Graffiti στο Α.Π.Θ. – Ένας πολιτισμός “ξεδιπλώνεται”

Η πανεπιστημιούπολή μας αποτελεί “κόσμημα” της Θεσσαλονίκης. Οι φοιτητές με τον δικό τους τρόπο, αφήνουν εδώ και χρόνια το στίγμα τους στα κτήρια και τα δρομάκια του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, εκφράζοντας τις σκέψεις τους με ζωγραφιές και συνθήματα.

Στο φωτορεπορτάζ που ακολουθεί παρουσιάζονται μερικά από τα graffiti που συναντά κανείς κάνοντας σήμερα μια βόλτα στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος.

“Στα μάτια σου είδα το φως , όταν αποφάσισα τα δικά μου να ανοίξω”

Θεολογική Σχολή

Ξεκινώντας τον περίπατο Δευτέρα το μεσημέρι, ακόμη κι αν η μέρα είναι συννεφιασμένη κι ας κάνει παγωνιά κι ας εκείνη την ώρα οι φυσιολογικοί άνθρωποι τρώνε το μεσημεριανό τους, κάποιος είχε γράψει στον  τοίχο της Θεολογικής σχολής  το παραπάνω μήνυμα, τραγούδι των Iratus, Tom Dzik και Tiny Jackal (Στα μάτια σου). Λογικά ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου graffiti θα είναι η αφιέρωση του συγκεκριμένου τραγουδιού από αγόρι σε κορίτσι, γιατί ,κακά τα ψέματα, εμείς τέτοιες αφιερώσεις δεν κάνουμε. Ιδιαίτερη σημασία έχουν οι στίχοι στη συνέχεια του τραγουδιού, “μου λες πως θα καταλήξω σαν την Ελλάδα πως θα δώσω τα φώτα μου και θα μείνω τυφλός”.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

“Άσπρη είναι η άρια φυλή η σιωπή τα λευκά κελιά το ψύχος το χιόνι οι άσπρες μπλούζες των γιατρών τα νεκροσέντονα η ηρωίνη.
Αυτά λίγο πρόχειρα για την αποκατάσταση του μαύρου.
Κατερίνα Γώγου”

Νομική Σχολή

Ποίημα της Κατερίνας Γώγου, μιας ηθοποιού «έξω από τα νερά» του συνηθισμένου γκλάμουρ της τότε εποχής. Η Κατερίνα Γώγου, μια επαναστάτρια, μια ευαίσθητη και παθιασμένη ψυχή, σύχναζε στα Εξάρχεια, συμμετέχοντας σε πορείες, συγκεντρώσεις και αρκετές φορές ξυλοκοπήθηκε άγρια για αυτό το λόγο από αστυνομικούς. Τραγική ήταν η κατάληξη της, καθώς βρέθηκε νεκρή εξαιτίας ενός «κοκτέιλ» χαπιών και αλκοόλ.

“Αν θες να ονειρεύεσαι … ξύπνα”

Ιατρική Σχολή

Συνεχίζοντας την βόλτα μου, κατέληξα στην Ιατρική Σχολή. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μυρίζει αντισηπτικό πριν καν ανοίξεις την πόρτα για να μπεις στην σχολή (τι ήθελες κοπέλα μου να μυρίζει; Σουβλάκια;), με το που μπαίνεις βλέπεις το παραπάνω μήνυμα. Συνώνυμο περίπου με το «αγαθά κόποις κτώνται», με το να ονειροπολεί κανείς δεν πέτυχε τίποτα. Το θέμα είναι να εφαρμόσεις τα όνειρα σου, όχι να τα ονειρεύεσαι!

