Πρεμιέρα με νίκη για τον Άρη, 75-65 τα Τρίκαλα

Τη νίκη με 75-65 πήρε ο Άρης απέναντι στα Τρίκαλα Aries στο “Nick Galis Hall”, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League.

Το αρνητικό για την ομάδα των γηπεδούχων, ο σοβαρός τραυματισμός του Σανικίντζε στο γόνατο, λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Στο αγωνιστικό, οι «κίτρινοι» πήραν από την α’ περίοδο το προβάδισμα, χάρη στην καλή τους αμυντική λειτουργία και το κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο από τα Τρίκαλα. Η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα ήταν το +25 για τους γηπεδούχους (65-40). Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Μαρμπλ με 17 π., ενώ για τα Τρίκαλα κορυφαίος ήταν ο Μπάρλοου με 16.

Στην α’ περίοδο, ο Άρης προηγήθηκε με 2/2 βολές του Μαρμπλ για να απαντήσει ο Μπάρλοου για το 2-2. Έπειτα, ακολούθησε ένα άκαρπο επιθετικά τρίλεπτο για τις δύο ομάδες, όταν στο 4′ σκόραραν για τους γηπεδούχους οι Μαρμπλ και Κάμινγκς (6-2). Ο Άρης συνέχισε να προηγείται με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Τσαϊρέλη, ενώ την αντίστοιχη δουλειά για τα Τρίκαλα ανέλαβε ο Μπάρλοου με δύο τρίποντα (17-8, 7′). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε τη διαφορά στο +10 (25-15) ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο β’ δεκάλεπτο δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ζάρα και Κάμινγκς έδωσαν διαφορά 16 πόντων για τον Άρη, την οποία πήγε στο +19 ο δεύτερος με καλάθι και φάουλ (35-16). Τα τρίποντα των Τσαγκαράκη και ΜακΜίλαν έδωσαν μία μικρή ανάσα στα Τρίκαλα (37-22, 15′). Ο Καββαδάς με 1/2 βολές έκανε το 40-23, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μειώνει με ένα σερί 6-0 σε 40-29 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Όμως, ο Ξανθόπουλος με 2/2 βολές και ένα μπάζερ μπίτερ τρίποντο έδωσε στην ανάπαυλα και πάλι διαφορά 16 πόντων στην ομάδα του (45-29).

Στη γ’ περίοδο, ένα κάρφωμα του Καββαδά και ένα τρίποντο του Μπάρμπλ -έπειτα από ένα του Μπάρλοου- διαμόρφωσαν το 50-32, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με ένα σερί 4-0 για το 50-36. Από το 25′, ο Άρης έτρεξε ένα δικό του σερί 10-0, με δύο καλάθια και φάουλ του Μαρμπλ και δύο πόντους από Σανικίντζε και Ζάρα. Ο Κάφεϊ, με καλάθι στο 29′ σταμάτησε το σερί και ο ίδιος παίκτης με 2/4 βολές ως τη λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το σκορ στο 65-42.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης έχασε το ρυθμό του, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν τα Τρίκαλα για να μειώσουν. Μετά το 66-43 με 1/2 βολές του Μπάκνερ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 10-0 με τρίποντα των Λίποβι και Μπιρούτα και καλάθια των Χότον και Κάφεϊ (66-53, 35′). Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν με ένα μικρό σερί 4-0 για το 70-53. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το ματς ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ στο 75-65, με τον τραυματισμό του Σανικίντζε 1:30 πριν από τη λήξη να φέρνει προβλήματα προς επίλυση στον Δημήτρη Πρίφτη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μάρμπλ 17(1), Ξανθόπουλος 5(1), Τσαϊρέλης 8, Φλιώνης 3, Κάμινγκς 15(1), Ζάρας 8(2), Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μπάκνερ 3, Σανικίντζε 3, Καββαδάς 11.

Τρίκαλα Aries (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 9(1), Λίποβι 11(2), ΜακΜίλαν 6(1), Μπιρούτα 8(1), Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 3(1), Μπάρλοου 16(3), Καλλές, Καλογιαννίδης, Χότον 12, Βαρυτιμιάδης.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσαρούχα, Λόρτος
Κομισάριος: Σημιτόπουλος