Ανεβαίνει, κερδίζει, χρειάζεται «τεσσάρι»

Την έκανε τη δουλειά ο Π.Α.Ο.Κ. με τη Λιέτουβος Ρίτας για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup. Έστω και αν λίγο έλειψε να χάσει ένα παιχνίδι που το ήλεγχε στο μεγαλύτερο διάστημα, βρήκε τις λύσεις στο φινάλε και τα κατάφερε με τελικό σκορ 81-76.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου εχθές είχε ως σταθερά τον αρχηγό της Κώστα Βασιλειάδη, οι 26 πόντοι του οποίου δεν αφήνουν περιθώρια σε κανέναν να αναζητήσει αλλού τον τίτλο του M.V.P. της αναμέτρησης. Ο έμπειρος καλαθοσφαιριστής κατέβασε επίσης οχτώ ριμπάουντ, ενώ είχε και 13/13 ελεύθερες βολές! Οχτώ ριμπάουντ μάζεψε επίσης και ο Μιλένκο Τέπιτς, σε μία από τις πιο μεστές του εμφανίσεις με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Ο Π.Α.Ο.Κ., ωστόσο, για να κερδίσει, ήθελε κι άλλους. Και είχε. Όχι όλους καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά πάντα εκτός από τον Βασιλειάδη, υπήρχε τουλάχιστον ακόμη ένας που έκανε μεγάλο παιχνίδι ανά στιγμές. Στο πρώτο ημίχρονο αυτός ήταν, εν πολλοίς, ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (οχτώ πόντοι, 2/3 δίποντα, ένα μπλοκ). Στο γ′ δεκάλεπτο, το χειρότερο του «Δικεφάλου» (15-24 το επιμέρους σκορ), ίσως και να μην ξεχώρισε κανείς. Στο δ’ δεκάλεπτο, έφτασε η ώρα των Γουίλιαμ Χάτσερ και Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ειδικά ο τελευταίος κάνει ένα επικό ματς από το 37′ και μετά, παραλαμβάνοντας το σκορ στο 69-67 και φτάνοντάς το, με τρίποντο, τάπα, επιθετικό ριμπάουντ και μια πολύ πιεστική άμυνα πάνω σε σουτ για τρεις του Κριστόφ Λαβρίνοβιτς κατά σειρά, στο 78-73 στα 18.6” πριν από τη λήξη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πάντως και ένα αρκετά μεγάλο νεκρό διάστημα, απόρροια, σε μεγάλο βαθμό, της αδυναμίας της να σπάσει το pressing της Λιέτουβος Ρίτας στα 4/4 του γηπέδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 26-12 με το οποίο ολοκληρώθηκε η α’ περίοδος μετατρέπεται μεμιάς σε 26-18, αφού ο Π.Α.Ο.Κ. έκανε τέσσερα λάθη σε ένα λεπτό, μην ανταποκρινόμενος σωστά στο κατέβασμα της μπάλας.

Όπως και να ‘χει, για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα (μετά τη νίκη στην έδρα του Ρεθύμνου το περασμένο Σάββατο), οι παίκτες του Μαρκόπουλου κάνουν τους Π.Α.Ο.Κ.τσήδες να αισιοδοξούν. Αισιοδοξία που, βάσει εμφάνισης, θα μπορούσε να υπάρχει για τον Π.Α.Ο.Κ. και μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ωστόσο το συναίσθημα αυτό επισκιάστηκε από τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για νίκη κόντρα στους φιναλίστ της περσινής Euroleague.

«Τεσσάρι» θέλει ο «Δικέφαλος» και θα είναι σχετικά πλήρης. Δεδομένων των συνθηκών πάντα! Ένα «τεσσάρι» θα δίνει τη δυνατότητα στον Μαρκόπουλο να προσαρμόζει ανάλογα με το ματς και το σχήμα της ομάδας του. Θα υπάρχει, επί παραδείγματι, η δυνατότητα να παίζει ο Μαργαρίτης και στο «τρία» και ο Βασιλειάδης και στο «δύο», σε μία επιλογή πιο ψηλού σχήματος, χωρίς παράλληλα να επιβαρύνεται με υπερβολικά πολλά λεπτά συμμετοχής ο Νίκολα Μάρκοβιτς, που αν επιλεχθεί κάτι τέτοιο τώρα, θα πρέπει να αναλάβει αποκλειστικά μόνος του τη θέση «4» (παράλληλα, βέβαια, και ο Σχορτσιανίτης αποκλειστικά μόνος του τη θέση «5»).

Κάτι πάντως δείχνει να κινείται πλέον στον Π.Α.Ο.Κ., αφού οι αξιοπρεπείς εμφανίσεις του πρώτου μέρους της σεζόν έχουν πλέον μετατραπεί σε καλές εμφανίσεις και συνδυάζονται με νίκες. Το βασικότερο όλων είναι αυτό, γιατί μολονότι η λογική λέει πως οι «ασπρόμαυροι» δε θα πάνε και πολύ μακριά στο Eurocup, ακόμη και αν περάσουν από τον όμιλο στον οποίο συμμετέχουν τώρα, ροζ φύλλα όπως το χθεσινό τους δίνουν αυτοπεποίθηση και τους βοηθούν να πιστέψουν ότι η χρονιά, αν και ξεκίνησε άσχημα, μπορεί να εξελιχθεί καλά.