Διαφορά ποιότητας

Μπροστά σε συγγενείς, κάποιους… Παρτιζάνους φίλους του Μιλένκο Τέπιτς και ελάχιστο κόσμο γενικά, ο Π.Α.Ο.Κ. έβγαλε διαφορά ποιότητας, βασισμένη και στην επιστροφή των Κώστα Βασιλειάδη και Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, και επικράτησε με 80-67 του Απόλλωνα Πατρών για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 13-2, με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να είναι σεληνιασμένος στην επιστροφή του μετά από ενάμιση περίπου μήνα. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +16 για τους γηπεδούχους λίγο πριν από τη λήξη του α’ δεκαλέπτου. Εντέλει, με ένα γρήγορο σερί 8-0 και τους Τόνι Γουντς και Τόνι Μέιερ να αναλαμβάνουν δράση, ο Απόλλων μείωσε σε 22-14 ακριβώς στο 10′.

Το β’ δεκάλεπτο άρχισε όπως ακριβώς άρχισε και ο αγώνας, με τον Π.Α.Ο.K να κάνει το 36-22 στο 15′ και τον «Σόφο» να εξακολουθεί να ταλαιπωρεί τους αντιπάλους ψηλούς, οι οποίοι για να τον αντιμετωπίσουν του έκαναν φάουλ. Είναι ενδεικτικό ότι στο πρώτο ημίχρονο ο σέντερ των γηπεδούχων σούταρε 10 βολές (8/10), πολλές περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη του γηπέδου. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας (42-32).

Ο Απόλλων Πατρών μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έσφιξε την άμυνά του και με τους Μέιερ, Γουντς και Δημήτρη Βεργίνη να παίρνουν το βάρος των επιθέσεων, μείωσε σε 49-43 και ξαναμπήκε στο ματς. Ο Π.Α.Ο.Κ., όμως, τότε έβγαλε ξανά ποιότητα στο παρκέ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κάπως έτσι τελείωσε την υπόθεση νίκη προηγούμενος στο 30′ με 62-47. Η τελευταία περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα και το μοναδικό της ενδιαφέρον ήταν το ποιος θα ακολουθούσε τον Σχορτσιανίτη (4/5 δίποντα, 10/13 βολές) στο σκοράρισμα. Εντέλει αυτό το κατάφερε ο Κώστας Βασιλειάδης, που τελείωσε τον αγώνα στους 14 πόντους (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βόλες), ενώ από κοντά ήταν και ο Γουίλιαμ Χάτσερ με 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές).

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν συγκεντρωμένοι απέναντι σε μια ομάδα που έχει δείξει ότι είναι σκληροτράχηλη. Είχαμε αρκετά καλά ποσοστά μέσα στη ρακέτα και αυτό μας βοήθησε να πάρουμε τη νίκη» δήλωσε ο τεχνικός του Π.Α.Ο.Κ., Σούλης Μαρκόπουλος, στη συνέντευξη Τύπου.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Απόλλωνα, Κώστας Μέξας, τόνισε: «Θέλαμε να παλέψουμε, να είμαστε κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Είχαμε νοοτροπία ομάδας. Παλέψαμε. Αλλά όταν πλησιάζαμε στο σκορ υπήρχε τσαπατσουλιά στην επίθεση. Η αδυναμία μας να σταματήσουμε τον Σχορτσιανίτη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κομβική».

Ο Π.Α.Ο.Κ. μετρά πλέον 10 νίκες και θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της κανονικής διάρκειας, ώστε να μπει με όσο το δυνατόν καλύτερες προϋποθέσεις στα play off. Ο Απόλλων Πατρών, από την άλλη πλευρά, παρέμεινε στις εννέα και η συμμετοχή στα play off είναι αμφίβολη.