έβαλαν όλοι από ένα λιθαράκι για να ξεκινήσουν οι Πειραιώτες το ταξίδι τους προς το Final 4 της Βιτόρια με νίκη. Ο “Kill Bill” έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με μία αποφασιστική και συνάμα απολαυστική εμφάνιση, πετυχαίνοντας, μάλιστα, ένα εκπληκτικό buzzer beater στο τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τη Χίμκι να προηγείται με22-20, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 10 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 44-34. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σβέντ βγήκε αποφασισμένος να μην αφήσει τους Πειραιώτες να φύγουν με τη νίκη από την «Μιτίστσι Αρένα», μειώνοντας στους έξι και αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει τάιμ-άουτ. Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες πήραν σημαντικές ανάσες με τα τρίποντα του Στρέλνιεκς και Βεζένκοφ, καθώς και με το γκολ-φάουλ από τον Τίμα και στη συνέχεια πήραν και την άνετη νίκη με 87-66.

Η υπό κατασκευή ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έστειλε από την αρχή ένα ηχηρό και σαφές μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες της διοργάνωσης, καθώς και σ’ αυτές του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, με ρόλους, γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ωραίες συνεργασίες, αλλά πάνω από όλα μία άμυνα που σκότωσε κάθε επιθετικό σχέδιο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε ένα γρήγορο μπάσκετ που συνδυάστηκε άψογα με την σκληρή άμυνα που έχει στο dna του. Οι καινούργιοι παίχτες του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν ένα ωραίο παιχνίδι, βοηθώντας όπου χρειάστηκε, ενώ αγωνίστηκαν για τουλάχιστον 17’, εκτός από τον Γάλλο Άξελ Τουπάν που αγωνίστηκε περίπου έξι λεπτά. Από τους «νέους» της ομάδας του Πειραιά, θα λέγαμε ό,τι ξεχώρισε ο Βεζένκοφ ο οποίος είχε 13 πόντους (4/6δ., 1/1τρ. 2/2β.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Ο Ολυμπιακός πρόσθεσε ένα νέο στοιχείο στον τρόπο παιχνιδιού του και αυτό είναι η ταχύτητα. Είδαμε γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, πολύ καλή κυκλοφορία και σύστημα, ενώ δεν στηρίχτηκε μόνο πίσω από την γραμμή των 6,75μ. όπως βλέπαμε να κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν, με «σκοτωμένα» σουτ όταν έληγε ο χρόνος. Όπως ανέφερε και ο Στρέλνιεκς, «ο Ολυμπιακός δεν θα στηριχθεί μόνο στην άμυνα όπως έκανε παλαιότερα, αλλά και σε ένα πιο γρήγορο και επιθετικό παιχνίδι, παίρνοντας ρυθμό φυσικά από την άμυνα».

Μπορεί να είναι νωρίς για συμπεράσματα και να έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε ότι αλλάζει, γίνεται πιο αθλητικός. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα για όλες τις ομάδες, καθώς η EuroLeague έχει πολλούς αγώνες, ενώ παράλληλα υπάρχουν και οι αγώνες στα εγχώρια πρωταθλήματα της κάθε ομάδας.

Εν κατακλείδι, καλό είναι να υπάρχει ηρεμία και οι φίλοι του Ολυμπιακού να στηρίξουν αυτό που γίνεται και βλέπουν, διότι κατά την άποψη μου ο πήχης στη EuroLeague έχει ανέβει αρκετά και οι ομάδες φαίνονται πιο ισχυρές απ’ ό,τι πέρσι. Πάντως, αν και είναι νωρίς ακόμη, πιστεύω ότι αν η ομάδα του Πειραιά καταφέρει να πάρει το πλεονέκτημα έδρας, τερματίζοντας στην πρώτη τετράδα, θα καταφέρει να βρεθεί και στο Final 4 της Βιτόριας.

*Το άρθρο συντάχθηκε στις 14 Οκτωβρίου, με τα δεδομένα που ίσχυαν τότε.