Τρέλανε το «Παλατάκι» ο Π.Α.Ο.Κ.!

Μια απίστευτη νίκη που κανείς δεν περίμενε πέτυχε ο Π.Α.Ο.Κ. επί της αήττητης στην Ισπανία Βαλένθια, την Τετάρτη (3/2) στο «Παλατάκι», για την 5η Αγωνιστική της φάσης των «32» του Eurocup.

Παρά την απουσία του αρχηγού της, Κώστα Βασιλειάδη, λόγω πόνων στο πέλμα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεπέρασε κάθε προσδοκία και πήρε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο. Η νίκη αυτή έδωσε στον Π.Α.Ο.Κ. ξανά ελπίδες για την πρόκριση στους «16» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Βαλένθια να περνάει μπροστά, προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό της, τρέχοντας αρκετά τους γηπεδούχους και πετυχαίνοντας το 4-10 στο 6′ και το 10-17 στο 8′. Από το σημείο αυτό και έπειτα, όμως, ο «Δικέφαλος» βελτίωσε την άμυνά του, αντεπιτέθηκε και με επιμέρους σκορ 9-2 ισοφάρισε και έκλεισε την α’ περίοδο στο 19-19.

Το β′ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κατευθύνουν τον αγώνα, κερδίζοντας πολλά ριμπάουντ και τους Ισπανούς να έχουν αρκετά άστοχα σουτ. Με τρίποντο του Κακαρούδη, οι παίκτες του Μαρκόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν στο 12′ με 26-19. Με τους Σίκμα και Χάμιλτον πάντως η Βαλένθια ξεκόλλησε από το 19, πλησιάζοντας τον Π.Α.Ο.Κ. στο 28-25. Τα τρίποντα των Χάτσερ και Τσόχλα έδωσαν προβάδισμα στον Π.Α.Ο.Κ. με οχτώ (37-29) και το ημίχρονο εντέλει έληξε στο 39-33.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Βαλένθια ανέβασε ρυθμό και έφερε τη διαφορά στον πόντο (41-40) με τρίποντο του Σίκμα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι ρυθμό, μόλις οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν, και με τρίποντο του Ντούβνιακ και εύστοχα σουτ των Λιάπη και Χάτσερ κλείνουν το δεκάλεπτο στο 58-55, ενώ πιο πριν είχαν βρεθεί ξανά στο συν οχτώ (56-48).

Στη δ’ περίοδο η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 64-64 στο 36′ και σε 66-66 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ο Χάτσερ, με 1/2 βολές, έκανε το 67-66 και μετά με τρίποντο πήγε τον Π.Α.Ο.Κ. στο συν τέσσερα. Η αναμέτρηση στο τελευταίο λεπτό πήγε στις βολές. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με τη διαφορά στον πόντο (73-72), ο Χάτσερ έβαλε 2/2 βολές και έδωσε τη μεγάλη νίκη στον «Δικέφαλο» με 75-72.

Καθοριστική για τη νίκη του Π.Α.Ο.Κ. ήταν, για άλλη μια φορά, η συμβολή του Χάτσερ που πέτυχε 15 πόντους και του Σχορτσιανίτη που πρόσθεσε άλλους 10, ενώ πολύ θετική ήταν και η παρουσία του Μιχάλη Λιάπη.