Θετικά σημάδια από τον Άρη στην ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Την ήττα με 77-65 γνώρισε ο Άρης από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε φιλικό αγώνα στο γεμάτο “Nick Galis Hall”, ωστόσο ήταν αρκετά θετικός δεδομένης της χρονικής περιόδου στην οποία βρίσκεται η προετοιμασία της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 38-36, έχοντας κυρίως αρκετά καλή αμυντική λειτουργία, όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση και με κορυφαίους τους Φριντζόν (15π.) και Ντε Κολό (19π.) έφτασε στη νίκη. Για τον Άρη ο Μπάκνερ είχε 14π. και ο Τζένκινς 11π.

Ο αγώνας

Το πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου είχε χαμηλό σκορ, όπου ο Άρης προηγήθηκε με 6-4 στο 5΄, με τον Ντε Κολό να δίνει επιθετικά τις λύσεις για την ΤΣΣΚΑ και να την βάζει μπροστά στο σκορ με 2/2 βολές για το 11-12. Ο Γάλλος, ως εκείνο το σημείο, είχε ήδη οχτώ πόντους. Το δεκάλεπτο τελείωσε με καλάθι και φάουλ του πολύ καλού Καββαδά για το 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης προηγήθηκε με έξι πόντους στο 15΄ (31-25) με τρίποντο του Κάμινγκς, έχοντας κατά διαστήματα καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (36-27) στο 7΄με καλάθι και φάουλ του Γουίλ Κάμινγκς. Ωστόσο, με ένα σερί 6-0 οι Ρώσοι μείωσαν στους δύο πόντους πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (38-36), με τον πολύ «ζεστό» Κριάπα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ντε Κολο το οποίο έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (38-39), για να απαντήσει ο Τσαϊρέλης με ένα fade away σουτ. Ακολούθησε ένα τετράλεπτο αστοχίας και για τις δύο ομάδες, ο Κάμινγκς με τον Μπάκνερ χάρισαν μία πολύ όμορφη στιγμή με ένα άλεϊ ουπ κάρφωμα και οι Πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν πολύ τον ρυθμό στα τέλη της περιόδου. Έτρεξαν ένα σερί 0-6 (47-53, 29’), με δύο τρίποντα εκατέρωθεν των Φριντζόν και Τζένκινς να διαμορφώνουν το σκορ της τρίτης περιόδου στο 54-58.

Ο Τζένκινς, με φόρα από το τρίτο δεκάλεπτο, κάρφωσε για το 56-58, η ΤΣΣΚΑ όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα, προηγήθηκε με 68-57 με καλάθι του Όγκουστιν στο 37’, ο Μπάκνερ μείωσε με 2/2 β. για το 61-68 και ο Μίλος Τεόντοσιτς με ένα μακρινό τρίποντο στο 39’ έκανε το 63-75. Ο Όγκουστιν πέτυχε το τελευταίο καλάθι του αγώνα για το τελικό 65-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 38-36, 54-58, 65-77.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1τρ.), Πουλιανίτης (δεν αγωνίστηκε), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκινς 11(1τρ.), Κάμινγκς 10 (1τρ.), Ζάρας 4 (1τρ.), Χρηστίδης, Μούρτος 5 (1τρ.), Σίμτσακ, Μπάκνερ 14, Καββαδάς 8.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1τρ.), Τεόντοσιτς 8 (2τρ.), Όγκουστιν 8, Μαλέικο 0, Φριντζόν 15 (2τρ.), Τζάκσον 2, Βλάντισλαβ (δεν αγωνίστηκε), Λαζάρεβ 4, Χίγκινς 6, Κριάπα 9 (1τρ.), Κουρμπάνοβ 6, Βόστρικοβ.

Διαιτητές: Ηλίας Κορομηλάς, Ιωάννης Φούφης, Πέτρος Παπαπέτρου.

Οι βραβεύσεις της Κ.Α.Ε. Άρης

Πριν από την έναρξη του αγώνα η Κ.Α.Ε. Άρης βράβευσε τους Δημήτρη Ιτούδη και Βίκτορ Κριάπα για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της περσινής αγωνιστικής σεζόν, ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου τίμησε τους ιστιοπλόους Μάντη – Καγιαλή για το χάλκινο μετάλλιό τους στους Ολυμπιακούς του Ρίο και την ομάδα Μπάσκετ Ανδρών με αμαξίδιο του Άρη για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος την περσινή σεζόν.