ΑΠΘ και Πολιτισμός: Μια “ΣΤΡΟΦΗ” προς την πόλη

Ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα καλείται να προωθεί το διάλογο ανάμεσα στο ατομικό και το συλλογικό, τη γνώση και τη φαντασία. Το ΑΠΘ, αναγνωρίζοντας το θεμελιώδη ρόλο του πολιτισμού σε αυτήν την προσπάθεια, συστήνει φέτος ένα νέο θεσμό, ως δίαυλο επικοινωνίας ανάμεσα στην πανεπιστημιακή  κοινότητα και στην κοινωνία  της πόλης.

Ο λόγος για την Επιτροπή Πολιτιστικής Πολιτικής του ΑΠΘ. Τα μέλη που συνιστούν την επιτροπή προέρχονται από το χώρο του πανεπιστημίου και είναι 20, μεταξύ των οποίων τρεις φοιτητές. Πρόεδρος του τμήματος είναι ο κ. Κωτίδης Αντώνιος από το τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας και αντιπρόεδρος ο κ. Τσινίκας Νικόλαος από το τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών. Η επιτροπή αποσκοπεί στη σύνδεση των εσωτερικών ζυμώσεων του πανεπιστημίου με το πολιτιστικό γίγνεσθαι της Θεσσαλονίκης. Δέχεται και επεξεργάζεται προτάσεις για εκδηλώσεις, οι οποίες καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων, όπως το θέατρο, ο κινηματογράφος, τα εικαστικά, η μουσική, τα δημιουργικά παιχνίδια, τα κόμικς, η οικολογία, ο αθλητισμός, η γνωριμία του μαθητικού κόσμου με το πανεπιστήμιο, η διοργάνωση εκλαϊκευτικών μαθημάτων, οι ενημερωτικές δράσεις σε προβλήματα της τρέχουσας επικαιρότητας κ.ά.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η κ.Αναστασία Λάππα, γραμματέας της Επιτροπής Πολιτιστικής Πολιτικής, «στόχος του νέου θεσμού είναι η υιοθέτηση μιας περισσότερο εξωστρεφούς πολιτικής». Στο πλαίσιο αυτής της λογικής, το κάλεσμα της Επιτροπής απευθύνεται τόσο στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, όσο και σε φορείς εκτός πανεπιστημίου. Αξίζει να αναφερθεί ότι έχει ήδη συσταθεί και μια υποεπιτροπή που μελετά τις δράσεις για την εκατονταετηρίδα και είναι σε προπαρασκευαστικό στάδιο. Μέλημα της υποεπιτροπής αυτής είναι η συμμετοχή του ΑΠΘ μέσω των φοιτητών, των διδασκόντων και κάθε μέλους της κοινότητάς του, στις δράσεις για την εκατονταετηρίδα της πόλης. Επιπλέον, γίνεται προσπάθεια για «απόδοση μεγαλύτερης έμφασης στους χώρους του πανεπιστημίου», τονίζει ο κ. Γιώργος Φήταμ, μέλος της επιτροπής. Υπάρχει διάθεση να αξιοποιηθούν χώροι που μέχρι πρότινος δεν είχαν αξιοποιηθεί. Μάλιστα, «η παρουσία πολιτιστικών  δραστηριοτήτων εντός πανεπιστημίου, θα μπορούσε να αποτελέσει μέσο για έμμεση καταστολή φαινόμενων βίας», επισημαίνει η κ. Αναστασία Λάππα.

Αρωγός, λοιπόν, στην έκφραση της ευρηματικότητας, της φαντασίας και της δημιουργικότητας των φοιτητών, το ΑΠΘ αναδεικνύει τις αναζητήσείς τους στον πολιτισμό, ενώ παράλληλα «κάνει ένα βήμα προς τα έξω», για να ενισχύσει την κοινωνική αλληλεγγύη. Ζητούμενο είναι η επικοινωνία μεταξύ πανεπιστημίου και κοινωνίας να είναι εμφανής σε έκταση χρόνου. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο, η διοργάνωση δεν είναι περιορισμένη σ’ ένα στενό χρονικό πλαίσιο. Όλες οι εκδηλώσεις είναι ανοιχτές για το ευρύ κοινό. Οι δραστηριότητες που έχουν προγραμματιστεί για  τους μήνες Μάιο και Ιούνιο είναι οι εξής:

20,21/05: Θεατρική παράσταση από την ομάδα του Φυσικού ΑΠΘ, στο αμφιθέατρο «Νικόλαος Εμπειρίκος» στη Σχολή Θετικών Επιστημών ΑΠΘ

20,21,22/05: Θεατρική παράσταση με τίτλο «Το όνειρο του Σκιάχτρου» από τη θεατρική ομάδα του Πολυτεχνείου ΑΠΘ, στο θεατράκι της Αρχιτεκτονικής

23,24/05: Θεατρική παράσταση με τίτλο «Και γιατί η ζωή να μην είναι μιούζικαλ;» από τη θεατρική ομάδα του πανεπιστημίου Μακεδονίας «Αμφιθεατρικοί», στο αμφιθέατρο «Νικόλαος Εμπειρίκος» στη Σχολή Θετικών Επιστημών ΑΠΘ

25,26,27/05: Θεατρική παράσταση με τίτλο «Μετράω μέχρι το 10 και μετά σειρά σου» από τη θεατρική ομάδα «Πέρα Δώθε», στο αμφιθέατρο «Νικόλαος Εμπειρίκος» στη Σχολή Θετικών Επιστημών ΑΠΘ

26/05 – 20/06: Εικαστική Έκθεση Α΄ και Ε΄ Εργαστηρίου της σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ στο Αλατζά Ιμαρέτ

26/05: Μουσική Eκδήλωση από το Πειραματικό Κιθαριστικό Σύνολο «Guitar Heroes» με τίτλο «Οι Guitar Heroes σε κινηματογραφικές και άλλες μουσικές περιπέτειες…», στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο

27,28,29/05: 6ο Σπουδαστικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους «CRASHFEST»

31/05: Τουρνουά αθλημάτων ρακέτας «RACKETLON» στο Πανεπιστημιακό γυμναστήριο ΑΠΘ

03/06: Μουσική Eκδήλωση από το σύνολο μουσικής δωματίου «Duo Terpsis» με τίτλο «Μια κιθάρα κι ένα φλάουτο σε έργα Piazzolla, Ibert, Pujol και άλλων», στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο

07/06:  Μουσική Εκδήλωση Βυζαντινής Χορωδίας στη Ροτόντα

08,09/06: Μουσική Εκδήλωση από φοιτητές του τμήματος Μουσικών Σπουδών στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο