Το γλυκό του τεμπέλη φοιτητή!

Σε όλους τους φυσιολογικούς ανθρώπους αρέσουν τα γλυκά. Και όταν, μάλιστα, μπορείς, μέσα σε 20 λεπτά και χωρίς να ξοδέψεις πάνω από 4€, να φτιάξεις ένα νοστιμότατο γλυκό, είναι η καλύτερή σου. Ειδικά αν είσαι φοιτητής…

Υλικά (για 4 μερίδες αν είσαι κανονικός άνθρωπος, για 20 αν είσαι γκουρμέ)

• 3 δόσεις κρέμας άνθος αραβοσίτου βανίλια (της στιγμής ή την άλλη την μπελαλίδικη)
  • 2 πακέτα μπισκότα της αρεσκείας σας (γεμιστά με σοκολάτα βάλτε)

Εκτέλεση

• Φτιάχνουμε τις τρεις κρέμες σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται πάνω στους φακέλους της καθεμιάς.
  • Σε ένα ελαφρώς βρεγμένο τετράγωνο ταψάκι, απλώνουμε καλά μία από τις κρέμες και τοποθετούμε από πάνω μπισκότα.
  • Απλώνουμε πάνω από την πρώτη στρώση με τα μπισκότα άλλη μία από τις κρέμες και ξανά από πάνω μπισκότα.
  • Απλώνουμε και την τελευταία κρέμα που έχουμε φτιάξει, φροντίζοντας να καλύψουμε όσο γίνεται καλύτερα όλα τα μπισκότα της δεύτερης στρώσης.
  • Τοποθετούμε το ταψάκι στο ψυγείο για 2 ή περισσότερες ώρες, ώστε να δέσουν καλά τα υλικά.
  • Κόβουμε και σερβίρουμε το θεϊκό μας γλυκό σε μεγάλα τετράγωνα κομμάτια (ή σε μικρές τετράγωνες κουτσουλιές αν είμαστε γκουρμέ).

Σημ: Όσο περισσότερο μένει το γλυκό στο ψυγείο τόσο καλύτερα δένουν τα υλικά μεταξύ τους.