Αυτή η σειρά έχει μέλλον…

Η επικράτηση του Π.Α.Ο.Κ. επί του Άρη στον πρώτο αγώνα των μικρών τελικών των play off της Α1 μπάσκετ δεν προέκυψε από ένα εύκολο απόγευμα για τον «Δικέφαλο», αλλά, αντίθετα, έπειτα από πολύ άγχος και μία μέτρια εμφάνιση για ένα πολύ μεγάλο μέρος του αγώνα. Το γεγονός, εξάλλου, ότι στο 30′ το σκορ ήταν 39-49 καταδεικνύει του λόγου το αληθές.

Η εικόνα του χθεσινού παιχνιδιού συνοψίζεται στις δηλώσεις του κ. Δημήτρη Πρίφτη, σύμφωνα με τις οποίες η ομάδα του πλήρωσε το «τραγικό τελείωμα» το οποίο έκανε στην Πυλαία. Πράγματι, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα που είχαν στην αρχή, και έφεραν τους γηπεδούχους στο +10 (21-11), και με 3/3 τρίποντα του Τόρεϊ Τόμας, ισορρόπησαν την αναμέτρηση και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 31-31. Και ενώ στο γ′ δεκάλεπτο έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, περιορίζοντας τον Π.Α.Ο.Κ. στους οχτώ πόντους και πετυχαίνοντας οι ίδιοι 18, από το 42-51 και μετά μπλόκαραν, οι «ασπρόμαυροι» γύρισαν το ματς και όταν πήραν προβάδισμα με 52-51 δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω μέχρι το τελικό 67-60.

Για το συγκρότημα του κ. Σούλη Μαρκόπουλου, καθοριστικής σημασίας ήταν η παρουσία του Τζέι Αρ Μπρέμερ και οι πόντοι που έβαλε ο Αμερικανός γκαρντ σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, όταν η ομάδα του κολλούσε στο σκορ. Κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει, φυσικά, τα καθοριστικής σημασίας τρίποντα του Τζέικ Όντουμ στην δ’ περίοδο, αλλά και την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε, σ’ εκείνο το διάστημα, όλος ο Π.Α.Ο.Κ., με πρώτον απ’ όλους τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, βρίσκοντας τρόπο να αντιμετωπίσει το πικ εν ρολ του Άρη, που του είχε κάνει πιο πριν τόσο μεγάλη ζημιά και τον είχε φέρει ακόμη και στο -11 (36-47).

Συνοψίζοντας, επρόκειτο για έναν πολύ κλειστό αγώνα, που κρίθηκε στην καλή άμυνα των οικοδεσποτών, στα εύστοχα μακρινά τους σουτ, καθώς επίσης και στα λάθη των φιλοξενουμένων, οι οποίοι μιλούν για μία «χαμένη ευκαιρία».

Αν κρίνει, πάντως, κανείς από τη συναρπαστική εξέλιξη που είχε το μέτριας, κατά τα άλλα, ποιότητας ματς στο “PAOK Sports Arena”, η σειρά προμηνύεται άκρως ενδιαφέρουσα και αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Η ψυχολογία, αυτήν τη στιγμή, είναι με το μέρος του Π.Α.Ο.Κ., όμως η αλήθεια είναι ότι ο Άρης δεν έχει και πολλά να χάσει, καθώς έχει ήδη προ πολλού ξεπεράσει τον αρχικό του στόχο που ήταν η εξάδα.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων αύριο το απόγευμα στις 7:30μ.μ. στο «Αλεξάνδρειο».