Εν αρχή εστί η άμυνα!

Ας ξεκινήσουμε από τα θετικά. Ο Π.Α.Ο.Κ. χθες ήταν αρκετά καλός στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα στην Τενερίφη, καίτοι ηττήθηκε, εντέλει, με 93-79 από τους Ισπανούς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και μέχρι τα μισά της γ′ περιόδου, ήταν μέσα στο ματς διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη. Κάτι, όμως, τα λάθη των διαιτητών, που, μεταξύ άλλων, χρέωσαν με τέσσερα φάουλ τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, κάτι ο υψηλός ρυθμός του αγώνα κάτι η χαμένη συγκέντρωση των Θεσσαλονικέων επέτρεψαν στην Τενερίφη να απομακρυνθεί στο σκορ και τελικά να πανηγυρίσει μία άνετη νίκη. Παρά ταύτα, ο «Δικέφαλος» εξακολουθεί να βρίσκεται γερά μέσα στο κόλπο της πρόκρισης για τη φάση των «16» του θεσμού. Τα σενάρια, ωστόσο, πολλά και δεν ωφελεί να τα αναλύσουμε.

Πέρα από τα παραπάνω, βέβαια, η αλήθεια είναι ότι και κόντρα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκαναν την εμφάνισή τους κάποιες πάγιες, από την αρχή της σεζόν, αδυναμίες του Π.Α.Ο.Κ. Ορισμένες φορές, τις αδυναμίες του αυτές τις έχει πληρώσει, άλλες όχι. Η Τενερίφη, στην προκειμένη περίπτωση, έχει την ποιότητα και εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές των καλαθοσφαιριστών του «Δικεφάλου» στην άμυνα (ακόμη και μετά από δικό τους καλάθι), τα πολλά αμυντικά ριμπάουντ που εκείνοι έχασαν και την κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν αρκετοί από αυτούς.

Είναι, επίσης, ενδεικτικό, ότι στη β′ περίοδο ο Π.Α.Ο.Κ. δέχθηκε 30 πόντους, ενώ στην α’ περίοδο είχε δεχθεί μόλις 16! Σαν να κατέρρευσε, με άλλα λόγια, απότομα η άμυνά του. Αν και οι αντίπαλοι, φυσικά, δε συγκρίνονται, είναι ένα δεύτερο συνεχόμενο άσχημο δείγμα για τους «ασπρόμαυρους» στον συγκεκριμένο τομέα, μετά το ματς στην έδρα του Φάρου Λάρισας για την ελληνική Basket League, όπου «κατάφεραν» να δεχθούν 101 πόντους! Με το ματς με αντίπαλο τον Προμηθέα στην Πάτρα να ακολουθεί, άπαντες περιμένουν να δουν αν θα τριτώσει το κακό. Έτσι κι αλλιώς, η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνηθίζει να παρουσιάζει διαφορετικά πρόσωπα εντός και εκτός έδρας.

Ο Π.Α.Ο.Κ., ωστόσο, είναι μία ομάδα που παραδοσιακά βασίζεται στη σκληρή της άμυνα. Αν αυτή δε λειτουργεί, τότε έχει προβλήματα. Αν αυτή δε λειτουργήσει το Σάββατο στην Πάτρα, θα έχει και εκεί πρόβλημα. Και αν το ίδιο ισχύσει και την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, στην έδρα της Βέντσπιλς, πιθανότατα θα αποκλειστεί…