Πήρε το ντέρμπι με τον Άρη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής της Basket League, αφού επιβλήθηκε με 71-59 του Άρη στο “Nick Galis Hall”.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ, έχοντας 41 έναντι 24 του Άρη, κάτι που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επικράτησή τους. Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στην ρακέτα, αφού ο Σίνγκλετον είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Άρης, από την άλλη, παρουσίασε μέτρια εικόνα. Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε στον έναν πόντο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να ξαναμπεί στο ματς. Ο Κάμινγκς ήταν ο κορυφαίος για τους «κίτρινους» με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Μπάκνερ είχε 14 πόντους με 4 τάπες.

Ο αγώνας

Στην α’ περίοδο το ματς ήταν ισορροπημένο και το προβάδισμα εναλλασσόταν διαρκώς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-5, έπειτα από τρίποντο του Καλάθη και με 4-6 με μία εύστοχη βολή του Σίνγκλετον στο 4′. Ο Μπάκνερ με έξι σερί δικούς του πόντους και με πολύ καλή συνεργασία με την περιφέρεια του Άρη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (10-6, 6′). Τα τρίποντα των Σίνγκλετον και Φώτση έκαναν το 12-12, οι «κίτρινοι» πέρασαν και πάλι μπροστά με καλάθι του Τζένκινς, όμως η ομάδα του Πασκουάλ με ένα σερί 5-0 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ (14-17).

Ο Άρης απάντησε στον Παναθηναϊκό με ένα δικό του 5-0 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου με καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς και τρίποντο του Κάμινγκς (19-17, 11′). Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η γηπεδούχος ομάδα βρέθηκε μπροστά. Οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με δύο σερί τρίποντα από Παππά και Ρίβερς (19-23, 12′), έχοντας 50% στα τρίποντα συνολικά στο ημίχρονο. Ο Ντραγκίτσεβιτς με 2/2 βολές μείωσε στο 14′ σε 24-25, αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 6-0 με τους Παππά και Νίκολς για το 24-31 στο 17′, ενώ εκτόξευσαν τη διαφορά τους και στο +10 (26-36, 19′). Ο Κάμινγκς σκόραρε με φόλοου το τελευταίο καλάθι πριν τη λήξη του ημιχρόνου για το 28-36.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 15 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 11-6 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά, με δύο τρίποντα από Παππά και Φώτση και ένα καλάθι και φάουλ του Σίνγκλετον, ενώ για τον Άρη τέσσερις πόντους σκόραρε ο Μπάκνερ (32-47). Στη συνέχεια, ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 39-47, όμως ο Σίνγκλετον με 4/4 εύστοχες βολές έκανε το 39-51. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στα εναπομείναντα δύο λεπτά έτρεξε άλλο ένα σερί 6-0 (το οποίο είχε και συνέχεια στο επόμενο δεκάλεπτο), μειώνοντας σε 45-51.

Το σερί του Άρη έφτασε στο 11-0, αφού ένα τρίποντο του Τζένκινς και ένα καλάθι του Γιάνκοβιτς έριξαν τη διαφορά στον έναν πόντο (50-51, 32′). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, δεν έχασε το προβάδισμα και βρήκε και πάλι επιθετικές λύσεις με έξι πόντους του Μπουρούση και ένα τρίποντο του Καλάθη (50-60, 34′). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος του αγώνα (54-66, 38′) και έφτασαν στην έκτη νίκη τους στο Πρωτάθλημα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 59-71.

Άρης (Δμήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ (δεν αγωνίστηκε), Ξανθόπουλος, Φλιώνης (δεν αγωνίστηκε), Τσαϊρέλης 8, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 17 (3), Ζάρας 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μπάκνερ 14, Γιάνκοβιτς 2, Ντραγκίτσεβιτς 5.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1), Νίκολς 4, Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης , Καλάθης Πατ (δεν αγωνίστηκε), Φώτσης 8 (2), Παππάς 10 (2), Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος 2, Γόντικας (δεν αγωνίστηκε), Μπουρούσης 12, Καλάθης Νικ 6 (2).

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καρακατσούνης, Δεσλής

Κομισάριος: Σημιτόπουλος