“Έχω φίλο χωρίς φύλο”

Φιλοσοφική Σχολή

Αν αποφασίσει κάποιος να κάνει την βόλτα στο Αριστοτέλειο όπως εγώ, δηλαδή ανάποδα, θα καταλήξει στη Φιλοσοφική. Αν κατέβει μάλιστα κάποιες σκάλες και καταλήξει στις «υπόγειες» αίθουσες όπου συνήθως γίνονται τα μαθήματα του τμήματος της Αγγλικής Φιλολογίας, θα συναντήσει κανείς την παραπάνω φράση. Προφανώς αναφέρεται στους «asexuals», δηλαδή τα άτομα που δεν νιώθουν σεξουαλική έλξη με κανένα από τα δύο φύλα.

“Βασανίζομαι”

Φιλοσοφική Σχολή

«Μάστιγα» της προηγούμενης χρονιάς ήταν η φράση «Βασανίζομαι» γραμμένη σε τοίχους, στο δρόμο, σε παγκάκια, παντού. Ίσως να περιγράφει συναισθήματα, ίσως απλά να ήταν ένα trend το οποίο σιγά σιγά «εξατμίστηκε», καθώς σπάνια γράφει κάποιος πια την συγκεκριμένη φράση οπουδήποτε.

“Something you cannot create”

Κεντρική Βιβλιοθήκη ΑΠΘ

Ανεβαίνοντας τα σκαλιά από το κυλικείο για το αναγνωστήριο, βλέπει κανένας το παραπάνω graffiti. Δεδομένου και της τοποθεσίας του συγκεκριμένου graffiti, πράγματι ο άνθρωπος δεν είναι ον το οποίο φτιάχνεται ανάλογα τα γούστα του καθενός. Ο άνθρωπος αναπλάθεται με τις γνώσεις που αποκομίζει από διάφορες πηγές (εδώ τα βιβλία). Ούτως ή άλλως, «Διάβαζε για να ζήσεις.».

“σκέψου”

Πολυτεχνείο

Και φτάνουμε στο Πολυτεχνείο, την όαση των γκράφιτι του ΑΠΘ. Αξίζει να γυρίσεις το κεφάλι σου και να κοιτάξεις τα διάφορα μηνύματα που είναι γραμμένα στους τοίχους ή τα σχέδια, καθώς πολλά από αυτά είναι εκπληκτικά. Παράδειγμα όμορφου graffiti το οποίο περνά ταυτόχρονα κάποιο μήνυμα είναι η παραπάνω φωτογραφία, η οποία μας παροτρύνει να σκεφτούμε χρησιμοποιώντας το ίδιο ρήμα πάνω από είκοσι φορές.

“Need a coin or a smile”

Γραμματεία Πολυτεχνείου

Εικόνα που προσπαθεί να περάσει ένα κοινωνικό μήνυμα. Στην δύσκολη εποχή που ζούμε, πολλοί άνθρωποι έχουν χάσει την αισιοδοξία για ζωή και το χαμόγελο είναι πια μια ουτοπία. Το συγκεκριμένο graffiti λοιπόν μας παραπέμπει στην σημερινή κατάσταση των ανθρώπων και προτρέπει στην ύπαρξη αισιοδοξίας και κατά συνέπεια περισσότερων χαμόγελων.

“I hate rain”

Πολυτεχνείο

Γκρινιάρης τύπος επισημαίνει ότι μισεί τη βροχή. Φίλε μου δεν έχεις ακούσει ότι ο πιο ρομαντικός χορός είναι ο χορός στη βροχή; Στην τελική, δίπλα είναι το ΑΧΕΠΑ για οποιαδήποτε πνευμονία.

Πολυτεχνείο

Κλείνοντας, το πιο ωραίο γκράφιτι έμεινε για το τέλος. Για να παρατηρήσεις το συγκεκριμένο γκράφιτι, αν δεν είσαι φοιτητής του Πολυτεχνείου, θα πρέπει όπως περνάς από εκεί εντελώς τυχαία να γυρίσεις το κεφάλι σου στα δεξιά και να το βρεις. Και μετά να ανέβεις και δύο ορόφους για να το βρεις. Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο γκράφιτι είναι σαν έργο τέχνης, μία πραγματική όαση στο κατά τα άλλα μουντό κτήριο του Πολυτεχνείου (that’s the miserable true,dudes).