Όλα τελείωσαν στο 20λεπτο!

Προμηνυόταν πολύ δύσκολο παιχνίδι αυτό που καλούταν να δώσει ο Π.Α.Ο.Κ. εχθές κόντρα στην Μπεσίκτας για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Eurocup. Το 80-100 που αναγραφόταν στο ταμπλό του “PAOK Sports Arena” με τη λήξη του 40λεπτου ήρθε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά.

Η αλήθεια είναι πως το πράγμα θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερο για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αν εκείνη δεν ξυπνούσε κάπως στο γ′ δεκάλεπτο, για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα ενός κάκιστου πρώτου ημιχρόνου που έφερε τους φιλοξενουμένους στο +27 (η διαφορά είχε πάει και στο +30 στο 18′) και την ίδια στο καναβάτσο.

Οι δύο πρώτες περίοδοι ήταν πανομοιότυπες, με τον «Δικέφαλο» να σπάει τη στεφάνη στην επίθεση (12/21 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 4/9 βολές) και παράλληλα να παρουσιάζεται νωχελικός και στον αμυντικό τομέα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο α’ δεκάλεπτο δέχθηκε 27 πόντους (14-27), αλλά έδωσε μόλις δύο φάουλ, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και της δεύτερης περιόδου. Αντίθετα, η Μπεσίκτας έστησε πάρτι και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με 10/17 τρίποντα ολοκλήρωσε τη δουλειά της από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Π.Α.Ο.Κ. πάντως δεν τα παράτησε (αν το έπραττε, θα καταγραφόταν αρνητικό ρεκόρ)! Αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα, βελτιώθηκε στο σουτ, πήρε το momentum του αγώνα και έκανε ένα ονειρικό γ′ δεκάλεπτο. Οι οικοδεσπότες πλησίασαν τρεις φορές στους εννέα πόντους (57-66, 59-68, 61-70) και έχασαν δύο φορές την ευκαιρία με δική τους κατοχή να μειώσουν ακόμη περισσότερο. Το ματς, όμως, δε γινόταν να γυρίσει. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν άδειοι από ενέργεια στην τελευταία περίοδο και όταν οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν σε καλάθια τις πρώτες τους επιθέσεις, τα πάντα τελείωσαν. Οριστικά, τούτη τη φορά!

Η επόμενη μέρα βρίσκει το κλίμα στον «Δικέφαλο» να είναι πολύ βαρύ. Η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους παίκτες του Μαρκόπουλου συμπυκνώνει τη γενική εικόνα. Ο Π.Α.Ο.Κ. δεν είναι καλά! Και το χειρότερο απ’ όλα γι’ αυτόν είναι πως δεν πείθει. Δεν πείθει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει. Η έλλειψη «πενταριού» τρανταχτή και διαρκής. Γιατί αν σε κάθε παιχνίδι ο «Δικέφαλος» έχει 20 λιγότερα ριμπάουντ από τον εκάστοτε αντίπαλό του, είναι αυταπόδεικτο ότι πρέπει να κάνει κάτι άλλο πολύ καλύτερο από εκείνον για να τον κερδίσει.

Πώς, όμως, να γίνει η προσθήκη αν δεν υπάρχουν λεφτά; Δε βοηθάει και ο κόσμος, που παρά της εκκλήσεις του Μπάνε Πρέλεβιτς, επιλέγει συστηματικά να γυρνά την πλάτη του στην ομάδα. Η διατήρηση της τρίτης θέσης στην ελληνική Α1 μπάσκετ ισοδυναμεί, αυτήν τη στιγμή, με θαύμα, ενώ κάτι αντίστοιχο τείνει να ισχύσει και με τον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup…

Δεκάλεπτα: 14-27, 28-55, 61-72, 80-100

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 14(4ρ.), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 11(3/8τρ.), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 2, Δέδας 5(1/4τρ.), Μαργαρίτης 8(7ρ.), Κώττας 2, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 17(5/7δ., 2/3τρ., 4ρ.), Χάτσερ 15(2τρ., 9ασ.), Μπάλαμπαν
Μπεσίκτας: Σίλι 6(1), Γουόλτερς 27(7/9δ., 3/5τρ., 6ρ., 8ασ.), Ακιόλ 12(2τρ., 4ρ., 4ασ.), Ατσούρ 12(4/7τρ., 4ασ.), Ντάρντεν 10(6ρ.), Λάμπε 18(4/7δ., 3/4τρ., 15ρ.), Μέρφι 15(3/8τρ.), Ραντόσεβιτς