3ο Φεστιβάλ σεξουαλικότητας: ευκαιρία στοχασμού και αναστοχασμού

Το 3ο Φεστιβάλ Σεξουαλικότητας που πραγματοποιήθηκε στη Σχολή Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. το τριήμερο 6-8 Μαρτίου υπήρξε αφορμή να σκεφτούμε για θέματα που μας αφορούν όλες και όλους.

Προβολές ταινιών και ντοκιμαντέρ, έκθεση φωτογραφίας, βιωματικά εργαστήρια και συζητήσεις κάθε είδους αποτέλεσαν την ατζέντα του φεστιβάλ και φέτος. Στο πλαίσιο αυτό συναντήσαμε και μιλήσαμε με τη Χριστίνα Σ., διδακτορική φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και μέλος της ομάδας Διεθνούς γυμνής Ποδηλατοδρομίας.

Η βία κατά των γυναικών

«Παρουσιάσαμε μια ακτιβιστική performance για το φαινόμενο της βίας κατά των γυναικών με τίτλο “Η βία συγκαλυμμένη και γυμνή. Σπάμε τη σιωπή”. Η performance ήταν γυμνή», δήλωσε. Αφορούσε τις διάφορες μορφές βίας, από τις λιγότερο ακραίες και επικίνδυνες, όπως η λεκτική και ψυχολογική βία, μέχρι τις περισσότερο επικίνδυνες μορφές, όπως η σεξουαλική και σωματική βία. «Το γυναικείο ζήτημα ήταν πολύ σημαντικό σε ένα τέτοιο φεστιβάλ και γι’ αυτό θέλαμε να συμμετέχουμε», κατέληξε. Σύμφωνα μάλιστα με πρόσφατα στοιχεία του Οργανισμού Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (FRA) μία στις τρεις γυναίκες στην Ευρωπαϊκή Ένωση έχει πέσει θύμα σωματικής ή σεξουαλικής επίθεσης.

Η performance εξελίσσεται σε τρεις κλίμακες. Ξεκινάει με την καταπίεση από τα πρότυπα ομορφιάς στη σύγχρονη κοινωνία σύμφωνα με το οποίο οι γυναίκες να βάφονται και καλλωπίζονται. Ωστόσο, τα κοσμήματά τους ταυτόχρονα γίνονται και αλυσίδα στο χέρι τους, δένοντάς τες. Στη συνέχεια η παράσταση κλιμακώνεται και πάει σε πιο ακραίες μορφές βίας, όπως η σεξουαλική παρενόχληση. Ένας από τους συμμετέχοντες μετρούσε με μέτρο τις αναλογίες της γυναίκας και την έκρινε σύμφωνα με τα κυρίαρχα πρότυπα ομορφιάς. Το τελευταίο στάδιο είναι ο βιασμός. Υπάρχει μια διαρκής άνοδος της έντασης και επειδή περιέχει γυμνό σώμα, που συμβολίζει και το πόσο ευάλωτο είναι αυτό στη βία, δημιουργεί ένα αποτέλεσμα πολύ δυνατό. Δεν είναι, λοιπόν, τυχαίο που η αίθουσα ήταν κατάμεστη από θεατές.

Οι διάφορες ομάδες που συμμετέχουν στο φεστιβάλ ασχολούνται με θέματα όπως του  πώς ορίζουμε το σώμα μας, κατά πόσο μπορούμε να νιώθουμε ελεύθεροι σε αυτό και να μην νιώθουμε ότι είναι κάτι βρώμικο ή άσχημο. «Με τις δράσεις μας διεκδικούμε την απενεχοποίηση του γυμνού μας σώματος, γιατί είναι κάτι δικό μας. Είναι κάτι φυσικό και καθαρό και δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρεπόμαστε ή πρέπει να το κρύβουμε. Αν θέλουμε φοράμε ρούχα, αν θέλουμε είναι γυμνό ή φοράμε όσα ρούχα θέλουμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι προκαλούμε με τη συμπεριφορά μας σεξουαλική βία» τόνισε η Χριστίνα.

Εργαστήριο drag king

Το βιωματικό εργαστήριο drag king κατείχε μια ξεχωριστή θέση στο πρόγραμμα. Σε αυτό μπορούσαν να συμμετάσχουν όσες γυναίκες ήθελαν να κάνουν drag king, δηλαδή να γίνουν άντρες στο πρόσωπο. Ειδικοί λαμβάνοντας υπόψη τις γραμμές του προσώπου και τα χρώματα καθεμιάς ζωγραφίζουν και στη συνέχεια κολλάνε επάνω τρίχες που μοιάζουν με γένια. Υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας διάφορων μορφών και σχημάτων: μόνο μουστάκι, μόνο μούσι, όλα μαζί, διάφορα σχέδια. «Ο καθένας μπορεί να αυτοπροσδιοριστεί όπως νιώθει. Ένας άντρας μπορεί να έχει μούσι και να νιώθει άνετα ή να έχει γυναικείο σώμα και να νιώθει άντρας, οπότε να θέλει να το τονίσει με αυτό τον τρόπο. Μπορεί να είναι και μια διαδικασία για να σπάσουμε πλάκα, για να δούμε πώς είναι να μπαίνει κανείς στα παπούτσια-μούσια του άλλου φύλου», επεξήγησε η Χριστίνα.

Φεύγοντας από το φεστιβάλ αποκομίσαμε μια πιο ευρεία ιδέα της έννοιας «σεξουαλικότητα». Αυτής που δεν εμμένει μόνο στη σεξουαλική πράξη, αλλά ενέχει ένα φάσμα οικονομικών, κοινωνικών και πολιτικών παραγόντων. Αυτής που πραγματεύεται τις έμφυλες σχέσεις και τους κοινωνικούς ρόλους, όπως προβάλλονται και εσωτερικεύονται από τα άτομα. Αυτής που σχετίζεται με το σώμα, το οποίο μπορεί να γίνεται στόχος στον βωμό του κέρδους. Αυτής που αφορά την καταπίεση της ποικιλομορφίας του σεξουαλικού προσανατολισμού και της ταυτότητας του φύλου, που γίνεται εμφανής μέσα από τον στιγματισμό και την περιθωριοποίηση του διαφορετικού.

Το φεστιβάλ για φέτος έκλεισε τις πόρτες του, αλλά η ομάδα συνεχίζει τις δράσεις της. Εκδηλώσεις και ομάδες που προάγουν τον γόνιμο διάλογο και διευρύνουν σκέψεις και ορίζοντες θα είναι πάντα ευπρόσδεκτες.