Στον τελικό ο Άρης, κέρδισε με 77-76 την Α.Ε.Κ.

Το Σάββατο 14 Ιανουαρίου το ε.ΜΜΕ.ίς βρέθηκε στο κατάμεστο “Nick Galis Hall”, εκεί όπου Άρης και Α.Ε.Κ. αναμετρήθηκαν για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, σε ένα συναρπαστικό ματς, με δραματικό φινάλε.

Ο Κάμινγκς με ένα λέι απ έστειλε την μπάλα στο καλάθι της αθηναϊκής ομάδας 2.1” πριν από τη λήξη του ματς, με τον εξαιρετικό στον αγώνα Ντίξον να σουτάρει μετά την επαναφορά πίσω από το κέντρο για να προλάβει το χρονόμετρο, δίχως να καταφέρνει να ευστοχήσει. Πριν το καλάθι του Κάμινγκς, ο Ούκιτς σκόραρε σε μία πολύ δύσκολη προσπάθεια στα 8”, βάζοντας την Α.Ε.Κ. μπροστά με 76-75.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κάμινγκς (20π.), Τζένκινς (12π.) και Γιάνκοβιτς, ο οποίος αναδείχθηκε M.V.P. του αγώνα με εννέα πόντους και 11 ριμπάουντ. Αξιοσημείωτο για τους «κίτρινους» είναι το 50% στα τρίποντα (12/24), αλλά και το χαμηλό 42% στις βολές (5/12). Για τη «βασίλισσα», κορυφαίος ήταν ο Ντίξον με 23 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι ΜακΓραθ με 11 πόντους (στην πρώτη του εμφάνιση με την Α.Ε.Κ.) και Ούκιτς με 10 πόντους και έξι ασίστ. Σημαντικός παράγοντας για τους φιλοξενούμενους οι 12 πόντοι που πήραν από δεύτερες επιθέσεις, καθώς είχαν 12 επιθετικά ριμπάουντ έναντι έξι του Άρη.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο και ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλό ρυθμό και βρέθηκαν μπροστά με 9-4 στο 3′, όταν δηλαδή υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή, λόγω ενός προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου. Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί και προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους, έπειτα από τρίποντο του Γιάνκοβιτς (23-10, 8′). Η Α.Ε.Κ., μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-3, με τον ΜακΓκραθ να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό από μακρινή απόσταση στη λήξη του χρόνου (26-17).

Η ομάδα του Ζντοβτς ήταν καλύτερη στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Ένα τρίποντο του Βασιλειάδη και ένα καλάθι του Σάκοτα έκαναν το 26-22, πριν κάνει ένα σερί 6-0 ο Άρης, για να ξαναστείλει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-22, 13′). Η Α.Ε.Κ. απάντησε με δικό της σερί 7-0, με πέντε προσωπικούς πόντους του ζεστού Βασιλειάδη και ένα καλάθι του Ντίξον (32-29). Οι Κάμινγκς, Τζένκινς και Καββαδάς έκαναν το 39-31, αλλά ένα τρίποντο του Ντίξον για το 39-36 ανάγκασε τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ αόυτ (17′). Ο εκπληκτικός Ντίξον με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6.75 μείωσε στον πόντο (40-39), για να απαντήσει ο Τζένκινς με τον ίδιο τρόπο. Με καλάθι του Κάμινγκς, ο Άρης ανέβηκε στο +6, αλλά ένα σερί 4-0 της Α.Ε.Κ. διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου στο 46-44.

Μετά το 50-46 από μία εύστοχη βολή του Ντραγκίτσεβιτς, η «βασίλισσα» κυριάρχησε στο παρκέ, και έτρεξε ένα σερί 12-0. Ο Ντίξον πέτυχε επτά από τους 12 πόντους, δύο ο Ελονού, ο οποίος έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (50-51), ενώ ο ΜακΓκράθ με τρίποντο έστειλε την Α.Ε.Κ. στο +8 (50-58), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέι τάιμ άουτ λίγο νωρίτερα, για να σταματήσει το ρυθμό των φιλοξενουμένων.  Ο Άρης αφυπνίστηκε και με δύο καλάθια του Σίμτσακ και ένα καλάθι και φάουλ του Καββαδά μείωσε σε 58-57. Το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο με 61-61 και με αναμονή για ένα τέταρτο δεκάλεπτο-θρίλερ, όπερ και εγένετο.

Ο Άρης μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Τζένκινς (64-61), ενώ ακολούθησε περίπου ένα δίλεπτο δίχως σκορ, δείγμα της κρισιμότητας των στιγμών. Ο Ντίξον στο 33′ ευστόχησε σε ένα ακόμη τρίποντο για την ισοφάριση, για να απαντήσει ο Ξανθόπουλος με τον ίδιο τρόπο (67-64). Λίγο πριν, ο Σάκοτα αποχώρησε από το παιχνίδι με έντονους πόνους στη μέση. Ο Ελονού έκανε το 67-66, για να ακολουθήσει άλλο ένα δίλεπτο αστοχίας για τις δύο ομάδες. Ο Ούκιτς στο 36′ με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά την Α.Ε.Κ. με 69-67. Έπειτα από τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ για τον Άρη, ο Κάμινγκς σκόραρε για την ισοφάριση (69-69, 37′). Ποιος άλλος; Ο Ντίξον με τρίποντο έκανε το 72-69, με τον Κάμινγκς να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο.

Ο ΜακΓράθ με ένα ψύχραιμο σουτ διαμόρφωσε το 74-72, ακολούθησε ένα διάστημα ενάμιση λεπτού χωρίς σκορ, για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Κάμινγκς, το οποίο έβαλε μπροστά τον Άρη με 75-74 στα 29”. Στην επίθεση που εκδήλωσε η Α.Ε.Κ., μετά από τάιμ άουτ του Ζντοβτς, ο Άρης έπαιξε αρχικά καλή άμυνα διώχνοντας την μπάλα εκτός παιδιάς. Στην επαναφορά, ο Ούκιτς με πολύ δύσκολη προσπάθεια και τους Μπάκνερ και Τσαϊρέλη πάνω του, ευστόχησε σε λέι απ στα 8”. Ύστερα από τάιμ άουτ του Πρίφτη, ο Κάμινγκς ήταν αυτός που πήρε τη δύσκολη τελευταία επίθεση πάνω του. Έπαιξε ένας εναντίον ενός με τον Ντίξον, πήρε τον αριστερό διάδρομο, πάτησε δυνατά και στον αέρα δε σταματήθηκε από τον Γουίλιαμς ή τον Ούκιτς που κινήθηκαν προς τη ρακέτα για να αμυνθούν. Η μπάλα κατέληξε στο καλάθι και ο Ντίξον δεν κατάφερε να σκοράρει στα 2.1” που απέμεναν, σε μία ούτως ή άλλως εξαιρετικά δύσκολη προσπάθεια.

Με τη λήξη του αγώνα, ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων στο παρκέ του γηπέδου, όπου ομάδα, τεχνικό σταφ και κόσμος έγιναν μία αγκαλιά.

Έτσι, ο Άρης πήρε τη νίκη με 77-76 και ταυτόχρονα το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στις 19 Φεβρουαρίου, σε έδρα που, μέχρι την ώρα σύνταξης του παρόντος άρθρου, δεν είχε γνωστοποιηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 20 (3), Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9 (1), Ντραγκίτσεβιτς 4, Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης (δεν αγωνίστηκε), Τσαϊρέλης 3 (1), Ζάρας 3 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 4, Καββαδάς 5

Α.Ε.Κ. (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 10 (1), Μιλόσεβιτς, Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 2, ΜακΓκραθ 11 (2), Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8 (2), Χαριτόπουλος (δεν αγωνίστηκε), Ντίξον 23 (5), Τσαλμπούρης (δεν αγωνίστηκε).

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Αναστόπουλος, Παναγιώτου