«Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι, Άρης – Π.Α.Ο.Κ. 62-66

Ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του κατάμεστου “Nick Galis Hall”, καθώς επιβλήθηκε του Άρη με 66-62 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Σε ένα κακό ποιοτικά ντέρμπι, με επιθετική αστοχία και πολλά λάθη (16 για τον Άρη, 21 για τον Π.Α.Ο.Κ.), η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκε το κλέψιμο του Χρυσικόπουλου και ένα airball του Ξανθόπουλου στο τελευταίο λεπτό και με κορυφαίους τους Μπράιαντ (14π.) και Χρυσικόπουλο (9π.) έφτασε στην πολύτιμη νίκη. Ο προπονητής του «Δικεφάλου» έξυπνα έκλεισε την άμυνά του κοντά στο καλάθι και έδωσε το μακρινό σουτ στον Άρη, τομέα στον οποίο οι «κίτρινοι» παρουσιάζουν, μέχρι στιγμής, μεγάλο πρόβλημα. Για τους γηπεδούχους 13 πόντους είχε ο Κάμινγκς και από εννέα οι Ζάρας και Τσαϊρέλης.

Η νίκη ήταν μία ψυχολογική «ντόπα», μετά από μία δύσκολη εβδομάδα για τον Π.Α.Ο.Κ., ενώ για τον Άρη η ήττα έφερε μεγάλη δυσαρέσκεια στο ήδη αρνητικό κλίμα που υπήρχε στην ομάδα. Επιπλέον, ο τραυματισμός του Καββαδά στη μέση στα μέσα του γ′ δεκαλέπτου φέρνει επιπρόσθετο πονοκέφαλο στον Δημήτρη Πρίφτη.

Ο αγώνας

Στην α’ περίοδο, ο Άρης προηγήθηκε με 8-4 στο 5′ με τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς, όμως ο Π.Α.Ο.Κ. με πέντε προσωπικούς πόντους του Πέινερς και ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά για πρώτη φορά, κάνοντας το 8-9. Οι «κίτρινοι» πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων με τους Μούρτο και Κάμινγκς και το δεκάλεπτο τελείωσε στο 18-16.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του β′ δεκαλέπτου ο Γλυνιαδάκης ισοφάρισε σε 18-18, για να ακολουθήσει ένα βραχύ προβάδισμα του Άρη με τρίποντο του Τζένκινς (23-20, 14′). Από εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι» έτρεξαν ένα σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 28-23, με τέσσερις πόντους του Χρυσικόπουλου, 2/2 βολές του Μπράιαντ και καλάθι του Γλυνιαδάκη έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ. Αν και ο Άρης μείωσε στον πόντο, με τρίποντο του Τσόχλα και δύο εύστοχες βολές του Μπράιαντ το σκορ πήγε στο 27-33 στο 19′. Τελικά, ένα εύστοχο σουτ από τα 6.75 του Ζάρα και ένα λέι απ του Κάμινγκς διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου στο 32-33.

Ο Π.Α.Ο.Κ. διατήρησε το προβάδισμά του ως το 25′, όταν δηλαδή ο Άρης κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με καλάθι του Κάμινγκς, ενώ είχε προηγηθεί ένα τρίλεπτο επιθετικής αστοχίας και για τις δύο ομάδες (τελευταίο καλάθι του Τζένκινς στο 22′). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και πάλι ένα σερί, αυτή τη φορά με 7-0, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Άρη και την πολύ καλή δική τους άμυνα, ιδιαίτερα στο ζωγραφιστό. Μπράιαντ, Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκης έκαναν το 39-45 ως το 29′. Ο Ζάρας έδωσε μία μικρή ανάσα στον Άρη με δικό του τρίποντο, στο οποίο όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σάιμπερτ για το 42-48. Ο Γουίλ Κάμινγς εκτέλεσε τρεις ελεύθερες βολές από κερδισμένο φάουλ, ωστόσο ευστόχησε μόνο στη μία και το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 43-48.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου διατήρησε το προβάδισμα και στο πρώτα τρία λεπτά της δ’ περιόδου. Προηγήθηκε με 53-47 με τρίποντο του Τσόχλα, όμως στη συνέχεια υπέπεσε σε πολλά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να το εκμεταλλευτεί και να κάνει ένα σερί 10-0 μέσα σε ένα τρίλεπτο (57-53, 36′). Μέχρι το τέλος του αγώνα οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο Άρης ήταν αυτός που έχασε τη συγκέντρωσή του και υπέπεσε σε λάθη σε συνδυασμό με την αστοχία του. Ο Π.Α.Ο.Κ. με τους Τσόχλα, Χρυσικόπουλο και Γλυνιαδάκη πέρασε μπροστά με 59-57, ο Τσαϊρέλης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε προσωρινά, αλλά ο Πέινερς με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 59-61. Λίγο πριν το τελευταίο λεπτό, ο Βασίλης Σίμτσακ ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του Άρη για το 62-61.

Ο Γλυνιαδάκης ισοφάρισε με 1/2 βολές και στην επόμενη επίθεση ο Ντραγκίτσεβιτς καθυστέρησε να σουτάρει, έχασε την μπάλα από κλέψιμο του Χρυσικόπουλου και του έκανε αντιαθλητικό φάουλ ενώ εκείνος έφευγε στον αιφνιδιασμό 34 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Απόλυτα ψύχραιμος ο Έλληνας φόργουορντ έκανε το 62-64 με 2/2 βολές, όμως στην επαναφορά που ακολούθησε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα. Μοιραία ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε airball σε τρίποντο που επιχείρησε και ο Μπράιαντ πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών, έπειτα από φάουλ που του έγινε για να σταματήσει ο χρόνος (7.6”). Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε και στις δυο κάνοντας το 62-66 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο του Ζάρα στον χρόνο που απέμενε δε βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66.
Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 4, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 8 (2), Κάμινγκς 13 (1), Ζάρας 9 (2), Μούρτος 1, Σίμτσακ 5 (1), Μπάκνερ 4, Καββαδάς, Ντραγκίτσεβιτς 5 (1).
Π.Α.Ο.Κ. (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης, Τσόχλας 8 (2), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 3 (1), Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης (δεν αγωνίστηκε), Σάιμπερτ 8 (2), Καμάρας (δεν αγωνίστηκε), Μπράιαντ 14 (1), Πέινερς 8 (1), Κλάντον 8.
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Διαμαντής
Κομισάριος: Σημιτόπουλος