Της έκοψε τα φτερά

Μείζονος σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής εναντίον της Α.Ε.Κ. στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των play offs για την άνοδο στην Super League.

Με το «Καυτανζόγλειο Στάδιο» να έχει γύρω στις 15.000 «διψασμένους» οπαδούς του, ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος και τη δύναμη της έδρας του. Ο «Γηραιός» μόλις στο 12,’ με την πρώτη του προσπάθεια ευτύχησε να προηγηθεί. Σέντρα του Τσιλιανίδη από τα αριστερά, ο Λαμπρόπουλος αδράνησε και ο Πασάς με προβολή άνοιξε το σκορ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Η «Ένωση», παρά το γκολ ισορρόπησε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 27’. Ο Πλατέλλας κέρδισε στην εναέρια μονομαχία τον Σαραμαντά και προώθησε την μπάλα στον Αραβίδη ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έφερε το ματς στα ίσια. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί τρία λεπτά αργότερα, αν ο Μπακάκης δεν είχε καθυστερήσει στο τελείωμα της φάσης. Όπως, όμως, μας έχει διδάξει πολλές φορές το εν λόγω άθλημα, όποια ομάδα δε βάζει γκολ το δέχεται.

Όπερ και εγένετο! Παιδαριώδες λάθος από τον έμπειρο Δημήτρη Ανάκογλου, ο Εμάνουελ Περόνε βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Κ. τον προσπέρασε και έκανε το 2-1 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι δύο προπονητές έκαναν τις απαραίτητες αλλαγές με σκοπό να κρατήσει το υπέρ του σκορ ο Ηρακλής και η Α.Ε.Κ. να ισοφαρίσει. Μέσα στις λιγοστές φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ, όταν σε διάστημα δύο λεπτών απέτυχαν δύο φορές να σκοράρουν. Στο 70’, ο Λαμπρόπουλος έκοψε με υπερπροσπάθεια το σουτ του Πασά. Στο κόρνερ που ακολούθησε, ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία του Ανέστη.

Στο τέλος μάλιστα η Α.Ε.Κ. θα μπορούσε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας. Αρχικά, στο 82 όταν μετά από σέντρα του Μπακάκη ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά εξ’ επαφής, αλλά η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 93’, στην τελευταία απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενουμένων να ισοφαρίσουν, οι κόντρες ευνόησαν τον Ντούνη ο οποίος σε τετ α τετ με τον Χουάντερσον πλάσαρε ξυστά έξω από το δοκάρι.

Με τη νίκη αυτή, οι Θεσσαλονικείς έπιασαν τον «Δικέφαλο» στην κορυφή της βαθμολογίας των play offs στους 10 πόντους και «επισφράγισαν» σε μεγάλο βαθμό την επιστροφή τους στα μεγάλα σαλόνια της Super League. Πέραν του όποιου βαθμολογικού του οφέλους, όμως, ο Ηρακλής πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στον επαναληπτικό της Τετάρτης με την Ξάνθη στα «Πηγάδια» για το Κύπελλο Ελλάδας, όπου καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 για να προκριθεί στον τελικό. Η Α.Ε.Κ., από την άλλη, αναχωρεί με την ήττα, αλλά κυρίως την κακή εμφάνιση στις αποσκευές της και θα προσπαθήσει να βελτιωθεί ενόψει της συνέχειας των play offs.