Όντως μπορεί, αλλά…

«Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα. Θα πάμε στην Τρίπολη και θα δώσουμε την ψυχή μας για την πρόκριση» δήλωσε, μεταξύ άλλων, ο τεχνικός του Ηρακλή, Νίκος Παπαδόπουλος, μετά από τον αγώνα του «Καυτανζογλείου» ανάμεσα στον «Γηραιό» και τον Αστέρα Τρίπολης. Και είναι αλήθεια! Ο Ηρακλής του δευτέρου ημιχρόνου άρεσε και μάλιστα πολύ.

Επρόκειτο για ένα ματς που ξεκίνησε με περίπου ένα τέταρτο καθυστέρηση, διότι ο διαιτητής της αναμέτρησης, Στάυρος Μάνταλος, αρνιόταν να σφυρίξει την έναρξη, αν οι οργανωμένοι οπαδοί των γηπεδούχων δεν κατέβαζαν δύο συγκεκριμένα πανό. Το ένα αναφερόταν στην Ε.Π.Ο., με… γαλλικά προς τα «τσιράκια» της, ενώ το δεύτερο αφορούσε τόσο τον πρόεδρο και μεγαλομέτοχο της Π.Α.Ε. Ολυμπιακός, Βαγγέλη Μαρινάκη, όσο και τον πρόεδρο του Αστέρα Τρίπολης και της Superleague, Γιώργο Μποροβήλο. Οι φίλοι των «κυανολεύκων» έδειξαν έτσι ότι δεν έχουν αφήσει πίσω τους όσα συνέβησαν το 2011 και προκάλεσαν τον υποβιβασμό της αγαπημένης τους ομάδας στην πάλαι ποτέ Δ’ Εθνική, μνημονεύοντας τα με την πρώτη ευκαιρία. Από την πλευρά του, και ο ρέφερι της συνάντησης, πολύ λογικά, βάσει κανονισμών, ζήτησε να φύγουν τα εν λόγω πανό.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά και έχασε μία τρομερή ευκαιρία με τον Νίκο Αγγελούδη στο 8′. Ο νεαρός επιθετικός δεν κατόρθωσε γενικά να πιάσει καλή απόδοση και να διαψεύσει με την εμφάνισή του τον Παπαδόπουλο που στα περισσότερα παιχνίδια επιλέγει να μην τον χρησιμοποιεί. Στη φάση αυτή, έχασε ένα γκολ που έμοιαζε εύκολο. Και αφού ο Αστέρας Τρίπολης δε βρέθηκε πίσω στο σκορ, άρχισε μετά το 15λεπτο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να έχει μερικές πολύ καλές στιγμές, με αποκορύφωμα αυτήν του 43′, όταν ο Τζερόνιμο Μπαράλες πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έπειτα από άσχημο ελεύθερο του Σίλβα Χουάντερσον και παραλίγο να κάνει το 0-1, με το πλασέ του να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Το ότι ο τερματοφύλακας των οικοδεσποτών ήταν σ’ αυτό το παιχνίδι ασταθής φάνηκε και στη φάση του 49′, όταν σε κόρνερ του Μάρτιν Ρόλε από τα δεξιά και ενώ είχε φαινομενικά εύκολο έργο, έκανε άστοχη έξοδο και ο Νικολάι Γκοϊάν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Το γκολ πάγωσε τους οικοδεσπότες, που άργησαν πολύ να συνέλθουν.

«Δυστυχώς σε μία φάση που δε μύριζε γκολ, δεχτήκαμε ένα κρύο τέρμα. Για ένα 10λεπτο στη συνέχεια χάσαμε την ισορροπία μας στο γήπεδο. Από το 65′ και μετά τα παιδιά έδωσαν τα πάντα. Έκαναν κατάθεση ψυχής και θα μπορούσαμε βάσει ευκαιριών να κερδίσουμε» υπογράμμισε ο τεχνικός των πρωτοπόρων στον Βόρειο όμιλο της Football League. Δίκιο έχει και προσωπικά νομίζω πως στην αγωνιστική άνοδο της ομάδας του συντέλεσε η αντικατάσταση του αρνητικού Κοσμά Τσιλιανίδη από τον Μιχάλη Μπουκουβάλα και η προώθηση του Παύλου Κυριακίδη στη φυσική του θέση, ως δεξί χαφ. Και ο Κυριακίδης ήταν εντέλει αυτός που ισοφάρισε σε 1-1 στο 79′ με κοντινό πλασέ.

Ακολούθησαν 13 λεπτά γεμάτα Ηρακλής, στα οποία οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τον Εμάνουελ Περόνε και τον Ντιέγκο Ρομάνο, ωστόσο δεν κατόρθωσαν να σημειώσουν το πολυπόθητο τέρμα και να κερδίσουν. Ωστόσο, σίγουρα έπεισαν ότι μπορούν να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, παρά το ελαφρύ προβάδισμα των Αρκάδων.

Χρειάζεται, παρά ταύτα, προσοχή. Να μη γίνει έμμονη ιδέα η πρόκριση, διότι μέχρι τη ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης» μεσολαβεί ένας πολύ κρίσιμος αγώνας με τον Πιερικό για το πρωτάθλημα. Εκεί όπου ο «Γηραιός» είναι πρώτος. Δεν υπάρχει καιρός για αποπροσανατολισμό. Η «εκδίκηση» (αυτό ζητούσε ένα άλλο πανό των οπαδών του Ηρακλή) μπορεί να περιμένει και αν όλα πάνε καλά, θα υπάρξουν πολλές ευκαιρίες να επιτευχθεί στη Superleague. Τον δρόμο τον έδειξε εξάλλου ο Νίκος Παπαδόπουλος με τις επιλογές του. Εκτεταμένο rotation έκανε ο Έλληνας κόουτς, αφήνοντας εκτός αρχικής ενδεκάδας επτά βασικούς παίκτες και τον Γιάννη Λουκίνα δεν τον πήρε καν στην αποστολή.

Κλείνοντας, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους φίλους των «κυανολεύκων», διότι ήταν «τύπος και υπογραμμός», καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Και ας ανέβασαν ξανά στο ημίχρονο τα δύο υβριστικά πανό (το ένα ανεβοκατέβαινε)…