Έκλεψε τη νίκη ο Π.Α.Ο.Κ.

Με τους 20 πόντους του Λίνου Χρυσικόπουλου, τις άμυνες του Αντώνη Κόνιαρη, το double-double του Κιθ Κλάντον και το τρίποντο του Τζόρνταν Σάιμπερτ στα 8.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Π.Α.Ο.Κ. έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών επικρατώντας με 84-83 στο “PAOK Sports Arena” για την 4η αγωνιστική της ελληνικής Basket League.

Ο Απόλλων Πατρών ήταν υπέρ το δέον ανταγωνιστικός στο «Παλατάκι» και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά σ’ έναν απρόσεκτο Π.Α.Ο.Κ., που έκανε ό,τι μπορούσε για να του χαρίσει τη νίκη, ενώ ήταν ξεκάθαρο ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε το momentum του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 20-11 λίγο μετά τα μισά του α’ δεκαλέπτου. Ο «Δικέφαλος» όμως αντέδρασε, μείωσε το σκορ και με πρωταγωνιστή τον Χρυσικόπουλο μάζεψε τη διαφορά για να κλείσει η περίοδος στο 27-28. Οι οικοδεσπότες μάλιστα, με την επανέναρξη του ματς, πήραν τα ηνία και με 2/2 τρίποντα του Απόλλωνα Τσόχλα προηγήθηκαν με έξι (37-31 και 40-34). Εντέλει, το πολύ επιθετικογενές πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Κώστα Μέξα να αντιδρά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-49.

Η γ′ περίοδος ήταν μία παράσταση για τους φιλοξενουμένους, που με τον Άντονι Χίκι να είναι πολύ ζεστός και να φθάνει τους 15 πόντους πήγαν μέχρι και το +12 (55-67). Τότε ήταν που ο Σούλης Μαρκόπουλος έριξε τον Κόνιαρη στο παρκέ και ο νεαρός έβγαλε καθοριστικές άμυνες, το momentum του αγώνα ξαφνικά άλλαξε και με τους Χρυσικόπουλο και Κλάντον να δίνουν λύσεις στην επίθεση, εκμεταλλευόμενοι και τις εξαιρετικές δημιουργίες του Νέναντ Μιλιένοβιτς (τέσσερις ασίστ), ο Π.Α.Ο.Κ. έκανε ένα επιμέρους 17-1 και προηγήθηκε με τέσσερις (72-68). Και ενώ όλα έδειχναν πως το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον «Δικέφαλο», κάποια εύκολα λάθη που έκαναν οι παίκτες του, αλλά και δύο μεγάλα τρίποντα από τον Χίκι, έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Το σκορ ήταν 81-83 και ο Π.Α.Ο.Κ. είχε την τελευταία επίθεση του παιχνιδιού, ο Ντάριλ Μπράιαντ αστόχησε, αλλά ο Κλάντον στο πέμπτο σημερινό του επιθετικό ριμπάουντ, αφού μάζεψε την μπάλα, την έδωσε στον αμαρκάριστο Σάιμπερτ και εκείνος έγραψε το 84-83. Στα τελευταία 8.5 δευτερόλεπτα ο Τάιλερ Καλινόσκι κόπηκε από τον Χρυσικόπουλο και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι γλίτωσαν το έμφραγμα, κλέβοντας τη νίκη από έναν Απόλλωνα που για 28 λεπτά(!) ήταν μπροστά στο ματς.

Για τον Π.Α.Ο.Κ., μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Κλάντον, που έκανε double-double (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Χρυσικόπουλος (20 πόντοι, έξι ριμπάουντ), ενώ από τον Απόλλωνα Πατρών κορυφαίος ήταν ο Χίκι (26 πόντοι, 6/9 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 27-28, 49-51, 59-67, 84-83.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 3, Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 9 (1), Πέινερς 8, Χρυσικόπουλος 20, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 10 (2), Μπράιαντ 7 (1), Κλάντον 12.
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Χίκι 26 (6), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 11, Μπάβτσιτς 14 (3), Καλινόσκι 8 (2), Κόμπινς 2, Βεργίνης 6 (1), Ράσελ 2, Τσιάρας 8, Βίτκοβατς.