«Πολεμιστές» μέχρι τελικής πτώσεως

Οι Warriors σε ένα παιχνίδι “do or die/ go home”, κατάφεραν και επικράτησαν των Rockets με 115-86 και οδήγησαν τη σειρά στο έβδομο και στο πιο καθοριστικό παιχνίδι, που θα γίνει στο Χιούστον.

Η ομάδα του Steve Kerr ξεκίνησε μουδιασμένα και με πολύ νευρικότητα, δεδομένου ότι βρισκόταν πίσω στην σειρά (3-2) και αν έχαναν το παιχνίδι στην έδρα τους, αυτομάτως έχαναν και την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρίτο τους πρωτάθλημα τα τελευταία τέσσερα χρόνια στο ΝΒΑ.

Οι Houston Rockets, από την αρχή, έδειξαν ότι είτε εύκολα είτε δύσκολα θα κέρδιζαν το παιχνίδι μέσα στην Oracle Arena και θα έπαιρναν το εισιτήριο για τους τελικούς. Σχεδόν κάθε σουτ που επιχειρούσαν ήταν εύστοχο, ενώ επίσης και η άμυνα τους λειτούργησε πολύ καλά, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 17 πόντους διαφορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, οι «ρουκέτες» βρήκαν ρυθμό και με τους Harden και Gordon να δίνουν το έναυσμα ξέφυγαν στο σκορ με 33-19, έπειτα από ένα σερί 11-0. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες να έχουν διαφορά 10 πόντων και τους Rockets μπροστά με 61-51. Ωστόσο, όλα αυτά κράτησαν για ένα μόνο ημίχρονο, διότι στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στην γ′ κυρίως περίοδο, οι Warriors ήταν «διαστημικοί», έπαιξαν γρήγορο και καλό μπάσκετ και εντέλει κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Το μομέντουμ του αγώνα άλλαξε χάρη στα τρίποντα των Curry και Thompson. Για πρώτη φορά οι Warriors περάσαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Curry για το 62-61. Ο πρώτος σκόρερ και το κλειδί που οδήγησε τους «πολεμιστές» στην νίκη, ήταν ο Klay Thompson, με 35 πόντους και 9/14 τρίποντα. Ο Curry, που προσπαθεί να βρει ακόμη τα πατήματα του μετά τον τραυματισμό που είχε, ενώ ξεκίνησε με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας, ιδιαίτερα στα τρίποντα, τελικά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ξανά τον παλιό καλό του εαυτό και τελείωσε το ματς με 29 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Harden, που είχε 32 πόντους με 9 ασσιστ και 6 ριμπάουντ.

Όλα, λοιπόν, θα κριθούν στο Game 7, στο Χιούστον, τα ξημερώματα της Τρίτης, όπου και θα μάθουμε ποιος θα έχει πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του ΝΒΑ.