Πήρε αυτό που ήθελε με πειστική εμφάνιση ο Π.Α.Ο.Κ.

Αρκετά καλή εμφάνιση για τον Π.Α.Ο.Κ., που επικράτησε στο «Παλατάκι» με 82-65 του Λαυρίου, στην πρώτη φάση των play off της ελληνικής Basket League. Ο «Δικέφαλος» έκανε το 1-0 στη σειρά και θέλει άλλη μία νίκη για να προκριθεί στους «6».

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Θάντους ΜακΦάντεν (18 πόντοι), Νέιθαν Σόμπι (15 πόντοι – όλους στο β’ ημίχρονο), Λίνο Χρυσικόπουλο και Άιβαν Άσκα (13 πόντοι), οι «ασπρόμαυροι» δε θα μπορούσαν να έχουν άλλο αποτέλεσμα πέρα από την εύκολη επικράτηση. Από την άλλη πλευρά, οι Στίβεν Γκρέι (15 πόντοι) και Ντεμάριους Μπολντς (13 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για το Λαύριο.

Ο Π.Α.Ο.Κ. μέτρησε 40 ριμπάουντ, ενώ η αναλογία ασίστ-λαθών του ήταν στο 16-19. Αντίθετα το Λαύριο είχε 27 ριμπάουντ, ενώ η αναλογία ασίστ-λαθών του ήταν 9-17. Εξαιρετικό ποσοστό για τον «Δικέφαλο» στα δίποντα (19/31 – 61%), αλλά και στα σουτ τριών πόντων (8/21 – 38%).

Ο αγώνας

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με εννέα (4-13), χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μπολντς στο 7′. Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα ο Π.Α.Ο.Κ. σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, βρίσκοντας πόντους από τους Χρυσικόπουλο και ΜακΦάντεν, για να κλείσει η α’ περίοδος στο 16-19. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στο β’ δεκάλεπτο ωστόσο η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε και ο Π.Α.Ο.Κ. πέρασε μπροστά (23-19) με 2/2 εύστοχες βολές του Λίνου Χρυσικόπουλου και ένα κάρφωμα του Άσκα σε αιφνιδιασμό. Στο 18′ το σκορ ήταν ήδη 38-26, έπειτα από κάλαθι και φάουλ του Αμερικανού φόργουορντ/ σέντερ, ενώ λίγο αργότερα ο Χρυσικόπουλος έφτασε το σερί του «Δικεφάλου» στο 13-0, κάνοντας το 40-26. Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Γιαννακόπουλου για το 41-31.

Στη γ’ περίοδο, ο Π.Α.Ο.Κ. παγίωσε μία διαφορά γύρω στους 10-12 πόντους, παρά το γεγονός ότι αρχικά το Λαύριο είχε μειώσει σε 44-38 με τρίποντο του Σάμλερ στο 23′. Ένα σερί όμως 8-0 για τους οικοδεσπότες τους έφεραν για πρώτη φορά στο +15 στο 27′ και μολονότι το σύνολο του Χρήστου Σερέλη μείωσε στους εννέα με τρίποντο του Περράκη (57-48 στο 29′), η κατάσταση φάνηκε να μην αλλάζει αφού το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-49.

Η δ’ περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον «Δικέφαλο» να πηγαίνει τη διαφορά σε ακόμη μεγαλύτερα ύψη (69-52, Σόμπι στο 33′), ενώ με τρίποντο του Κόνιαρη έφτασε και στο +20 (82-62 στο 38′). Τελικό σκορ 82-65 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, 1-0 στη σειρά και ανανέωση του ραντεβού των δύο ομάδων για το προσεχές Σάββατο στην έδρα του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-31, 61-49, 82-65

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Σόμπι 15, Χρυσικόπουλος 13, Κόνιαρης 3, Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 18, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Πέινερς 4, Κλάντον 7(11), Άσκα 13

Λαύριο (Σέρελης): Νίξον 8, Σάμλερ 3, Χάμιλτον 6, Έβανς 4(7), Γκρέι 15, Στεφανίδης, Αθανασούλας 5, Περράκης 8, Γιαννακόπουλος 3, Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης, Μπολντς 13

Διαιτητές: Δεσλής, Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα

Κομισάριος: Μήτσιου