Αυτοκρατορική εμφάνιση

Μεγάλη νίκη του Άρη στο “Nick Gallis Hall” επί της τουρκικής Τραμπζονσπόρ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup.

Η ήττα από την Μπάνβιτ τον είχε πάει πίσω. Δεν ήταν όμως το αποτέλεσμα που ενόχλησε αλλά ο τρόπος. Η ήττα με κάτω τα χέρια στην Τουρκία πείσμωσε τον Άρη που ήθελε κόντρα σε μια έτερη τουρκική ομάδα να πετύχαινε τη νίκη η οποία θα πρόσφερε πολλαπλά οφέλη. Θα τον έφερνε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, παρέα με την Ούνικς Καζάν και θα του έδινε βαθμολογικό προβάδισμα έναντι της Τραμπζονσπόρ.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, έπαιζαν τα ρέστα τους για τη δεύτερη αλλά και πρώτη θέση αφού ισοβαθμούσαν με τον Άρη. Καίγονταν, ωστόσο, σίγουρα να κρατήσουν τουλάχιστον τη διαφορά των τριών πόντων με την οποία νίκησαν εντός έδρας.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμική εκκίνηση βοηθούμενοι και από τον παλμό της εξέδρας. Έβγαζαν ενέργεια σε επίθεση και άμυνα και κρατούσαν ένα προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων. Μπροστάρηδες της ομάδας οι Ζάρας με 12 και Χάγκινς με εννέα. Παρόλα αυτά, κάποια απρόσεκτα λάθη στις μεταβιβάσεις της μπάλας έδιναν την ευκαιρία στην Τράμπζονσπορ να μένει κοντά στο σκορ.

Η απροσεξία των παικτών του Άρη έδινε, με άλλα λόγια, τη δυνατότητα στους Τούρκους να διεκδικούν το ματς, με τον Χάρντι να εκτελεί από τα 6,75 έχοντας 13 πόντους. Το σκορ του ημιχρόνου πάντως έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με τέσσερις πόντους (40-36).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Άρης έβρισκε τις λύσεις τόσο με τον Χάγκινς όσο και με τον Γουάιτ και κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο. Σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν να χάνουν την ψυχραιμία τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσαν.

Παρά τα πολλά ελεύθερα σουτ που τους επέτρεψε ο Άρης, είχαν μεγάλη αστοχία. Χαρακτηριστικό είναι το φτωχό ποσοστό του 33% στα σουτ τριών πόντων με το οποίο τελείωσαν το ματς. Ταυτόχρονα, για τους «κίτρινους», ο Θοδωρής Ζάρας έκανε θραύση και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στους 13 πόντους. Η Τραμπζονσπόρ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς με κάποια εύστοχα καλάθια του Βελίτσκοβιτς αλλά τελικά αποδείχθηκε απέλπιδα.

Εντέλει, με το άκουσμα της κόρνας της γραμματείας το ταμπλό έδειχνε 78-70 για τον Άρη. Ήταν μια υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη η οποία τώρα βρίσκεται στην κορυφή του 4ου ομίλου μαζί με την Ούνικς Καζάν, με το σκορ νικών-ηττών των δύο ομάδων να είναι στο 4-2. M.V.P. του αγώνα αναδείχθηκε ο Ζάρας, ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους και δύο ριμπάουντ. Για τους φιλοξενουμένους κορυφαίος ήταν ο Χάρντι με 20 πόντους και 40 λεπτά συμμετοχής!