Π.Α.Ο.Κ.-Άρης 62-58

Η σελίδα ΔΕΝ ανανεώνεται αυτόματα, πατάτε F5!

Tο ε.ΜΜΕ.ίς βρίσκεται στο «Παλατάκι» όπου ο Π.Α.Ο.Κ. υποδέχεται τον Άρη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ελληνικής Basket League. Είναι το κλασικό ντέρμπι, το οποίο θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα βρεθεί στην 4η θέση.

Πέρυσι, ο Άρης, σε ματς και πάλι για τη 16η αγωνιστική, είχε φύγει με το διπλό με 77-69 από την Πυλαία, ενώ φέτος, στον αγώνα των δύο ομάδων για τον α’ γύρο ο Π.Α.Ο.Κ. κέρδισε στο «Αλεξάνδρειο» με 66-62.

Ο «Δικέφαλος» προέρχεται από σκληρή, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, ήττα με 73-68 στη Ρόδο από τον τοπικό Κολοσσό, ενώ ο Άρης από ευρύ σε έκταση εντός έδρας ροζ φύλλο με 98-50 επί του Ρεθύμνου.

Με νέο πρόσωπο στη δωδεκάδα τους τον Τζαμόν Λούκας Γκόρντον θα παίξουν στο ντέρμπι οι «κίτρινοι», ενώ οι δύο ομάδες θα παραταχθούν πλήρεις!

Το τζάμπολ του αγώνα θα πραγματοποιηθεί στις 9μ.μ.

Ο αγώνας

Σε έναν πολύ κακό αγώνα, που κρίθηκε στο φινάλε, ο Π.Α.Ο.Κ. επικράτησε με 62-58 του Άρη και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Άρης είχε το προβάδισμα στον αγώνα για 37 ολόκληρα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι μίλησαν στο φινάλε.

Ήταν ένας αγώνας, που, κατά το κοινώς λεγόμενο, δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον Άρη να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και να προσπαθεί να επιβάλλει έναν πιο γρήγορο ρυθμό στο ντέρμπι. Κατάφερε μάλιστα να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 12 (19-31 στο 14′), δείχνοντας ότι έκανε το μικρό ταξίδι από το “Nick Galis Hall” μέχρι την Πυλαία αποφασισμένος για το διπλό.

Όσο περνούσε η ώρα όμως και ο «Δικέφαλος» ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6.75μ., ο Σούλης Μαρκόπουλος επέλεξε να προσπαθήσει να πάει το ματς σε έναν αργό ρυθμό. Οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν σε μεγάλο βαθμό και η διαφορά στο ημίχρονο έπεσε στους επτά πόντους (29-36). Στο διάστημα αυτό (δύο πρώτα δεκάλεπτα), ο Π.Α.Ο.Κ. είχε 0/11 τρίποντα! Ο Άρης, στην αντίπερα όχθη, με το 6/11 φαινόταν να ελέγχει την κατάσταση.

Αργός ηταν ο ρυθμός και στο ξεκίνημα της γ′ περιόδου και πολλή αστοχία και για τις δύο ομάδες, με τον Π.Α.Ο.Κ. να μειώνει στο καλάθι με τον ΜακΦάντεν (40-42), αλλά και στον πόντο (44-45) με τον Κλάντον στο τέλος της γ′ περιόδου. Ταυτόχρονα, εξακολουθούσε να είναι άστοχος από το τρίποντο.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο αποφασιστικό δεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά ξανά στους επτά με τον Τσαϊρέλη (46-53). Οι «ασπρόμαυροι», όμως, δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη, έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα σερί 8-0 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 2:20 πριν από τη λήξη. Ο Κόνιαρης ήταν αυτός που έκανε το 54-53. Στο φινάλε, και με τη δύναμη του κοινού του, ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν πιο ψύχραιμος, έβαλε (σαν από θαύμα) τις κρίσιμες βολές, εκμεταλλεύτηκε και τα λάθη του Άρη και έφθασε στην πολυπόθητη νίκη.

Εντυπωσιακό είναι αναμφίβολα το γεγονός ότι ο «Δικέφαλος» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 0/20 τρίποντα, την ώρα που ο «Αυτοκράτορας» είχε 9/22. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν πάντως 14 περισσότερα (43-29) ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους. Ίσος αριθμός ασίστ (9-9) και περισσότερα λάθη για τον Π.Α.Ο.Κ. (17 έναντι 14).

