Ήττα για τον Π.Α.Ο.Κ. στο «Παλατάκι»

Ο Π.Α.Ο.Κ. ηττήθηκε από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην 7η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, με 89-70 στο “PAOK Sports Arena”, και ο δρόμος του για πρόκριση στην επόμενη φάση έχει δυσκολέψει αρκετά.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτυγχάνοντας προβάδισμα με 29-19, με πέντε δίποντα του Τέπιτς και την άμυνα ιδιαίτερα πιεστική.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Π.Α.Ο.Κ. να βρίσκεται 10 πόντους μπροστά από τη Ζενίτ. Ωστόσο, η άμυνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλους χαλάρωσε, με τους Ρώσους να ανεβάζουν ρυθμό τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα. Αυτό έφερε τη Ζενίτ μπροστά, με το δεύτερο δεκάλεπτο να λήγει 44-50.

Στην τρίτη περίοδο, παρόλο που η άμυνα και η επίθεση του Π.Α.Ο.Κ. βρήκε και πάλι τον ρυθμό της, δεν έφτασε στο επίπεδο που βρισκόταν στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά χαμένα ριμπάουντ και αστοχίες σε βολές τόσο του Tέπιτς όσο και του Σχορτσιανίτη. Ο Ντάουντελ, όμως, της Ζενίτ ήταν αυτός που άφησε τον «Δικέφαλο» αρκετά πίσω με εύστοχες βολές και ένα τρίποντο, ενώ στο τέλος της περιόδου ο Τούλσον σκόραρε σχεδόν από το κέντρο σχηματίζοντας το 60-67.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Π.Α.Ο.Κ. να έχει μείνει πίσω και να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Ωστόσο, τα κενά στην άμυνα δεν έλειψαν. Δύο εύστοχες βολές πέτυχε ο Χάτσερ, ενώ οι Ρώσοι μεγέθυναν τη διαφορά με δύο τρίποντα του Τίμα. Η διαφορά μεταξύ των ομάδων μεγάλωσε κατά πολύ, ο Π.Α.Ο.Κ. δεν τα κατάφερε και παρέμεινε με δύο νίκες στον 5ο όμιλο.

Ο Σχορτσιανίτης είχε αρκετές χαμένες βολές (3/10), αλλά ήταν ο πρώτος σκόρερ του Π.Α.Ο.Κ. με 17 πόντους. Από την άλλη, η Ζενίτ είχε για κορυφαίο της παίκτη τον Τούλσον που πέτυχε 29 πόντους.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής της ομάδας του Π.Α.Ο.Κ., Σούλης Μαρκόπουλος, δήλωσε: «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, καθώς η Ζενίτ αποτελεί την καλύτερη ομάδα του ομίλου και υπερτερεί τεχνικά σε όλα τα επίπεδα. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει την προσπάθεια για την πρόκριση μέχρι τέλους».

Τέλος, σύμφωνα με τον προπονητή της νικήτριας ομάδας, Βασίλι Καράσεφ, «αυτό που τους δυσκόλεψε ήταν η αντιμετώπιση του Σχορτσιανίτη, που όμως κατάφεραν να εξουδετερώσουν βάζοντας συνεχώς δύο παίκτες πάνω του». Σχόλιό του, επίσης, αποτελεί το ότι η επίθεση του Π.Α.Ο.Κ. είναι τόσο στοχευμένη στον Σχορτσιανίτη που αποσυντονίζει την υπόλοιπη ομάδα.