Βήμα πρόκρισης για τον Άρη, κέρδισε 71-52 την Στρασμπούρ

Με μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Άρης επιβλήθηκε της γαλλικής Στρασμπούρ με 71-52 στο “Nick Galis Hall”, στον πρώτο αγώνα της φάσης των πλέι οφ του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ και έβαλε τις βάσεις από πολύ νωρίς, ώστε να «χτίσει» μία σημαντική διαφορά. Παράλληλα, ανάγκασε τους Γάλλους να υποπέσουν σε 26 λάθη, από τα οποία οι «κίτρινοι» πήραν 28 πόντους. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Κάμινγκς (21π.), Γιάνκοβιτς (13π.) και Τζάκσον (9π., 8ριμπ., 4 κλεψ., 2 τάπες). Για την Στρασμπούρ, κορυφαίοι ήταν ο Λακόμπ με 16π. και ο Τράβις με 7π., 5 ριμπ. και 2 ασίστ.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα. Στο πεντάλεπτο προηγούταν με 10-2, αφού η εξαιρετική του αμυντική λειτουργία και ο απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ, του έδωσε τη δυνατότητα να πάρει μία διαφορά από νωρίς, έχοντας παράλληλα και καλή επιθετική λειτουργία. Στο 7´ η διαφορά ξέφυγε πάνω από τους δέκα πόντους (13-2) με βολή του Καββαδά, ενώ έφτασε και στο +12 (16-4, 9´). Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 19-8.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διψήφια διαφορά πόντων, με την Στρασμπούρ ωστόσο, να βελτιώνει την αγωνιστική της εικόνα στην επίθεση. Στο 14´, ο Τζένκινς έκανε το 26-13 με τρίποντο, ενώ ο Γκόρντον με τον ίδιο τρόπο έκανε το 32-18 στο 16´. Οι Γάλλοι με ένα σερί 5-0 από τους Γουόλκερ (τρίποντο) και Σλότερ έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα (34-23, 18´). Το ημίχρονο τελείωσε με τρίποντο του Γουόλκερ και το σκορ να διαμορφώνεται στο 38-28.

Για τον Άρη ο Κάμινγκς είχε 10 πόντους, ενώ για την Στρασμπούρ ο Λακόμπ επτά.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου έτρεξαν ένα σερί 7-0 (45-28), με πέντε πόντους του Γιάνκοβιτς, ο οποίος σε όλο το δεκάλεπτο είχε εννέα.  Οι Γάλλοι σκόραραν με τον Λακόμπ για το 45-30, αλλά ο Άρης μέχρι το 26´ ανέβασε τη διαφορά στο +19 (51-32), με καλάθια των Ντραγκίτσεβιτς και Γιάνκοβιτς. Η ομάδα του Κολέ απάντησε με δικό της σερί 7-0 (51-39, 27´), με 4/4 ελεύθερες βολές του Μέρφι, ένα καλάθι του Λελού και 1/2  βολές του Ντιλικίνα, εκμεταλλευόμενη και την τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Γιάνκοβιτς, λόγω διαμαρτυρίας για φάουλ που του χρεώθηκε. Στα εναπομείναντα τρία λεπτά ο Άρης έκανε ένα σερί 4-0 με δύο καλάθια του Τζένκινς, για το 55-39 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος καθυστέρησε να ξεκινήσει, λόγω ενός ζητήματος που υπήρξε με το σκορ των Γάλλων και το αν έχουν 39 ή 41 πόντους. Τελικά, οι διαιτητές σε συνεννόηση με τη γραμματεία και την παρακολούθηση του βίντεο, υπέδειξαν πως οι φιλοξενούμενοι έχουν 39 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα από Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς και εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (61-39, 32´). Με ένα σερί 6-0 η Στρασμπούρ μείωσε σε 61-45, όμως η διαφορά ως το 37´επανήλθε στο +20 με καλάθι του Κάμινγκς, ο οποίος πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους (71-49, 40´). Το τελευταίο καλάθι του αγώνα πέτυχε με τρίποντο ο Λακόμπ για το τελικό 71-52.

Έτσι, ο Άρης απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα 19 πόντων, ενόψει του δευτέρου αγώνα στην Γαλλία στις 22 του Φλεβάρη.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον 9, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 9 (1), Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 1, Μούρτος, Σίμτσακ, Γκόρντον 4 (1), Γιάνκοβιτς 13 (2), Καββαδάς 5, Ντραγκίτσεβιτς 4.

Στρασμπούρ (Βενσάν Κολέ): Λακόμπ 16 (1), Σλότερ 6, Λελού 2, Σι 2, Γουόλκερ 6 (2), Ζαϊτέ 2, Κορτάλ (δεν αγωνίστηκε), Γκουλμί (δεν αγωνίστηκε), Ντιλικίνα 5, Τράβις 7, Μέρφι 6, Χάουαρντ.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-28, 55-39, 71-52

Διαιτητές: Κόντε, Νέντοβιτς, Ομπράντοβιτς

Κομισάριος: Κιάρι