Για τους «ασπρόμαυρους», ο άρχοντας των double-double, Κιθ Κλάντον, έκανε άλλο ένα, με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, με 15 πόντους και οχτώ ριμπάουντ. Για τους «κίτρινους», ο Μάικλ Τζένκινς είχε 12 πόντους, με τον Γουίλ Κάμινγκς να προσθέτει 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Λούκας 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.

Live:

Τελικό σκορ: 62-58!

Πανζουρλισμός στο «Παλατάκι».

Λούκας αστοχεί σε τρίποντο. Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι ο μεγάλος νικητής!

Τάιμ άουτ ο Πρίφτης.

62-58. Ο Π.Α.Ο.Κ. αγκαλιά με τη νίκη.

Λούκας αστοχεί και φάουλ στον Κόνιαρη.

H επίθεση στον Άρη.

Κακό ματς, αλλά σπάνε καρδιές στο “PAOK Sports Arena”.

60-58. Σάιμπερτ. 22.4 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Λάθος του Κάμινγκς. Η μπάλα στον Π.Α.Ο.Κ. 40 δευτερόλεπτα ακόμη.

58-58. Κλάντον

1:07.

2/2. 56-58.

Φάουλ του Κλάντον. Στις βολές ο Σίμτσακ.

2/2. 56-56.

Λούκας στη γραμμή. Έκτο ομαδικό για τον Π.Α.Ο.Κ.

2/2. 56-54 (breaking;).

Κλάντον στη γραμμή. 2:05 για τη λήξη του ντέρμπι.

Λάθος στο πικ εν ρολ για τον Άρη.

Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη. 4:44 για τη λήξη του ντέρμπι.

Μαργαρίτης από κοντά. 52-53.

Κλάντον. 50-53.

Ο Π.Α.Ο.Κ. συνεχίζει να είναι τελείως άστοχος από το τρίποντο.

Επιθετικό φάουλ του Καββαδά.

48-53. Μαργαρίτης.

46-53. Τσαϊρέλης.

Πέινερς στο παιχνίδι στη θέση του ΜακΦαντεν, Μαργαρίτης στη θέση του Χρυσικόπουλου και Κλάντον στη θέση του Γλυνιαδάκη.

46-51. Καββαδάς με κάρφωμα.

46-49. Κόνιαρης.

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος. 8:29 για τη λήξη του αγώνα.

44-49. Κάμινγκς στους 9.

44-47. Λούκας.

Λάθος και για τον Άρη.

Λάθος για τον Π.Α.Ο.Κ. στην πρώτη επίθεση.

Γλυνιαδάκης, Χρυσικόπουλος και Κόνιαρης στο ματς. Και Καββαδάς και Τσαϊρέλης, από την άλλη.

Τέλος γ′ περιόδου.

Κλάντον. Η διαφορά στον πόντο. 44-45.

0/2.

Στη γραμμή ο Τζάκσον τώρα.

2/2 ο Πέινερς. 42-45.

Φάουλ μακριά από την μπάλα (έκτο ομαδικό για τον Άρη).

40-45. 1:12 για τη λήξη της γ′ περιόδου.

Ντραγκίσεβιτς και Τζάκσον στον αγώνα.

ΜακΦάντεν αστοχεί. Κάμινγκς ευστοχεί. 40-45!

Ετοιμάζεται ο Ντραγκίσεβιτς.

Επιθετικό φάουλ του Τσαϊρέλη στον Πέινερς.

ΜακΦάντεν στη γραμμή. 1/2, 40-42.

ΜακΦάντεν αντί Σάιμπερτ, Κάμινγκς αντί Ξανθόπουλου.

Τέταρτο φάουλ του Σάιμπερτ. Αυτό κι αν είναι πρόβλημα για τον Π.Α.Ο.Κ.!

39-42. Μαργαρίτης.

Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο. 4:46 για τη λήξη της γ′ περιόδου.

Τρίποντο του Λούκας. Ήταν ξεμαρκάριστος! 37-42.

Και οι Ζάρας-Λούκας στον αγώνα.

Ο Τσόχλας το πήρε προσωπικά. Καλάθι και τρίτο φάουλ του Ξανθόπουλου. Βάζει και τη βολή. 37-39.

