Ελπίδα…

Ως γνωστόν, ο Π.Α.Ο.Κ. ξεκίνησε άσχημα την εφετινή αγωνιστική περίοδο, με ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, και κινδύνευσε να μείνει εκτός στόχων από πολύ νωρίς. Δεδομένου, μάλιστα, του πολύ άσχημου ρεκόρ (1-5) που έχει στο F.I.B.A. Champions League, ο κίνδυνος αυτός εξακολουθεί να είναι ορατός.

Σε αυτό το πλαίσιο, λοιπόν, στον «Δικέφαλο» περίμεναν πώς και πώς τη διακοπή των πρωταθλημάτων για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ώστε να δοθούν ανάσες στους -μη διεθνείς- παίκτες και να μπολιαστούν σιγά-σιγά στην ομάδα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Φιλ Γκος. Και μολονότι ήρθε ο τραυματισμός του Αντώνη Κόνιαρη με την Εθνική Ελλάδας, μπορεί να πει κανείς ότι το παραπάνω σχέδιο δείχνει να πετυχαίνει.

Η χθεσινή νίκη του Π.Α.Ο.Κ. με 70-56 επί του Κολοσσού Ρόδου, αφενός μεν έφερε τους «ασπρόμαυρους» στο 4-3 πλέον στην ελληνική Basket League αφετέρου δε συνοδεύτηκε με μία αρκετά καλή εμφάνιση και ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα για τον Γκος, αλλά και τον Χαραλαμπόπουλο. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ πέτυχε στο ντεμπούτο του 12 πόντους, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές) στα 25 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα που έμεινε στο παρκέ, γεγονός που σημαίνει ότι αν τα ποσοστά του στην πορεία βελτιωθούν, θα βοηθήσει τα μέγιστα την ομάδα του στον τομέα του σκοραρίσματος. Επίσης, ένα άλλο στοιχείο που φάνηκε να τον διακρίνει είναι η συνέπειά του στην άμυνα με την πολύ καλή πίεση που ασκεί στην μπάλα. Όσον αφορά τον Έλληνα φόργουορντ, είναι ακόμη ανέτοιμος, όμως στα περίπου εννέα λεπτά που αγωνίστηκε κόντρα στους Ροδίτες έδειξε ένα μέρος των πραγμάτων που μπορεί να προσφέρει. Ποστ παιχνίδι και δημιουργία από μέσα προς τα έξω, γρήγορες και σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση και καλό σουτ από μέση απόσταση. Τέλος, χρίζει μνημόνευσης και η πολύ θετική παρουσία, για ακόμη μία αναμέτρηση μετά από αυτήν στην έδρα του Ρεθύμνου, του Ουσμάν Κρουμπάλι, που πέτυχε οχτώ πόντους και κατέβασε 16 ριμπάουντ (επτά επιθετικά).

Επρόκειτο για το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο του συγκροτήματος του Ηλία Παπαθεοδώρου στο ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας μεσολαβήσει η ήττα με 82-69 στη Λιθουανία από τη Νεπτούνας για το F.I.B.A. Champions League. Οι επιτυχίες αυτές έχουν ένα βασικό κοινό. Το καλύτερο δεκάλεπτο για τον Π.Α.Ο.Κ. είναι το τρίτο. Εκεί χτίζει τις διαφορές του και στη συνέχεια μπαίνει με άλλον αέρα στο τελευταίο κομμάτι των ματς. Με αντίπαλο τον Άρη, ένα επιμέρους σκορ 23-8 τον έφερε στο +15, με αντίπαλο το Ρέθυμνο, ένα επιμέρους σκορ 16-12 τον έφερε στο +11 και, χθες, με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδο, ένα επιμέρους σκορ 24-15 τον έφερε στο +10.

Ο «Δικέφαλος», με άλλα λόγια, δείχνει να βρίσκει κάποια σταθερά μοτίβα και να πορεύεται με αυτά βιώνοντας την ανάκαμψή του. Πάντως, δεν έχει πετύχει ακόμη τίποτα. Ο αγώνας της Τρίτης κόντρα στη Βέντσπιλς στο «Παλατάκι» (7:30μ.μ.) έχει για σημείωση δίπλα του ένα τεράστιο «ΠΡΕΠΕΙ». Αν χαθεί, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ αναφορικά με τον στόχο της καλής πορείας στην Ευρώπη.

Η ομάδα, ωστόσο, είναι βελτιωμένη, πράγμα που πλέον βγαίνει και στα αποτελέσματά της. Απ’ αυτό ορμώμενοι, οι παίκτες της καλούνται να πορευτούν με αυτοπεποίθηση και να κάνουν σερί, έχοντας ένα μάλλον βατό πρόγραμμα μέχρι το εντός έδρας ντέρμπι με την Α.Ε.Κ. για την Basket League στις 16 Δεκεμβρίου.