Του χάλασε το… σκούπισμα

Ο Άρης, πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση, επικράτησε με 77- 68 του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 2-1 νίκες τη σειρά των ημιτελικών, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην υπόθεση πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς, πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο «τριφύλλι», το οποίο χθες ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Παίζοντας καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στην επίθεση, ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Στο α’ δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα από τους γηπεδούχους και πήρε βραχέα κεφαλή τεσσάρων πόντων. Ωστόσο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν γρήγορα ρυθμό και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 23-22.

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου συνοδεύτηκαν από ένα σερί 10-0 των «κιτρινόμαυρων» επί του αντιπάλου τους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 32-24 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, οι «πράσινοι» κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια όντας πίσω μόλις πέντε πόντους (42-37).

Στο γ′ δεκάλεπτο, ο Άρης και πάλι ήταν εύστοχος και σκόραρε εύκολα καλάθια, το στοιχείο όμως που του επέτρεψε να είναι μπροστά στο σκορ ήταν η ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες του στην άμυνα, κάνοντας την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να μοιάζει βραχυκυκλωμένη στο επιθετικό κομμάτι και να βλέπει τη διαφορά να αυξάνεται με το πέρας και της γ′ περιόδου στα επίπεδα των οχτώ πόντων (59-51).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ο Άρης εξακολουθούσε να παίζει αποτελεσματική άμυνα και να πετυχαίνει καλάθια, τη στιγμή που οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικά άστοχοι και έχαναν ακόμη και θεωρητικά εύκολα σουτ. Αυτό μάλιστα είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί ακόμη και στους 14 πόντους ένα λεπτό πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Κάπου εκεί πάντως οι γηπεδούχοι πάτησαν φρένο με αποτέλεσμα το τελικό 77-68.

Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν οι Ντομινίκ Γουότερς και Τζερέλ ΜακΝιλ, οι οποίοι πέτυχαν αμφότεροι 21 πόντους. Από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Έλιοτ Γουίλιαμς με 14 πόντους.

Με τη νίκη αυτή λοιπόν ο Άρης μείωσε σε 2-1 νίκες τη σειρά των ημιτελικών και πηγαίνει στο ματς της Τετάρτης με σκοπό να ισοφαρίσει τη σειρά και να την οδηγήσει σε ένα πέμπτο παιχνίδι, οπού εκεί όλα μπορούν να συμβούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-37, 59-51, 77-68

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 9 (1τρίπ., 4ρ., 2κοψ.), Ουότερς 21 (1τρίπ., 4ρ., 4ασ., 5λ.), Κοέν 5 (2ρ.), Μούρτος 5 (1τρίπ., 6ρ., 2ασ.), ΜακΝιλ 21 (2τρίπ., 3ρ.), Πελεκάνος 7 (1τρίπ., 2ρ.), Τσούπκοβιτς 5 (1τρίπ., 3ρ., 2λ.), Φλιώνης 2 (2ρ.), Σίμτσακ 2 (6ρ.)
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2 (10ρ., 4ασ.), Φώτσης 2 (3ρ.), Γκιστ 5 (1τρίπ., 6ρ., 2κοψ., 3λ.), Ουίλιαμς 14 (3ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Χέινς 3 (1τρίπ.), Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 14 (2ρ., 3λ.), Παππάς 8 (2ρ.), Φελντέιν 9 (2τρίπ., 2λ.), Διαμαντίδης 11 (3τρίπ., 2ρ., 5ασ.)