Διπλό ο Ολυμπιακός στο “Nick Galis Hall”

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο “Nick Galis Hall”, καθώς επικράτησε με 70-63 του Άρη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την υπέροχή τους στη θέση «5» -επιθετικά και αμυντικά- και είχαν ως κορυφαίο τον Σπανούλη με 13 π. και 11 ασίστ, ενώ έφτασαν τη διαφορά και στο +16 στις αρχές του γ′ δεκαλέπτου. Ο Άρης, από την άλλη, ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, και παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μεγάλες διαφορές, παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ματς. Ωστόσο, η αστοχία και κάποιες λανθασμένες επιλογές δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ήταν ο Ντραγκίτσεβιτς με 18 π. και οχτώ ριμπάουντ.

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με επιμέρους σκορ 8-1 από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι το τέταρτο λεπτό, έβαλε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο μετά από τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου ανέκαμψαν και ως το 7′ είχαν ισοφαρίσει σε 10-10, με οδηγούς τους Σπανούλη και Μπιρτς. Ο Άρης ξαναπήρε το προβάδισμα με καλάθι και φάουλ του Σίμτσακ, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρισκόταν μπροστά ως το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με το σκορ στο 20-21. Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν σε πολύ καλή φόρμα στα τελευταία τρία λεπτά, έχοντας επτά πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης, με καλάθια των Ζάρα και Κάμινγκς, βρέθηκε στο +3 (24-21, 12′), όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 27-24 και 29-26 στη συνέχεια (15′). Ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 17′ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 32-31, πριν ακολουθήσει η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-2, με τρίποντα των Σπανούλη και Μάντζαρη και 3/3 εύστοχες βολές του Γκριν. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 20λεπτο στο 34-44.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον επιθετικό του μονόλογο και στο ξεκίνημα του γ′ δεκαλέπτου, όπου με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και ένα καλάθι του Μπιρτς έκανε επιμέρους σκορ 8-2 -για τον Άρη σκόραρε ο Ντραγκίτσεβιτς- και ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς είχε ξεφύγει με 16 (36-52, 22′). Το τάιμ άουτ είχε αντίκρισμα, αφού ο Άρης με δικό του σερί 7-0 μείωσε σε 43-52 (25′), παίζοντας παράλληλα αποτελεσματική άμυνα ζώνης. Ο Παπανικολάου σε εκείνο το σημείο πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό (43-55), αλλά ο Ξανθόπουλος σκόραρε με τον ίδιο τρόπο για το 48-57 (28′). Οι δύο ομάδες υπέστησαν μία επιθετική καθίζηση, αφού δεν σκόραρε καμία από τις δύο για σχεδόν δύο λεπτά, μέχρι να ευστοχήσει ο πολύ καλός Ντραγκίτσεβιτς σε τρίποντο για το 51-57. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-58, έπειτα από μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Μάντζαρη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού μείωσαν στους δύο πόντους με καλάθι του Κάμινγκς και τρίποντο του Τζένκινς (56-58, 31′). Ωστόσο, αν και κατάφεραν και πάλι να βγάλουν κάποιες άμυνες δεν έβρισκαν στόχο στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει ένα σερί 8-0 σε τέσσερα λεπτά (56-66, 35′). Το τρίποντο του Ξανθόπουλου έβαλε τον Άρη ξανά στο ματς και σταμάτησε την επιθετική δυστοκία της ομάδας. Μία επιθετική ξηρασία ακολούθησε και πάλι στο ματς, αφού πέρασαν δύο λεπτά για να σκοράρει ο Σπανούλης και λίγο αργότερα ο Ντραγκίτσεβιτς για το 61-68. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν στα τελευταία δύο λεπτά να διεκδικήσουν το ματς, αφού ο Ολυμπιακός προστάτεψε πολύ αποτελεσματικά τη ρακέτα του από τις διεισδύσεις των γηπεδούχων. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δύο εύστοχες βολές από Σπανούλη και Κάμινγκς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 63-70.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 9 (1), Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης (δεν αγωνίστηκε), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 3 (1), Κάμινγκς 12, Ζάρας 7 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 3 (1), Ντραγκίτσεβιτς 18 (1).
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 7, Μπιρτς 10, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 13 (2), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ (δεν αγωνίστηκε), Πρίντεζης, Παπανικολάου 9 (3), Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 4, Λοτζέσκι 12 (2).

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Σχινάς, Παναγιώτου
Κομισάριος: Γκούμας