Ο Άρης ζει και πεθαίνει από το τρίποντό του σήμερα.

Τρίποντο του Ξανθόπουλου. 34-39.

Ο Τσαϊρέλης έχει μπει στο ματς.

34-36. Τσόχλας.

Κακό ματς.

Ο Π.Α.Ο.Κ. συνεχίζει να αστοχεί από το τρίποντο.

Άστοχος ο Άρης στο ξεκίνημα της γ′ περιόδου.

1/2 από τον Μαργαρίτη. 32-36.

Στις βολές ο Μαργαρίτης τώρα, που κέρδισε φάουλ στον αιφνιδιασμό. Τρίτο φάουλ του Τζάκσον. Ο Σίμτσακ στη θέση του.

Ούτε καν! 0/2.

Στις βολές ο Κλάντον (θα βάλει μία ή ούτε καν;).

Καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Η μπάλα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Μαργαρίτης από κοντά. 31-36.

Άποντοι, προς το παρόν, τα βαριά χαρτιά των δύο ομάδων, ΜακΦάντεν (5:48 λεπτά) και Λούκας (4:06).

10/19 δίποντα για τον Π.Α.Ο.Κ., 7/22 για τον Άρη.

Ο Π.Α.Ο.Κ. έχει και 12 λάθη, με τον Άρη να έχει μόλις 6. Από 5 ασίστ οι δύο ομάδες. 22-13 τα ριμπάουντ για τον Π.Α.Ο.Κ.

O Π.Α.Ο.Κ. τα έχει σπάσει έξω από τα 6.75μ. 0/11! Ο Άρης μετρά 6/11!

Σχόλιο (29-36 ημίχρονο): Είναι ένα ματς στο οποίο κυριαρχούν οι άμυνες. Ο Άρης είναι καλύτερος, πιο εύστοχος και λογικά προηγείται με επτά. Το καλό για τον Π.Α.Ο.Κ., από την άλλη, είναι ότι μάζεψε κάπως τη διαφορά που είχε δημιουργήσει ο Άρης, η οποία είχε φθάσει ακόμη και στους 12 (19-31 στο 14′). Ο Τζένκινς είναι εντυπωσιακός με 12 πόντους για τον Άρη, ενώ για τον Π.Α.Ο.Κ. ο Πέινερς μετρά 11.

Ντραγκίσεβιτς από τα 12 μέτρα -καθώς τελείωνε ο χρόνος- αστοχεί και τέλος ημιχρόνου.

29-36 με Πέινερς.

Τζένκινς για τρεις ξανά! 27-36.

27-33. Τώρα ο Κλάντον.

Χρυσικόπουλος και Κλάντον μέσα. Κλέψιμο του τελευταίου αλλά άστοχο λέι απ.

1:51 για το ημίχρονο. 2/2 ο Μαργαρίτης. 25-33.

Φάουλ του Γιάνκοβιτς που μπήκε στο ματς. Στις βολές ο Μαργαρίτης, διότι ήταν το πέμπτο ομαδικό.

Πολύ ξύλο στις δύο ρακέτες ανάμεσα σε Γλυνιαδάκη και Καββαδά.

2/2 ο Κάμινγκς. 23-33.

Στα δύο φάουλ και ο Μαργαρίτης, Κόνιαρης στη θέση του Σάιμπερτ.

Ξανθόπουλος στη θέση του Μούρτου.

Άστοχες στις τελευταίες τους επιθέσεις οι δύο ομάδες.

Δύο φάουλ στην ίδια επίθεση από τον Τζάκσον. Στον αγώνα ο Καββαδάς.

Λάθος του Άρη, η μπάλα για τον Π.Α.Ο.Κ.

23-31 ο Τσόχλας. Τάιμ άουτ ο Πρόφτης. 5:03 για το ημίχρονο.

21-31. Πέινερς, που μπήκε στη θεση του ΜακΦάντεν.

19-31 με τρίποντο του Τζένκινς, που είναι στους 9!

Λάθος του Κλάντον, ενώ στον αγώνα περνούν τώρα οι Γλυνιαδάκης και Μούρτος.

2/2. 19-28.

Ο Τζάκσον έρασε εντέλει ξανά στο παιχνίδι και έχει κερδίσει βολές. Δεύτερο φάουλ του Σάιμπερτ.

