Βελτιωμένος ο Άρης, έχασε στον πόντο από την Μπεσίκτας

Την ήττα με 71-70 γνώρισε ο Άρης από την Μπεσίκτας, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο “Nick Galis Hall” το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι «κίτρινοι», αν και παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι, κυρίως στον αμυντικό τομέα, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αφού έχοντας την κατοχή της τελευταίας επίθεσης, ο εξαιρετικός στο ματς Τζένκινς (20π.), υπέπεσε σε λάθος πάσα. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη -ο οποίος στερήθηκε την παρουσία του Σανικίντζε λόγω θλάσης- κορυφαίοι ήταν ο Τζένκινς με 20π. και ο Κάμινγκς με 11π. Για τους Τούρκους, ο Μάικλ Ρολ είχε 16π., ενώ ο Ερλ Κλαρκ 13π.

Ο αγώνας

Στην πρώτη περίοδο η Μπεσίκτας μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς έτρεξε ένα σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά με δύο τρίποντα του Τόμπσον. Ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά και απάντησε με δικό του σερί 10-0 με πέντε πόντους του Μάρμπλ. Μετά από ενάμιση λεπτό χωρίς σκορ και για τις δύο ομάδες, ο Ρολ σκόραρε με τρίποντο και έκανε το 10-12 στο 7′. Με τέσσερις προσωπικούς πόντους ο Μούρτος έκανε το 15-14 και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε στο 16-15 με 1/2 βολές του Καββαδά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ρολ, στο οποίο απάντησε αμέσως ο Ζάρας για το 19-18. Με τρίποντο του Τζένκινς ο Άρης πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-20, 13′), για να απαντήσουν οι Τούρκοι με βολή του Σιπαχί και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Ουίμς. Ο Τσαϊρέλης πέτυχε ένα εύκολο καλάθι κάτω από την ρακέτα για το 29-27, όμως ο Άρης από εκείνο το σημείο υπέστη καθίζηση και η Μπεσίκτας έτρεξε ένα σερί 6-0 για το 29-33 στο 18′, με δύο εκ των έξι πόντων να προέρχονται από τον Κλαρκ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-33 μετά από σχεδόν τρία λεπτά χωρίς επιθετικές λύσεις και το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 34-35, έπειτα από λέι απ του Τζένκινς.

Η τρίτη περίοδος ήταν επιθετικά μία παράσταση για τον Τζένκινς, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, παρά τα μεγάλα νεκρά διαστήματα του Άρη στην επίθεση. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε 39-36, με καλάθια των Ρολ και Κλαρκ, ενώ για τον Άρη ο Μπάκνερ σκόραρε με 2/2 βολές. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 42-36, ωστόσο ο Τζένκινς πέτυχε 10 σερί πόντους με τρία τρίποντα, εκ των οποίων το ένα ήταν με μία επιπρόσθετη βολή, και το σκορ έγινε 46-45 στο 24′. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Άρης έκανε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει και η Μπεσίκτας έκανε ένα σερί 4-0 για να προηγηθεί με 49-46. Ο Τσαϊρέλης με τρεις πόντους ισοφάρισε στο 29′, ενώ η περίοδος έληξε με το σκορ στο 51-53, έπειτα από καλάθι του Στρόμπερι.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός στην τελευταία περίοδο και με δύο τρίποντά του έως το 34′, αλλά και ένα του Σιπαχί διαμορφώθηκε το 56-64, με την Μπεσίκτας να χτίζει διαφορά οχτώ πόντων. Ο Καββαδάς σκόραρε για το 58-64 στο 35′, όμως ο Στρόμπερι ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο. Ο Στίματς με δύο καλάθια έδωσε διαφορά 10 πόντων στου Τούρκους στο 37′, αλλά ο Άρης επέστρεψε στο ματς. Με δύο καλάθια του Τζένκινς και 2/2 βολές του Μπάκνερ μείωσε σε 66-71 ως το 39′ και με τέσσερις πόντους του Μούρτου μείωσε στον έναν για το 70-71. Οι γηπεδούχοι, με εξαιρετικές άμυνες σε όλο αυτό το διάστημα, είχαν την προτελευταία επίθεση, αλλά η λάθος πάσα του μοιραίου Τζένκινς έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Σαρίτσα, αφού στα 2.5 δευτερόλεπτα που απέμειναν, οι Τούρκοι απλώς επανέφεραν την μπάλα.

Τελικό σκορ: Άρης – Μπεσίκτας 70-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.
Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μάρμπλ 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Τζένκινς 20 (4), Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 3, Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 4, Καββαδάς 5.
Μπεσίκτας (Ουφούκ Σαρίτσα): Καραμάν, Εντγκέ, Σιπαχί 4 (1), Γκιουλέρ, Κλαρκ 13 (1), Βεϊσέλογλου 2, Στίματς 11, Τόμπσον 6 (2), Ρολ 16 (2), Σανλί 2, Στρόμπερι 11 (3), Ουίμς 6.