Αήττητη συνεχίζει η Μπαρτσελόνα

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 για το ισπανικό πρωτάθλημα στην έδρα της πρώτης, σε ματς που διεξήχθη το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017, με την Μπαρτσελόνα να αναδεικνύεται για πρώτη φορά ισόπαλη και να έχει τους πρώτους της χαμένους βαθμούς στη φετινή Primera Division.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να πάρουν προβάδισμα στο 1ο κιόλας λεπτό, όταν ο Μέσι σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις άουτ. Στη συνέχεια, οι «ροχιμπλάγκος» απάντησαν με δυο καλές ευκαιρίες του Αντουάν Γκριεζμάν και κατάφεραν να πετύχουν γκολ στο 21′, με ένα πολύ όμορφο σουτ του Σαούλ, στο οποίο ο Τερ Στέγκεν δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η Μπάρτσα βρέθηκε πίσω στο σκορ για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ήταν αργή στην ανάπτυξη, ενώ και η Ατλέτικο κλείστηκε πίσω.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε μια μεταμορφωμένη Μπαρτσελόνα, η οποία ανέβασε στροφές και έκλεισε στα καρέ της την Ατλέτικο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Με την είσοδο των Σέρτζι Ρομπέρτο και Ντεουλοφέου, η  ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έγινε πιο γρήγορη και πιο πιεστική. Ο Μέσι μάλιστα είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ στο 57′, όταν η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι για πολλοστή φορά στο παιχνίδι.

Εντέλει, με εξαιρετική σέντρα του Σέρτζι Ρομπέρτο και με κεφαλιά του Σουάρες, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 82′. Λίγο έλειψε μάλιστα να κάνει και την ανατροπή, με τον Μέσι στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Ατλέτικο μετά από εκτέλεση φάουλ.

Σίγουρα άδικο το αποτέλεσμα βάση των ευκαιριών το αποτέλεσμα για την Μπαρτσελόνα, αλλά όχι κακό σε μια δύσκολη έδρα. Η Μπαρτσελόνα πάντως συνεχίζει να είναι πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα της Primera Division και να απέχει πέντε πόντους από τη Ρεαλ Μαδρίτης.