Νίκη επί της Α.Ε.Κ. και τέταρτη θέση για τον Άρη

Ο Άρης επιβλήθηκε με 81-77 της Α.Ε.Κ. στο “Nick Galis Hall” στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της BasketLeague. Έτσι, σε συνδυασμό με την ήττα του Π.Α.Ο.Κ. από τον Παναθηναϊκό, εξασφάλισε την τέταρτη θέση ενόψει των play off.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν στο -13 στην έναρξη του γ’ δεκαλέπτου, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο υπόλοιπο του ματς και σε συνδυασμό με τη βελτίωση του Κάμινγκς στην επίθεση έφτασαν στη νίκη. Ο Αμερικανός ήταν ο κορυφαίος για τους «κίτρινους» με 24 πόντους, ενώ από 12 πόντους είχαν οι Ζάρας και Ξανθόπουλος (έξι ασίστ). Η «Ένωση» από την πλευρά της κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, περιόρισε τον καλύτερο επιθετικά παίκτη του Άρη (Κάμινγκς), αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει την αποτελεσματικότητά της στο δεύτερο μέρος, κυρίως στον αμυντικό τομέα. Κορυφαίοι για τους Αθηναίους ήταν ο ΜακΓκράθ με 17 πόντους, ο Σάκοτα με 15 πόντους και ο Ούκιτς με 10 πόντους και επτά ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Άρης κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία στο σκορ μόνο μέχρι το 3′, όταν προηγήθηκε με 5-4, με 2/2 εύστοχες βολές του Κάμινγκς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Α.Ε.Κ. δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει το προβάδισμα και να διευρύνει τη διαφορά (7-13 στο 6′) με κορυφαίο τον Ούκιτς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 8′ σε 15-15, ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε ένα σερί 9-0 και το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 24-15 υπέρ της «βασίλισσας».

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον Άρη να πλησιάζει ανά διαστήματα στο σκορ και την Α.Ε.Κ. να καταφέρνει να διατηρεί μία καλή διαφορά. Το 16-25 με καλάθι του Ντίξον στο 11′ έγινε 24-26 με διαδοχικούς πόντους των Τσαϊρέλη και Μούρτου. Ωστόσο, η Α.Ε.Κ. με πέντε πόντους από ΜακΓκράθ και Σάκοτα αύξησε και πάλι τη διαφορά (27-36 στο 17′). Το ημίχρονο τελείωσε με την αθηναϊκή ομάδα στο +10 (37-47).

Το τρίποντο του Νιούλεϊ στο 22′ έμοιαζε ως συνέχεια του προηγούμενου ημιχρόνου, όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Από το 43-53 με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 24′, ο Άρης έφτασε στο -1 (52-53 στο 27′), έχοντας βελτιώσει κατακόρυφα την άμυνά του. Στο 30′ το σκορ ήταν στο 57-54 υπέρ της Α.Ε.Κ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε πολύ δυναμικά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-57. Η Α.Ε.Κ. με βολές του Σάκοτα και εύστοχο τρίποντο του ΜακΓκράθ μπήκε και πάλι μπροστά με 62-61 (34′). Οι βολές του Κάμινγκς και το τρίποντο του Ξανθόπουλου έδωσαν ρυθμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι με μία ακόμα βολή του Γιάνκοβιτς και τον Κάμινγκς να πετυχαίνει ένα τρίποντο και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκαναν το 72-64 στο 37′. Ο ΜακΓκράθ με τρίποντο στο 38′ μείωσε στους τρεις (74-71), όμως οι Τσαϊρέλης και Κάμινγκς κράτησαν μία καλή διαφορά για τον Άρη (78-71, 39′).

Ένα εύστοχο σουτ από τα 6.75 του ζεστού ΜακΓκράθ και ένα του Σάκοτα, έπειτα από κλέψιμο, έφεραν την Α.Ε.Κ. σε απόσταση αναπνοής (78-77 στα 23 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αμέσως φάουλ για να σταματήσουν την επίθεση του Άρη, στέλνοντας τον Τσαϊρέλη στη γραμμή των βολών. Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ/σέντερ αστόχησε και στις δύο, όμως ο Γιάνκοβιτς ήρθε ως από μηχανής θεός για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίσει νέο φάουλ και νέες ελεύθερες βολές στις οποίες ευστόχησε (80-77, με 19.4 δευτερόλεπτα να απομένουν). Ο Άρης επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην επίθεση της Α.Ε.Κ. και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε, αφού το τρίποντο του ΜακΓκράθ δε βρήκε στόχο. Το φάουλ στον Κάμινγκς στα 2.8” που απέμεναν ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς ο Αμερικανός ευστοχώντας στην πρώτη και αστοχώντας στην δεύτερη δεν άφησε ελπίδες στην «Ένωση» να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Τελικό σκορ έκλεισε στο 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-47, 54-57, 81-77.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 24 (2), Ζάρας 12 (1), Χρηστίδης (δεν αγωνίστηκε), Μούρτος 9, Σίμτσακ 4, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 2, Ντραγκίτσεβιτς.

Α.Ε.Κ. (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 10, ΜακΓκράθ 17 (5), Ελονού 5, Σάκοτα 15 (2), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος (δεν αγωνίστηκε), Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 8 (1), Νιούλεϊ 8 (2), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 2.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Συμεωνίδης

Κομισάριος: Γκούμας