Ανέτρεψε το ντέρμπι και πήρε μεγάλη νίκη

Ο Π.Α.Ο.Κ. έκανε μια φοβερή ανατροπή στο χθεσινό παιχνίδι της 14ης Αγωνιστικής για την Α1 μπάσκετ στο «Παλατάκι», επικρατώντας με 79-75 της Α.Ε.Κ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά για τους «κιτρινόμαυρους», με τον Κάρτερ να πετυχαίνει δύο τρίποντα για το 2-8, δίνοντας στην ομάδα του αυτοπεποίθηση. Σειρά πήρε ο Κρίστμας και το σκορ έγινε 5-14. Η επίθεση της Α.Ε.Κ. και η χαλαρή άμυνα του Π.Α.Ο.Κ. έφεραν το 13-25 στο τέλος της α’ περιόδου μετά και από τρίποντο του Σάκοτα. Η Α.Ε.Κ. είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και ο Π.Α.Ο.Κ. ολοένα και έχανε έδαφος.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν τη μεγάλη τους εμφάνιση επιθετικά, με τον Σάκοτα να πετυχαίνει και ένα πολύ τυχερό τρίποντο, ενώ το καλάθι του Μαυροειδή έκανε το 15-39, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο, όμως, και έπειτα, ο Π.Α.Ο.Κ. άρχισε την αντεπίθεσή του, με τον Ντούβνιακ να του δίνει εννέα πόντους, ενώ μετά από τρίποντο του Μαργαρίτη και καλάθι του Χάτσερ το σκορ έγινε 30-42. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά, για να κλείσει το ημίχρονο, και πάλι με τρίποντο του Σάκοτα, στο 33-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Π.Α.Ο.Κ. άρχισε σταδιακά να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Μπορεί η Α.Ε.Κ., με πέντε συνεχόμενος πόντους του Κάρτερ, να προηγήθηκε με 35-51, ωστόσο ο αγώνας επρόκειτο να αλλάξει. Βασιλειάδης, Σχορτσιανίτης και Μαργαρίτης ανέλαβαν το σκοράρισμα για τους «ασπρόμαυρυς» και η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφιο αριθμό. Το δεκάλεπτο έληξε στο 59-60 μετά από τρίποντο του Χάτσερ.

Παρ’ όλη την αλλαγή του παιχνιδιού, η Α.Ε.Κ. ανέβασε και πάλι ρυθμό, με τους Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη να είναι σ’ αυτό το σημείο (59-63) εξαιρετικοί. Ο Π.Α.Ο.Κ., όμως, μείωσε ξανά στον έναν, μετά από λέι απ του Ντούβνιακ και τρίποντο του Βασιλειάδη και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 70-69 με 2/2 βολές από τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη. Το τρίποντο του Κούπερ έκανε το 70-72 και ο Μαργαρίτης ισοφάρισε. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά πέρασε μπροστά με 74-72, έπειτα από καλάθι του Τσόχλα 83 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ξανά ο Κούπερ με δίποντο για το 74-74, ο Μαργαρίτης με 2/2 βολές για το 76-74, 1/2 βολές, στον αντίποδα, για τον Μαυροκεφαλίδη, τρίποντο του Χάτσερ στο φινάλε και τελικό σκορ 79-75!

Σχόλιο του Βασίλη Μαυρόπουλου: Ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε και έκανε αυτό που στο 15′ και με τη διαφορά να είναι στους 24 πόντους για την Α.Ε.Κ. έμοιαζε αδιανόητο. Και, όμως, όταν μια ομάδα αρνείται να χάσει, όταν έχει ένθερμη συμπαράσταση από το κοινό της, όταν έχει στον πάγκο της έναν μπαρουτοκαπνισμένο από τέτοιου είδους ντέρμπι προπονητή, που κάνει εξαιρετικό κοουτσάρισμα, και όταν ή αντίπαλός της βγάζει διαρκώς στο παρκέ όλες τις αδυναμίες που, υπό φυσιολογικές συνθήκες, βγάζουν ομάδες που βρίσκονται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους το καλοκαίρι (διαρκείς και μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοση και παίκτες που ψάχνουν τους ρόλους τους μέσα στο σύνολο), η ανατροπή είναι κάπως πιο βατή. Όλα αυτά μαζί συντέλεσαν εχθές και ο «Δικέφαλος» μετέτρεψε μέσα σε 25 λεπτά το 15-39 σε 79-75. M.V.P. ο Βαγγέλης Μαργαρίτης (13 πόντοι, 4/5 σουτ, τρία κλεψίματα, ένα λάθος), χωρίς βέβαια να παραγνωρίζεται και η παρουσία των υπολοίπων.