Συνεχίζει ακάθεκτος ο Άρης

Ο Άρης κέρδισε με 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης το μεσημέρι της Κυριακής στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν αυτή που ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Ο Αντώνης Καπνίδης «βρήκε» δίχτυα για ένα ακόμα ματς, και μάλιστα δύο φορές, ενώ στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού είναι και η συμμετοχή του Σέρχιο Κόκε για 10 λεπτά, ο οποίος ήταν και παρών στη δημιουργία του τρίτου γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντούνης βρέθηκε απέναντι από τον Συριτούδη, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ο Εθνικός περίμενε τον Άρη πίσω από το κέντρο και προσπαθούσε να «χτυπήσει» με κόντρα επιθέσεις. Στο 11ο λεπτό, ο Πόι βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 25ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Τσέρκου, το οποίο δε βρήκε στόχο. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ανδρέας Τάτος εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ωστόσο βρήκε και πάλι το οριζόντιο δοκάρι. Ο Άρης έψαχνε το γκολ που θα του απέβαλλε το άγχος και ευτύχησε να το πετύχει στο 37ο λεπτό. Ο Ντούνης έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα και ο Καπνίδης πλάσαρε τον Συριτούδη για το 1-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στον αγωνιστικό χώρο, με τον Εθνικό να προσπαθεί εντονότερα -σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο- να πάρει κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες και τον Άρη να αρκείται στην κατοχή της μπάλας. Ο Ρόβας στο 60ο λεπτό επιχείρησε ένα σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Συριτούδη, όπως άλλωστε συνέβη και πέντε λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Καπνίδη. Ο Άρης από το 60’ και έπειτα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Εκτέλεση φάουλ του Τάτου από τα δεξιά, ο Καπνίδης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και την ακούμπησε όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στα δίχτυα του Συριτούδη.

Ο Γωνιάδης στο επόμενο λεπτό απείλησε τον Σιδεράκη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, το σουτ του όμως μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των «κιτρίνων». Στο 73ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντούνη να απειλήσει, όταν επιχείρησε ένα γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή, το οποίο πέρασε άουτ. Τα σουτ των Μελισσά και Κυβελίδη δεν ανησύχησαν τον Συριτούδη στο 76ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα. Στις καθυστερήσεις, ο Κόκε ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο τερέν, έβγαλε την κάθετη πάσα στον Τάτο, εκείνος έκανε την παράλληλη πάσα στον Κυβελίδη, με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται να σκοράρει για το τελικό 3-0.

Αξίζει να αναφέρουμε πως τα έσοδα του αγώνα θα δοθούν ως οικονομική ενίσχυση στον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Άρη, Νίκο Κυζερίδη (αγωνίστηκε στους Θεσσαλονικείς από το 1998 έως το 2004),  ο οποίος δίνει τον δικό του αγώνα στη μάχη με τον καρκίνο.

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Μελισσάς, Ιντζίδης, Καζναφέρης, Τσουμάνης, Ρόβας (83’ Κόκε), Καλογέρης, Πόι, Ντούνης (74’ Ν’ Λουντούλου), Τάτος, Καπνίδης (79’ Κυβελίδης).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Κώστας Βούρδογλου): Συριτούδης, Θάνος, Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Δούπας, Τσορμπατζίδης, Πελτέκης (79’ Σκαρλάτος), Τορομανίδης (80’ Χελιδόνης), Γωνιάδης, Τσέκος, Μαμούτ (69’ Ερκάν).

Διαιτητής: Αγησίλαος Μπουμπαρσόπουλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Βασίλης Μάνος (Λάρισας) – Χρήστος Καραγιάννης (Λάρισας)