Βασιλιάς στο… Παλατάκι του ο Π.Α.Ο.Κ.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Π.Α.Ο.Κ. στην έδρα του επί της ρωσικής Άβτοντορ Σάρατοφ με 104-99, κάνοντας ένα σπουδαίο βήμα προς την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Eurocup.

Η καταπληκτική εμφάνιση του Κώστα Βασιλειάδη στο πρώτο δεκάλεπτο, με 5/5 τρίποντα, σε συνδυασμό με την εξίσου καλή εμφάνιση του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη έδωσαν το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» από την αρχή του παιχνιδιού με 35-21.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά των ομάδων έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους (44-24). Οι Ρώσοι, όμως, ανέβασαν στροφές και με μεγάλα σουτ στην επίθεση μείωσαν με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Σάρατοφ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 69-69 στο 28′ με τρίποντο του Σαπέλ. Απάντησε ο “Sofo”, κάνοντας το 71-69, για να περάσουν τελικά μπροστά οι Ρώσοι με 72-71. Στη λήξη της γ′ περιόδου πάντως ο Π.Α.Ο.Κ. προηγούταν με 74-72.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά, η Σάρατοφ πέρασε μπροστά με 86-80, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ήταν αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο. Στο 37′, ο Ντούβνιακ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Π.Α.Ο.Κ. με 89-88 και ακολούθησε ο Σχορτσιανίτης για το 92-89, με τον τελευταίο να κάνει λίγο αργότερα το 96-89. Στο τέλος, ο Βασιλειάδης με ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 104-99.

Πρώτοι σκόρερ του Π.Α.Ο.Κ. και του αγώνα ήταν οι Κώστας Βασιλειάδης και Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (27 πόντοι). Οι Νίκολα Μάρκοβιτς και Βαγγέλης Μαργαρίτης τραυματίστηκαν στο 25′ και 34′ αντίστοιχα, με τον Σέρβο καλαθοσφαιριστή να υποφέρει από έντονο σπασμό στην οσφυϊκή μοίρα της σπονδυλικής του στήλης και να αναμένεται να υποβληθεί σήμερα σε μαγνητική, ενώ, από την άλλη, ο Έλληνας φόργουορντ έχει υποστεί διάστρεμμα πρώτου βαθμού.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο αρχηγός του Π.Α.Ο.Κ., Κώστας Βασιλειάδης, δήλωσε χαρούμενος για τη νίκη και για την προσπάθεια του ίδιου και συμπαικτών του που ανταμείφθηκε, ενώ ο Ρώσος προπονητής, Αλεξέι Βασίλιεφ, απέδωσε τη νίκη στον Σχορτσιανίτη που δυσκόλεψε πολύ το παιχνίδι για τη δική του ομάδα, αλλά και στην καταπληκτική εμφάνιση του Βασιλειάδη στο πρώτο δεκάλεπτο, για την οποία οι καλαθοσφαιριστές του δεν ήταν προετοιμασμένοι.

Σχόλιο του Βασίλη Μαυρόπουλου: Ο Π.Α.Ο.Κ. κέρδισε εχθές γιατί είχε έναν Σοφοκλή Σχορτσιανίτη σε έκσταση και γιατί όταν ο Βασιλειάδης κατάλαβε, μετά το επικό πρώτο ημίχρονο που έκανε (6/8 τρίποντα), ότι στο δεύτερο δεν του έβγαιναν τα σουτ, σταμάτησε να παίρνει τραβηγμένες προσπάθειες, έγινε πιο ομαδικός και βοήθησε με διαφορετικό τρόπο την ομάδα του. Στα αρνητικά για τον «Δικέφαλο» το γεγονός ότι για δεύτερη φορά εφέτος (Σολνόκι, Σάρατοφ) έχασε διαφορά 20 πόντων μέσα σε ένα δεκάλεπτο, ενώ αν συνυπολογίσουμε και το γ′ δεκάλεπτο του αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών (από το +9 στο -9), οι φορές γίνονται τρεις και αυτό είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να προβληματίζει τον Σούλη Μαρκόπουλο και τους παίκτες του.