19-26. ΜακΦάντεν.

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος, ενώ η ένταση δείχνει να έχει εκτονωθεί.

17-26. Τρίποντο του Τζένκινς.

Και Σάιμερτ στη θέση του Πέινερς

Τσόχλας στη θέση του Μιλιένοβιτς.

17-23. Τσαϊρέλης από κοντά.

Χωρίς σκορ στο β′ δεκάλεπτο. Έχει περάσει στο ματς ο Τσαϊρέλης.

17-21 Σίμτσακ. Τέλος α’ δεκαλέπτου.

Ένταση με οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. και αστυνομικούς.

ΜακΦάντεν στη θέση του Κόνιαρη.

15-19. Ζάρας. 17-19 Χρυσικόπουλος.

Χρυσικόπουλος στη θέση του Μαργαρίτη.

Τάιμ άουτ από τον Πρόφτη. 2:31 ακόμη.

Κλέψιμο του Λούκας στον Πέινερς και φάουλ του Μαργαρίτη για να κόψει τον αιφνιδιασμό.

15-17 με τον Πέινερς.

Ο Τζάκσον δείχνει να έχει τραυματιστεί. Στη θέση του ο Σίμτσακ.

Τεχνική ποινή στον έξαλλο Δημήτρη Πρίφτη.

2/2 ο Πέινερς ξανά. 14-17.

Σπάει το zone press ο Άρης. Κάρφωμα του Ντραγκίσεβιτς. 12-17. Ζάρας στη θέση του Τζένκινς.

2/2 και για Πέινερς. 12-15.

2/2 βολές για Μαργαρίτη. Πέντε ομαδικά ο Άρης. 10-15

Μιλιένοβιτς στη θέση του Σάιμπερτ. Και Λούκας στη θέση του Ξανθόπουλου, που έχει δύο φάουλ.

Κι άλλο κλέψιμο για τον Άρη. Καλάθι του Κάμινγκς. 8-15.

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος, 4:39 πριν τη λήξη του α’ δεκαλέπτου.

8-11 με τρίποντο του Ξανθόπουλου και 8-13 ο Τζάκσον, με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.

8-8 ο Κλάντον. 5 λεπτά για τη λήξη του α’ δεκαλέπτου.

Καλάθι τώρα με τον Τζάκσον. 6-8.

Άστοχες οι δύο ομάδες.

Ο Τζάκσον στη θέση του Καββαδά.

6-6 Σάιμπερτ.

Κλέψιμο του Κάμινγκς στον Κλάντον και άστοχη επίθεση για τον Άρη.

Άστοχος ο Καββαδάς, η μπάλα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Θεαματική τάπα του Καββαδά στον Πέινερς.

4-6 με τρίποντο του Τζένκινς. 2/2 για τον Άρη.

4-3 από τον Μαργαρίτη.

2-3 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέινερς και λάθος από τον Τζένκινς.

Αστόχησε σε τρίποντο ο Κόνιαρης, ευστόχησε ο Ντραγκίσεβιτς. 0-3.

Βήματα από τον Καββαδά στην πρώτη επίθεση του αγώνα.

Ολιγόλεπτη καθυστέρηση, καθώς οι οπαδοί του Π.Α.Ο.Κ. έριξαν χαρτάκια στο παρκέ. Η πρώτη επίθεση είναι για τον Άρη.

Διαιτητές του αγώνα οι Πιλοΐδης, Αναστόπουλος, Μαγκλογιάννης.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του μεγάλου ντέρμπι!

Για τον Π.Α.Ο.Κ. θα ξεκινήσουν οι Κόνιαρης, Μαργαρίτης, Σάιμπερτ, Πέινερς και Κλάντον, ενώ για τον Άρη οι Ξανθόπουλος, Τζένκινς, Κάμινγκς, Καββαδάς και Ντραγκίσεβιτς.

Ένα δεκάλεπτο πριν από την έναρξη του αγώνα και στο “PAOK Sports Arena” βρίσκονται περίπου 5.000 οπαδοί του Π.Α.Ο.Κ.

Οι δωδεκάδες των δύο ομάδων

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τσόχλας, Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Σάιμπερτ, Παπαδόπουλος, Πέινερς, Κλάντον

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Λούκας, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Νταγκίσεβιτς