2ο Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ.: Όταν οι φοιτητές αναλαμβάνουν δράση!

Η ομάδα ΑΤΡ – Aristotle Team of Pharmacy σε συνεργασία με τα Τμήματα Φαρμακευτικής Α.Π.Θ., Ε.Κ.Π.Α. και Πανεπιστημίου Πατρών διοργάνωσε το 2ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Φαρμακευτικής (Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ.). Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στις 2 και 3 Δεκεμβρίου 2017 στην Αίθουσα Τελετών Α.Π.Θ. και απευθυνόταν σε φοιτητές των τμημάτων Φαρμακευτικής, καθώς και των λοιπών σχολών Επιστημών Υγείας.

Το ΑΤΡ – Aristotle Team of Pharmacy θέλησε να δώσει στους φοιτητές την ευκαιρία να εξασκήσουν τις γνώσεις και την κριτική τους σκέψη, να συζητήσουν θέματα που τους ενδιαφέρουν, αλλά και να δουλέψουν ομαδικά για την επίλυση ρεαλιστικών φαρμακολογικών προβλημάτων.

Με τη συμμετοχή καθηγητών και επαγγελματιών, με παρουσιάσεις, επίλυση κλινικών περιστατικών, workshops, ανοιχτές συζητήσεις, και άλλες πρωτοποριακές δραστηριότητες, 550 φοιτητές μοιράστηκαν το στόχο του Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ για μία ακόμη συνεχόμενη χρονιά: την εφαρμογή των ικανοτήτων τους «Από τη Θεωρία στην Πράξη»!