Επεισοδιακός αγώνας με… αυτοκρατορική νίκη!

Ήταν το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Η κληρωτίδα, εκτός από το Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, έφερε αντιμέτωπη την Α.Ε.Κ. με τον Άρη.

Αμφότερες οι ομάδες επιθυμούσαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους. Οι γηπεδούχοι, παρόντος και του μεγαλομετόχου Νίκου Λάσκαρη, επεδίωκαν να κάνουν σεφτέ στη χρονιά και να προχωρήσουν σε έναν θεσμό που θέλουν να φτάσουν όσο πιο μακριά μπορούν.

Οι φιλοξενούμενοι του Ντράγκαν Σάκοτα από την άλλη, με τον Anosike να ενσωματώνεται  στην αποστολή την τελευταία στιγμή, ήθελαν τη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό τους από τους «κίτρινους» στα play off του πρωταθλήματος. Παρατάχθηκαν όμως με τρεις σημαντικές απουσίες, αυτές των Κατσίβελη, Carter και Dusan Sakota.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο Άρης, εκμεταλλευόμενος τον παλμό του κόσμου του μπήκε δυνατά, αλλά η Α.Ε.Κ. δεν του επέτρεπε να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ. Έτσι το ταμπλό με το τέλος της πρώτης περιόδου έδειχνε 18-21 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με την έναρξη της δευτέρας περιόδου ο Άρης προσπάθησε να επιβληθεί και με μπροστάρηδες τους Hagins, McNeal και Waters έκανε θραύση κάτω από τη ρακέτα αλλά και από τα 6,75μ. Η Α.Ε.Κ., από την άλλη, είχε σε καλή μέρα τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος με εννέα πόντους δεν επέτρεψε στον Άρη να ξεφύγει, όχι όμως και τον Σαρικόπουλο που έμεινε άποντος. Κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 36-36.

Με την εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου συνέβη κάτι που σπάνια συναντάται σε αγώνα μπάσκετ. Έχοντας διανύσει ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Jamelle Hagins με ένα κάρφωμα-κεραυνό διαλύει την μπασκέτα προκαλώντας διακοπή στον αγώνα.

Οι ιθύνοντες του Άρη ανέλαβαν δράση και μετά από μία περίπου ώρα αναμονής η μπασκέτα αποκαταστάθηκε. Από κει και πέρα, το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Α.Ε.Κ., πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, κατόρθωσε με διαδοχικά καλάθια των Παπαντωνίου και Milosevic να προηγηθεί 51-55 και να παγώσει το «Αλεξάνδρειο». Με ένα σερί όμως 10-3 και τους Πελεκάνο και Hagins να ευστοχούν από παντού οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων (61-58).

Εν τέλει, ένα δεύτερο πριν το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Α.Ε.Κ. αστόχησαν εσκεμμένα στην τελευταία βολή για μπορέσουν να σουτάρουν πίσω από τα 6,75 και να στείλουν το ματς στην παράταση. Κάτι τέτοιο δεν επετράπη όμως από τους ψηλούς του Άρη και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 64-61.

Με αυτήν τη νίκη οι Θεσσαλονικείς συνεχίζουν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και πλέον μπορούν να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Η Ένωση, στον αντίποδα, προβλημάτισε με την εμφάνιση της και θα θελήσει να βελτιώσει την αγωνιστική της εικόνα ενόψει της πρεμιέρας της στην Basket League απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως στο “Nick Galis Hall” βρέθηκαν πρώην και νυν ποδοσφαιριστές του Άρη, όπως ο Sergio Koke, ο Raul Bravo και ο  Λεωνίδας Κυβελίδης.

Άρης: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6, Cupkovic 2, Φλιώνης, White 4, Waters 10, Ζάρας 5, Hagins 17, Cohen 3, Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, Mcneal 9.

Α.Ε.Κ.: Anosike 5, Καμαριανός, Παπαντωνίου 7, Hairston 10, Milosevic 11, Scrubb 3, Μαυροκεφαλίδης 13, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Μωραΐτης, Warren 4.