train-the-trainers2

Το Train the Trainer for the “Report Racism” Pilot Workshop του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος Erasmus+ KA2 MATE έλαβε χώρα στις 2/9/20 στις εγκαταστάσεις του εργαστηρίου Εφαρμογών Πληροφορικής στα ΜΜΕ. Συμμετείχαν πέντε μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες. Το Ευρωπαϊκό έργο MATE (An Innovative, Student-Centered Approach to Intercultural Skills Acquisition for Students and Young Migrants) στοχεύει στην ενδυνάμωση των διαπολιτισμικών δεξιοτήτων ημεδαπών και αλλοδαπών φοιτητών. Το έργο συντονίζεται από την Κύπρο μέσω του M.M.C. Mediterranean Management Centre και στο οποίο συμμετέχουν εταίροι από την Ελλάδα, τη Γαλλία, την Ισπανία, την Αυστρία και τη Σουηδία. Ο εκπρόσωπος της Ελλάδος στο πρόγραμμα είναι το Εργαστήριο Εφαρμογών Πληροφορικής στα ΜΜΕ του Τμήματος Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).