Ένα όφελος, περισσότερες χασούρες!

Μετά τον αγώνα του Π.Α.Ο.Κ. στο «Αλεξάνδρειο» με τον Άρη, είχα πει πως ο «Δικέφαλος» εφέτος είναι κακή ομάδα! Βέβαια, είχα επίσης πει πως η απόσταση ανάμεσα στο κακή και στο καλή ομάδα, στην προκειμένη περίπτωση, είναι ένα καλό «πεντάρι» (η έλευση του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη λύνει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα), αλλά στον χαρακτηρισμό «κακή» δε δικαιώθηκα.

Ο Π.Α.Ο.Κ. απόψε με διέψευσε! Είχε απέναντί του μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, κατάφερε να την κοιτάξει ως ίσος προς ίση και από καθαρά ατυχείς συγκυρίες έχασε το ματς. Το τελικό 99-104 δεν είναι δίκαιο, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ της “PAOK Sports Arena”. Και έτσι όπως ήρθε, πρακτικά ίσως να πληγώνει περισσότερο τον «Δικέφαλο» απ’ όσο θα τον πλήγωνε μία ήττα με 20, επί παραδείγματι, πόντους διαφορά.

Δεν είναι να τον κακιώνει κανείς τον Π.Α.Ο.Κ. γι’ αυτή του την ήττα. Τι να του πεις; Γιατί μπλόκαρες όταν προηγήθηκες με 78-69 στο 35′ και είχες την ευκαιρία να τελειώσεις το ματς; Πώς να του το πεις, όταν αυτοί που έφτασε να κερδίζει με συν εννέα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ήταν οι Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης, Ντανιέλ Χάκετ, Πάτρικ Γιανγκ (και η λίστα περιλαμβάνει ακόμη οχτώ παίκτες);

Τι να πεις στον Κώστα Βασιλειάδη για τη βολή που έχασε στο τέλος; Είναι ο καλύτερος σουτέρ που διαθέτει η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου την ώρα που γράφεται το παρόν άρθρο. Τι να πεις στον Κώστα Κακαρούδη για τα δύο ξεμαρκάριστα άστοχα σουτ τριών πόντων του στην παράταση, όταν ακόμη Π.Α.Ο.Κ. και Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ; Σκόραρε 18 πόντους, κατέβασε τέσσερα ριμπάουντ και είχε τρεις ασίστ και αν ο «Δικέφαλος» κέρδιζε, θα ήταν ο M.V.P. της αναμέτρησης. Τι να πεις στην άμυνα για την τελευταία φάση και το καλάθι ισοφάρισης στην εκπνοή από τον Χάκετ, όταν επί 39 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα είναι άψογη; Τι να της πεις για τους 20 πόντους του Σπανούλη, όταν ο “Kill Bill” είναι άφαντος για 35 λεπτά και στα τελευταία δέκα βάζει τα πάντα και από παντού;

Ο Π.Α.Ο.Κ., ωστόσο, έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να πάρει ένα ροζ φύλλο βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας. Είναι, αυτήν τη στιγμή, μόνος τελευταίος στην Α1 μπάσκετ, αφού ακόμη και ο Αρκαδικός έχει κερδίσει. Ασφαλώς είχε (και έχει ακόμη) στο ξεκίνημά του ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αλλά η ευκαιρία που έχασε σήμερα θα τον έκανε να το δει με άλλα μάτια. Άλλο 0/4 και εντός έδρας ήττα από την Κηφισιά και άλλο 1/4 με νίκη επί του Ολυμπιακού!

Επίσης, ένα άλλο θέμα που προκύπτει από τον σημερινό αγώνα είναι η επιπλέον κούραση του πενταλέπτου της παράτασης. Ίσως αυτό να μην έπαιζε και τόσο μεγάλο ρόλο αν ο επόμενος αγώνας για τους «ασπρόμαυρους» ήταν σε μια βδομάδα, όμως τώρα που είναι την Τετάρτη και μάλιστα στη μακρινή Ρωσία, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σάρατοφ για το Eurocup, θα βαρύνει πιθανότατα αρνητικά.

Τέλος, ο Π.Α.Ο.Κ. έχασε την ευκαιρία να φτιάξει τους οπαδούς του ώστε να πάνε επιτέλους στο «Παλατάκι». Μία επιτυχία κόντρα στον Ολυμπιακό θα ήταν για τους Π.Α.Ο.Κ.τσήδες η τούρτα που θα υποβίβαζε την απόκτηση Σχορτσιανίτη σε κερασάκι και θα γινόταν σημείο αναφοράς για ένα πιθανό restart στις σχέσεις ομάδας και οπαδών.

Αυτό που κέρδισε ο Π.Α.Ο.Κ. είναι η αυτοπεποίθηση ότι μπορεί και φέτος να κοντράρει τον οποιονδήποτε. Αμελητέο ή μη; Την απάντηση την έδωσε ο κόουτς Μαρκόπουλος στη συνέντευξη Τύπου: «θα δείξει!».