Είναι εδώ!

Σημαντικότατη νίκη πήρε ο Π.Α.Ο.Κ. με 90-81 επί της Σαλόν στο «Παλατάκι» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος», ωστόσο, δεν κατάφερε να καλύψει το χάντικαπ των 14 πόντων, διαφορά, δηλαδή, με την οποία ηττήθηκε στο παιχνίδι του α’ γύρου και έτσι, αν και ισοβαθμεί με τους Γάλλους (ρεκόρ 5-6), βρίσκεται πίσω από αυτούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πρέπει μάλλον να είναι ευχαριστημένοι με το γεγονός ότι κατάφεραν να κερδίσουν και να παραμείνουν στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο α’ δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-2 (2′), χάρη σε καλάθι και φάουλ του Ντάρνελ Τζάκσον στον αιφνιδιασμό, αλλά και 19-6 (6′), έχοντας, για ακόμη μια φορά, σε εκπληκτική μέρα τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μείωσαν γρήγορα και με βασικό τους ατού τα επιθετικά ριμπάουντ, ψαλίδισαν τη διαφορά στους δύο για το 24-22 του 10′.

Ίδιο σκηνικό και στο β′ δεκάλεπτο, καθώς κάθε φορά που ο Π.Α.Ο.Κ. προσπαθούσε να ανοίξει τη διαφορά η Σαλόν τη μάζευε. Πιο αναλυτικά, στο 14′ το σκορ ήταν 36-29, αλλά στο 16′ 36-35. Εντέλει, το ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλονικείς στο +6 (48-42), χάρη σε πέντε μαζεμένους πόντους του Λάκι Τζόουνς. Στην ουσία, το μεγάλο πρόβλημα για τους γηπεδούχους εξακολουθούσε να είναι το αμυντικό ριμπάουντ, αφού οι αντίπαλοί τους μετρούσαν 12 επιθετικά και σκόραραν 13 πόντους από αυτά. Στο ίδιο διάστημα, ο «Δικέφαλος» σούταρε με το εντυπωσιακό 18/29 εντός παιδιάς.

Η γ′ περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ. Από το 52-49 του 23′, η Σαλόν έκανε ένα επιμέρους σκορ 4-13 για να προηγηθεί με 62-56 στο 28′. Η μαχητικότητα, όμως, του Κρουμπάλι στην άμυνα, αλλά και δύο βολές του Λάκι Τζόουνς άλλαξαν ξανά το μομέντουμ του παιχνιδιού. Στο 30′ το σκορ είχε γίνει 63-62 υπέρ του Π.Α.Ο.Κ.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες από το 31′ μέχρι το 35′, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Τότε, ήταν που ο «Δικέφαλος» κατόρθωσε να κάνει το 79-73 με τρίποντα των Λίνου Χρυσικόπουλου και Λάκι Τζόουνς. Στο τέλος κυνήγησε και τη διαφορά, αλλά τα χρονικά περιθώρια πλέον ήταν στενά για κάτι τέτοιο.

Με 11/22 (50%) τρίποντα έκλεισε το ματς ο Π.Α.Ο.Κ., την ώρα που η Σαλόν σούταρε με 14/34 (41%). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γάλλοι μάζεψαν μόνο δύο επιθετικά ριμπάουντ στο β′ ημίχρονο, τη στιγμή που η ελληνική ομάδα έφτασε συνολικά τα 10! Η αναλογία ασίστ-λαθών για τον Π.Α.Ο.Κ. στο 19-14 και για τη Σαλόν στο 14-13. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ο Λάκι Τζόουνς με 22 πόντους και 7/12 σουτ εντός παιδιάς, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπαστιέν Πινό με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα!

Οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν τον βασικό τους στόχο που ήταν η νίκη, παραμένουν σε τροχιά πρόκρισης, αν και ακολουθεί γι’ αυτούς πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αρχής γενομένης από το παιχνίδι στην Ισπανία (24/1) κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου, Τενερίφη.

Δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81
Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (7/12 σουτ, 5 ασίστ), Κρουμπάλι 13 (7 ριμπάουντ), Τσόχλας, Ζάρας 19 (4/5 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσίβελης 2, Τζάκσον 5, Γκος 6, Τζόουνς 22 (7/12 σουτ, 9 ρμιπάουντ, 4 ασίστ).
Σαλόν (Σουλέ): Χάρις 13 (4/14 σουτ), Ρόζενφελντ 4, Ενζουλί 6, Ντόρσι 7, Ζιλέ 7, Καμαρά 9, Φαρ 10, Ζελαμπάλ 11 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πινό 14 (4/5 τρίποντα).