Η Α.Ε.Κ. το «κιτρινόμαυρο» φιλικό

Η  Α.Ε.Κ., με ηγέτη τον αρχηγό της, τον  Πέτρο Μάνταλο, κέρδισε 2-1 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και την Α.Ε.Κ. έληξε με νικητές τους φιλοξενούμενου, μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και με μαέστρο τον Πέτρο Μάνταλο. Ο αρχηγός της Α.Ε.Κ. πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 67’ με κεφαλιά του Ιτζίδη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε.Κ. ήλεγχε εξ ολοκλήρου τα ηνία του αγώνα. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ο Άρης χτυπούσε έξυπνα στην αντεπίθεση. Μόλις στο 10’ ο Βαγγέλης Πλατέλλας σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Διούδη να πραγματοποιεί την πρώτη του απόκρουση. Στη συνέχεια της φάσης, υπήρξε σουτ του Γιόχανσον το οποίο κατέληξε, έπειτα και από μία μικρή κόντρα, ελάχιστα δίπλα από την εστία του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο συνεχόμενος κίνδυνος για τον Άρη δε σταμάτησε εκεί, καθώς στο κόρνερ που ακολούθησε παραλίγο να σημειωθεί αυτογκόλ από λάθος διώξιμο του Μπούρμπου, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Η Α.Ε.Κ. πίεζε ασφυκτικά και εν τέλει κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ, με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο αρχηγός της  Ένωσης  δέχτηκε υπέροχη πάσα από τον νεαρό Γαλανόπουλο και εν συνεχεία τρύπωσε με υπέροχο τρόπο στην περιοχή του Άρη, συγκλίνοντας και προσπερνώντας δύο αμυντικούς των γηπεδούχων. Στην κατάληξη της φάσης έπιασε όμορφο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στο 15′. Αφού μεσολάβησε μία ακόμη απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Γιόχανσον, η Α.Ε.Κ. διπλασίασε τα τέρματά της με φοβερό ψαλίδι του Πέτρου Μάνταλου στο 22′, έπειτα από όμορφη σέντρα του Πλατέλλα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η φιλοξενούμενη ομάδα υπερήχε, ενώ δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για γκολ, κυρίως με τον Μπακασέτα, αλλά και με τον Αλμέιδα ο οποίος έχασε τετ α τετ στο 30’.

Δυστυχώς δεν έλειψαν και οι δυσάρεστες σκηνές στον συγκεκριμένο αγώνα, τις οποίες έχουμε συνηθίσει πλέον στα ελληνικά γήπεδα. Υπήρξε ρίψη κροτίδας και πλαστικών αντικειμένων προς το μέρος του τερματοφύλακα της Ένωσης, Γιάννη Ανέστη, από μερίδα μεμονομένων οπαδών του Άρη που βρίσκονταν στη θύρα των φανατικών. Το συγκεκριμένο δυσάρεστο γεγονός εκτυλίχτηκε λίγο πριν από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τη στιγμή που οι παίκτες είχαν ήδη παραταχθεί στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, όμως για τον Άρη λειτούργησαν θετικά, καθώς οι ποδοσφαιριστες που προήλθαν από τον πάγκο είχαν αρκετά καλή απόδοση. Η Α.Ε.Κ., στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Μπακασέτα στο 50′. Στην συνέχεια, ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο και ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Στο 56’, ο Αντρέου Γκουεράου πραγματοποίησε ένα όμορφο σουτ το οποίο κατέληξε ελάχιστα άουτ. Έπειτα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από σουτ του Τάτου και εξαιρετική επέμβαση του Γιάννη Ανέστη στο 66’. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νέτο εκτέλεσε υπέροχα απευθείας φάουλ με τον Ανέστη να λέει και πάλι «όχι».

Στο 69’ ο Άρης, καθώς συνέχιζε την πολιορκία του, κατάφερε να κερδίσει τον γκολκίπερ της Ένωσης, μετά τη σέντρα του γνώριμου για την ΑΕΚ, Δημήτρη Ανάκογλου, και την όμορφη κεφαλιά του Ιντζίδη. Μέχρι το τέλος του αγώνα πραγματοποιήθηκαν ορισμένα σουτ εκατέρωθεν, αλλά οι τερματοφύλακες με τις επεμβάσεις τους διατήρησαν το τελικό 1-2.

Ο κόσμος του Άρη αποθέωσε ένθερμα την προσπάθεια των παικτών της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου, αναγνωρίζοντας τη μεταμόρφωσή τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνθέσεις

Άρης: Διούδης (61’ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος (46’ Καπνίδης), Τσουμάνης, Ρόβας (46’ Ανάκογλου), Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ντούνης (46’ Βουτσιάς), Αντρέου (46’ Παυλίδης), Μιλούνοβιτς (46’ Σωτηριάδης), Τάτος (80’ Ντόγος), Ίλιτς (46’ Ν’Λουντουλού).

Α.Ε.Κ.: Ανέστης, Γκάλο (31’ Μπακάκης), Λαμπρόπουλος (68’ Μανωλάς), Τσιγκρίνσκι (46’ Κολοβέτσιος), Ντίντακ (68’ Ντίας), Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μάνταλος (46’ Πατίτο), Μπακασέτας (59’ Τζανετόπουλος), Αλμέιδα (33’ Πέκχαρτ).